ИН4С

ИН4С портал

Од понедјељка продавнице на сјеверу КиМ „под кључем“

1 min read
У знак солидарности с приватницима који држе објекте с основним животним намирницама, али и робу широке потрошње, неће радити ниједан угоститељски објекат, али ни бензинске пумпе, и није познато до када ће бити под кључем.
mitrovica

Косовска Митровица

Предсједник Удружења привредника на сјеверу Космета, Радош Петровић, потврдио је да од понедељка, 1. јула,продавнице на сјеверу Покрајине неће радити.

Он је додао да неће радити прехрамбене радње, дућани и киосци, а ни пекаре.

Он је за Политику рекао да је то одлучено на састанку приватника, због наметнутих такси на производе из централне Србије које су привремене приштинске институције увеле новембра прошле године.

Петровић каже да је увећање такси за 100 одсто на производе из централне Србије , житеље на сјеверу Космета довела на ивицу хуманитарне кататрофе.

Петровић је, иначе, у четвртак упутио апел међународној заједници да „стане на пут Приштини“.

У знак солидарности с приватницима који држе објекте с основним животним намирницама, али и робу широке потрошње, неће радити ниједан угоститељски објекат, али ни бензинске пумпе, и није познато до када ће бити под кључем.

У току јучерашњег дана рафови у појединим продавницама на којима се продаје хлеб, млијеко, брашно, шећер, со, уље, били су празни.

„Последње залихе дуготрајног млијека смо продали. Већ 10 дана не стиже дневно млијеко, као ни млијечни производи. Брашно немамо, а шећер, со и уље продајемо на килограм. Људи су у паници. Од понедјељка ће све бити затворено“, казао је за „Политику“ власник једне од радњи у Косовској Митровици.

И у апотекама у којима већ 10 дана не стижу пошиљке порасла је потражња. Највише се купују антибиотици, љекови за хроничне болести, али и антидепресиви, што је посебно изражено у последња три дана.

„Оно што забрињава је куповина антидепресива. Понестају нам залихе, а како чујемо, многи одлазе у централну Србију како би се снабдијели љековима“, каже радница једне апотеке у центру Митровице.

Још је непознато да ли ће у понедељак бити затворени вртићи али, како „Политика“ незванично сазнаје, већ неколико дана се умјесто млијека и млијечних производа дају чајеви.

И у Клиничко-болничком центру у Косовској Митровици ситуација је изузетно тешка. Директор овог КБЦ др Милан Ивановић изјавио је за „Политику“ да су „спровели рационализацију, посебно млијека и млијечних производа“.

Успијевали смо да уз помоћ државе Србије пацијенти не осјете ове антисрпске мјере, али како су нас херметички затворили, питање је како ће болница функционисати. Знали смо с ким имамо посла, знали смо да западни ментори подржавају паклени план Приштине, па смо се донекле обезбиједили санитетским материјалом, инфузионим растворима, мада су залихе физиолошког раствора на самом крају“, каже Ивановић, уз напомену да је „Приштина са западним менторима све ово раније осмислила како би се изазвао страх код Срба, али и егзодус„.

Он вјерује „да ћемо уз помоћ државе Србије и овај паклени план пребродити“.

„Болница мора да зна да лијечи пацијенте макар допремала љекове и санитетски материјал возилима хитне помоћи“, каже Ивановић, који додаје да ће због несташице горива запослени у КБЦ „рационализовати“ превоз пацијената, па ће у једном возилу пут здравствених центара у централној Србији транспортовати по два пацијента.

Прочитајте још:

Сања Илић и Балканика сјутра у Подгорици (ВИДЕО)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *