IN4S

IN4S portal

Od restrikcije do populizma: Da li će Kurtijev politički brod potonuti?

Aljbin Kurti

Politička lađa kojom upravlja Aljbin Kurti ozbiljno se ljulja. Dok se građani tzv. Kosova tokom hladnih dana suočavaju sa restrikcijama električne energije, a sve zbog lošeg rukovođenja energetskim sektorom, mediji na albanskom jeziku i predstavnici opozicije iznose teške optužbe na Kurtijev račun. One se ne tiču energetske krize na KiM, već mnogo ozbiljnijih stvari.

Naime, Kurti i njegovi najbliži saradnici iz dana u dan ponavljaju iste optužbe o odgovornosti Beograda za incident na kanalu Ibar–Lepenac i oružani sukob u Banjskoj, a deo albanske javnosti na KiM, doduše indirektno, ukazuje na to da su incidenti bili potrebni – upravo njemu. 

Tako portal „Epoka e re“ primećuje da on nije uspeo da politički kapitalizuje slučaj Banjsku i napad na kanal Ibar–Lepenac.

Navodi se i da je povukao mnogo pogrešnih poteza kada je u pitanju sever KiM, a da ih predstavlja kao „oslobođenje“ i „proširivanje suvereniteta“.

Ocenjuje se i da nije pokušao da uspostavi saradnju sa tamošnjim stanovništvom i da sprovodi okupaciju.

I bivši inspektor tzv. kosovske obaveštajne agencije Škeljzen Sopjani, govoreći o tome da FBI učestvuje u istrazi incidenta na kanalu Ibar–Lepenac, poručio je da je problematično to što ne postoje dokazi o umešanosti Beograda, prenosi RT Balkan.

„Kada pozovete FBI u pomoć, morate imati jasne dokaze za ono što tvrdite, posebno kada optužujete zemlje poput Srbije“, dodao je on.

A u međuvremenu, Kurti čak i predviđa nove „terorističke“ napade na KiM uoči i posle Nove godine, što je deo albanske javnosti takođe osudio, nazivajući ih „populističkim“.

Na račun Aljbina Kurtija i ostalih „kurtijevaca“ stižu i neke druge optužbe.

„Da li Kosovo klizi u totalirizam“, pita „Epoka e re“.

Kurtijevoj vladi se na teret stavlja da pokušava da minimalizuje sankcije koje su na snazi više od godinu dana, tako što ih predstavljaju kao „mere“. „Mere“, navodi portal „Epoka e re“, pogađaju institucije, privredu i građane, a vlast baca građanima prašinu u oči.

„Građani Kosova su zbog sankcija EU za 18 meseci izgubili stotine miliona evra krivicom vlade Aljbina Kurtija“, istakao je i funkcioner Demokratskog saveza Kosova (DSK) Muhamed Hamiti.

Pokušao je premijer tzv. Kosova da zaigra na kartu „velikoalbanskih“ osećanja, pa je upriličio zajedničku sednicu vlade tzv. Kosova i Albanije u Prištini. Odatle su poslate poruke koje i te kako prijaju uhu prosečnog albanskog ekstremiste: osude na račun Srbije zbog „napada na teritoriju Kosova„, a u pomoć je pritekao i premijer Albanije Edi Rama. 

Trik, međutim, nije upalio. „Velikoalbanska“ fešta nije uspela da skrene pažnju sa brojnih pitanja koja muče deo tamošnje javnosti, poput islamizacije KiM.

Portal „Epoka e re“ navodi da je Kurti manipulisao podacima o broju muslimana na KiM, želeći da tzv. Kosovo predstavi kao zemlju u kojoj živi više muslimana nego što živi u Siriji i Iraku.

Ovo ide naruku, tvrde, predsedniku Turske Redžepu Tajipu Erdoganu, koji je „otac oca ‘Samoopredeljenja’ Aljbina Kurtija“.

Mogli bi se reći da i Kurtiju ovo ide naruku, jer po svemu sudeći, on računa na glasove muslimana, ali i na podršku islamskih zemalja tzv. Kosovu.

Ta tema je ponovo postala aktuelna nakon što smo se podsetili da je u rušenju režima Bašara el Asada učestvovala albanska jedinica „Džemati Alban“, a nedavno smo imali priliku i da čujemo intervju komadanta ove jedinice, Albanca, Abdula Jašarija, koji je govorio o učešću Albanaca u ratu u Siriji i Iraku.

Niko nije toliko naivan da poveruje da su kosmetski Albanci rešili da isprave nepravdu nanetu Srbima i da su odlučili da sa srpskim narodom žive u miru. 

Očigledno da i ptice na grani u Prištini znaju ko stoji iza incidenata za koje svakodnevno optužuje srpsku stranu, a verovatno ima i onih koji se plaše da će njihovom vođi poći za rukom ono što svako malo pokušava, a to je da zapali ratne požare u regionu.

A da li će Kurtijev politički brod potonuti, najbolje će se videti posle 20. januara, odnosno nakon  inauguracije novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, bez obzira na to što se izbori u Prištini održavaju tek 9. februara.

Kurti se već jednom, kao što znamo, opekao sa Trampovom administracijom.

Stoga i ne čudi što se u albanskim medijima čuju poruke i da je tzv. Kosovu potrebna „politička raznolikost“, kao i da vodič treba da budu kultura dijaloga i kompromis.

Valja na vreme stati na pravu stranu.

A tamo gde se pominju kultura dijaloga, kompromis i politička raznolikost, bićemo slobodni da primetimo, nema mesta i za ekstremistu kao što je Aljbin Kurti.

Podjelite tekst putem:

1 thoughts on “Od restrikcije do populizma: Da li će Kurtijev politički brod potonuti?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net