ИН4С

ИН4С портал

Од рушења до кречења: Детаљан приказ трошкова реновирања!

1 min read

Купили сте старији стан, или вам је досадило како изгледа ваш животни простор и желите промјену. Сајт Градња одоговара на питање колико кошта реновирање у свим фазама.

Цијене могу варирати, изнијета је просјечна цијена радова.

Грађевински радови

Рушење: 750 евра

Све почиње са најпрљавијим и најбучнијим радовима – рушењем! Поред зидова, у рушење спада и скидање унутрашње столарије, паркета, керамике и санитарија. Такође, битно је да је осим ангажовања мајстора потребно платити и однос шута на депонију. Никако не остављајте шут поред контејнера или испред зграде!

У просјеку, за стан од 70 м2 рушење траје око 4 дана са четири мајстора. Са дневницама од по 40 евра, цијена рушење ће износити око 640 евра. На ово је потребно додати однос шута: 4 туре по 25 евра што износи око 100 евра.

Електроинсталације: 1.950 евра (око 30 евра/м2)

За станове старије од 40 година, приликом реновирања предлаже се замјена комплетне електроинсталације.

Набавка материјала за електроинсталације за стан од око 70 квадрата износи око 1.050, док руке мајстора коштају око 900 евра.

Осим потребних каблова, у материјал су укључени и набавка електрогалантерије, то јест прекидача и утичница, као и вентилатора, разводне табле и слично.

Ово је оријентациона цијена када се мијења комплетна струја (нови каблови и разводна табла). Уколико вам је потребна само мања дорада, то јест помјерање појединих утичница, ова ставка електроинсталације биће знатно мања.

Фото: Пиксабај

Водовод и канализација: 1.270 евра

У старим објектима препоручљиво је замиjенити комплетну водоводну мрежу, односно старе цијеви и вентиле треба заменити новим.

Нове инсталације у купатилу са материјалом без набавке водокотлића и сливника, а са укљученом фином монтажом санитарија, износи око 700 евра. Нова инсталација у кухињи кошта око 150 евра.

Уградна подна туш каналица кошта око 170 евра док је уградни водокотлић око 250 евра.

Спољна столарија: 4.500 евра

Уколико се одлучите да мењате спољну столарију, знајте да је ово једна од најскупљих ставки приликом реновирања. Цијене зависе од одабира материјала, односно од тога да ли су прозори од ПВЦ-а, алуминијума или дрвета као и од квалитета профила и величине отвора.

Квалитетна ПВЦ столарија са ролетнама и комарницима кошта између 250 и 350 евра/м2 са уградњом.

Стан од 70 квадрата има око 15 м2 спољне столарије што износи око 4.500 евра. Ово је оријентациона цијена, јер уколико су отвори већи и цијена столарије ће бити већа.

 

Гипс: 1.750 евра (цијена од 25-40 евра/м2)

Поред спуштених плафона, у гипсарске радове у ентеријеру спадају и прављење нових преградних зидова, као и облагање водокотлића у купатилу влагоотпорним гипсом. Гипсом се обрађују, то јест равнају шпалетне око прозора или облажу видне цијеви.

У нашем случају материјал за гипс који је коришћен за формирање нових зидова, спуштени плафон у купатилу и облагање цијеви и прављење каскада за ЛЕД траке коштао је око 850 евра , док су руке коштале око 900 евра. Ова цијена може доста да варира у односу на количину гипсарских радова.

Молерски радови: 1.800 евра

Под молерске радове спадају крпљење шлицева на зидовима и плафону након развлачења нове електроинсталације, поставка угаоних лајсни, обрада ивица око шпалетни прозора након уградње спољне столарије, наношење подлоге, глетовање и кречење зидова и плафона.

Укупна површина за наношење подлоге, глетовање и фарбање за стан од 70 м2 износи око 250 м2 што кошта око 1.550 евра.

Поставка угаоних лајсни се креће око 1,5 евра/м. У стану од 70 м2 укупно има око 65 метара лајсни, што значи да ова ставка кошта око 97 евра. Обрада шпалетни око прозора кошта око 300 евра, док су ситне поправке и крпљења, лепак и мрежица на местима која је потребно ојачати, попуњавање споја керамике и плафона, износи око 150 евра.

Уколико лијепите тапете, фарбате зидове акрилним бојама или су зидови у лошем стању па је потребно наношење мрежице и лепка за равнање, ове цијене ће бити још веће.

Керамичарски радови: 1.050 евра


Приликом реновирања старих купатила, пре лепљења плочица потребно је припремити подове и зидове. После скидања старих плочица, зидови и подови углавном су врло груби и неравни па је потребно покрпити рупе и поставити нову кошуљицу. Ови радови ће вас коштати око 100 евра за малтерисање и око 60 евра за кошуљицу.

Цијена лепљење керамике износи око 13 евра/м2. Укупна количина керамике за купатило, кухињу и терасу је око 52 м2. Дакле, за руке је потребно издвојити око 675 евра. Ово је цијена са материјалом (лепак и фуг маса), али у ову цијену нису укључене плочице.

Хидроизолација туш кабине кошта око 60 евра, пода купатила око 40 евра, а терасе око 50 евра што значи да је за хидроизолацију са материјалом за стан од 70 м2 потребно издвојити око 150 евра.

Климатизација и гријање: 900 евра

Набавка нове климе износи око 400 евра док ћете за њену уградњу платити додатних 80 евра, с тим што се сваки уграђени метар бакра плаћа око 28 евра по дужном метру.

Уколико не мијењате старе радијаторе већ их само фарбате, то ћете платити око 100 евра. Уградња новог сушача и дорада инсталација у купатилу кошта око 150 евра, а сам сушач кошта око 100 евра.

Лијепљење паркета: 1.150 евра


Након скидања старог паркета, цементна кошуљица буде углавном у лошем стању те је потребно да се излије нивелишућа маса која ће под изравнати пре поставке новог паркета. За 70 квадратних метара, цијена нивелисања пода кошта око 5 евра/м2 што износи око 350 евра.

Лијепљење вишеслојног паркета са урачунатим лепком кошта око 12 евра/м2 . За стан од 70 м2 укупно има око 55 м2 паркета (изузимају се површине купатила, терасе и кухиње), што кошта око 660 евра. Поставка МДФ лајсни је око 2,5 евра/м2, а дужних метара је потребно отприлике колика је и површина паркета – значи, око 55 м – што кошта око 140 евра.

Укупно за грађевинске радове: 15.120 евра (око 215 евра/м2)

Набавка материјала

Осим грађевинских радова, за реновирање стана потребно је набавити и материјал. Цене материјала се могу доста разликовати тако да ове цене узмите као оријентир.

Набавка паркета и лајсни: 3.300 евра

Цијене паркета драстично варирају па могу коштати од 30 па до 100 евра/м2. У нашем случају узећемо цену од 50 евра/м2 за вишеслојни храстов паркет у форми бродског пода. За површину од 60 м2 за набавку паркета потребно је издвојити 3.000 евра.

Паркет лајсне од МДФ-а у белој боји коштају око 5 евра, што значи да је за њихову набавку потребно издвојити око 300 евра.

Улазна врата: 700 евра

Цене сигурносних врата знатно варирају у зависности од произвођача, а крећу се у уобичајеном распону од 400 па до 900 евра. У нашем случају узећемо просечну цену од 650 евра на коју се додаје цијена монтаже од 50 евра.

Плочице и санитарије: 2.250 евра

Цијена плочица се креће од 10 па до 60 евра по квадратном метру. Просечна цијена увозне керамике је око 30 евра те ћемо ово узети у обрачун. Укупна површина керамике за стан из примера је 55 м2. Дакле, за набавку керамике потребно је издвојити око 1.650 евра.

Од санитарија, потребно је набавити WЦ шољу, умиваоник, као и батерију за умиваоник и туш. За ове санитарије у просеку је потребно издвојити око 600 евра.

Унутрашња врата: 1.400 евра

Унутрашња врата се углавном праве по мери и изводе од фурнираног или бојеног МДФ-а. Фурнирана имају текстуру и изглед дрвета док су бојена углавном једнобојна.

За врата прављена по мери са бравом и кваком треба да се издвоји у просеку око 350 евра. У стану постоји углавном 4 комада, што значи да је цијена око 1.400 евра са монтажом.

Стакло на туш кабини: 600 евра

У зависности од величине туш кабине, начина отварања (на клизање или на шарке), зависи и цијена туш кабине. За просечну димензију, цијена туш кабине прављене по мери износи око 600 евра са монтажом. Можете проћи повољније ако купите готову кабину, уколико она, наравно, одговара по димензијама вашем купатилу.

У цену набавке материјала нисмо урачунали цијену расвете, тапета, интерфона…

Укупно за набавку материјала: 8.250 евра (117 евра/м2)

Колико кошта реновирање стана по м2

Грађевински радови (15.120) + набавка материјала (8.250) = 23.370 евра
Цијена реновирања = 333 евра по м2
На ове цијене је потребно додати цијену дизајнера ентеријера, односно архитекте, надзора, а ако узмете извођача радова, који ће организовати све ове мајсторе, треба на ове цијене додати још око 10%.

Такође, на цијену би требало додати и цену непредвиђених радова који се могу десити током реновирања, попут скидања старог креча, крпљење рупа, обијање лошег малтера, скидање лоше кошуљице, што се углавном рачуна око 7-10% укупне цене радова.

Ако се питате колико дуго трају радови, знајте да у просјеку реновирање траје један дан за један квадрат. Дакле, реновирање стана од 70 квадрата трајаће око 70 дана.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *