IN4S

IN4S portal

Od početka pandemije preminulo oko 50 prosvjetara

1 min read

Foto: EPA

U Crnoj Gori je oko 50 prosvjetnih radnika preminulo zbog posledica izazvanih virusom korona, od početka pandemije u martu 2020. godine, pokazuju nezvanične procjene Sindikata prosvjete. Institut za javno zdravlje (IJZ) juče je registrovao 1.813 novih slučajeva infekcije virusom korona, a jedna osoba je preminula. Predsjednik Sindikata prosvjete Radomir Božović kazao je u izjavi za „Dan“ da trenutno ne raspolažu sa podacima o broju inficiranih prosvjetnih radnika, pošto je u toku raspust, te ukazuje da nezvanične procjene pokazuju da je više desetina nastavnika i profesora izbugilo bitku sa koronom.

– Egzaktan podatak nemamo ali se sigurno radi oko 50 ljudi koje smo izgubili tokom pandemije. Iako nisam epidemiolog, smatram da je dobro da je raspust produžen, ne bi li se malo smanjile brojke, jer mi zaista jesmo na udaru u školama. Prosvjetni radnik ne može ispoštovati ni fizičku, ni socijalnu distancu. Kada ste u učionici sa 30 učenika to je nemoguće, pri tom predavači i ne tjeraju djecu da neprestano nose maske, jer ne mogu sa njima da pričaju. Učiteljica mora da priđe djetetu, da uzme njegovu ruku kada ga uči da piše slova, tako da mi smataramo da je bila dobra odluka da se odloži početak polugodišta – navodi Božović.

Lako do digitalne kovid potvrde

Ministarstvo zdravlja je juče saopštilo da u samo nekoliko koraka preko portala www.ezdravlje.me građani Crne Gore od decembra prošle godine, mogu zatražiti digitalnu EU kovid potvrdu ako su vakcinisani, imaju negativan test ili su prebolovali koronu.

– Važno je napomenuti da od kraja oktobra prošle godine i osiguranici koji nisu registrovani kod izabranog doktora, mogu koristiti portal „eZdravlje.me“, saopštio je Aleksandar Sekulić, generalni direktor Direktorata za digitalno zdravlje u Ministarstvu zdravlja.

Prema njegovim riječima potvrda koja građanima Crne Gore olakšava slobodu kretanja i u zemlji i inostranstvu, može se koristiti u svim zemljama koje su članice EU kovid sistema i verifikovati u skladu sa pravilima tih zemalja. Građani potvrdu mogu zatražiti i u papirnoj/digitalnoj formi kod izabranog ljekara i na vakcinalnim punktovima.

On smatra da je produžetak raspusta dobar jer se kasnije može sve i nadoknaditi, ali ipak strahuje da u slučaju radnih subota trećina do polovina učenika ne bi dolazila na časove.

– Onlajn rad je naravno opcija, ali tome se dosta protive roditelji i prosvjetari, jer je jako teško i iziskuje dodatnu energiju. Opet uživo nastava nosi neke svoje rizike, ali tu smo i najbolje bi bilo da slušamo struku i izađemo iz ovog problema, jer brojke, čini mi se, počinju da padaju – navodi Božović.

Iz IJZ su juče kazali da, uzimajući u obzir sve novootkrivene slučajeve, kao i broj oporavljenih, ukupan broj trenutno aktivnih slučajeva Kovida- 19 u Crnoj Gori iznosi 14.728. Ukupan broj preminulih povezanih sa Kovid- 19 infekcijom u Crnoj Gori od početka pandemije je 2.466. Samo juče je prijavljen oporavak kod 2.181 pacijenta. Od početka epidemijskih dešavanja ukupan broj registrovanih slučajeva infekcije novim korona virusom u Crnoj Gori je 202.348.

U Crnoj Gori prvom dozom vakcine protiv korona virusa vakcinisano je 62,5 odsto punoljetnog stanovništva, a revakcinisano 60,3 odsto. Prvu dozu vakcine primile su 285.593 osobe ili 46,1 odsto, a drugu 275.641 ili 44,5 odsto ukupnog stanovništva. U Crnoj Gori su u petak prvu dozu vakcine primila 164 građanina, a revakcinisano je njih 237. Treću dozu primilo je 84.350 osoba, a u petak 652. Masovna vakcinacija protiv Kovida- 19 u Crnoj Gori počela je 4. maja.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *