Od zaliha vina iz Navipa prave alkohol za bolnice
Niko nije mogao ni da sanja da će propala kompanija „Navip“, koja je u stečaju već godinama, pomoći svojoj zemlji. Nadležni u Srbiji, kako „Novosti“ saznaju, pronašli su oko 350.000 litara vina, u Petrovaradinu. To je preuzela odavno Direkcija za imovinu i već dugo se ne zna šta sa tim. Država će uzeti te količine vina, i već za tri dana preraditi ih u alkohol jačine 75 odsto. Za preradu će biti zadužena „Vino Župa“ iz Aleksandrovca. Alkohol će do bolnica i kliničkih centara stići za desetak dana.
– Suština je što prije napraviti alkohol od 75 odsto za potrebe kliničkih centara – rekao je Branislav Nedimović, ministar poljoprivrede. To je zadatak i potreba države, a sa mojim timom ćemo sprovesti i u djelo.
Nekadašnji gigant, čuven po proizvodnji „šampanjca“, nekoliko puta je oglašavao prodaju svoje robe, ali i objekata i opreme. Velike količine vina otkupljivao je i Rubin. Ipak, dio količina je ostao, a kako nije za upotrebu, neko se od nadležnih dosjetio da od toga može da se dobije alkohol, koji je sada prijeko potreban zdravstvenim radnicima u Srbiji. Uz to, vino kojim raspolaže Direkcija, već godinama nije za upotrebu i dalju prodaju, pa će se sada iskoristiti.
Kako su nam rekli u Direkciji, riječ je o bijelom vinu i vinu za destilaciju, koje je u svojinu Republike Srbije prešlo u stečajnom postupku nad stečajnim dužnikom „Navip Fruškogorac“, sa sjedištem u Petrovaradinu.
– Količina je oko 339.058 litara, a sve će preuzeti u svojim cisternama „Vino Župa“ iz Aleksadrovca, gdje će u svojim pogonima preraditi destilate u čist medicinski alkohol – navode u Direkciji. – To će biti zapakovano za potrebe bolnica, sve o sopstvenom trošku, kao društveno odgovorna kompanija, o čemu Vlada hitno donosi zaključak.
Republička direkcija za imovinu će još jednu količinu alkoholnih destilata, stečenih u državnu svojinu iz poreskog postupka, staviti na raspolaganje radi dalje destilacije u medicinski alkohol, sve u hitnom postupku u svrhu borbe protiv novog virusa korona.
– „Navip“ je imao pogon u Petrovaradinu, ali je odavno prodat – objašnjava nam jedan od stečajnih upravnika, koji je nadležan bio za „Navip“. – Država je sve količine vina koje su ostale, u izvršnom postupku preuzela i to sada pripada Direkciji za imovinu. Ne znam tačno koje su količine u pitanju, ali nije to samo „Navipovo“ vino, već i od drugih proizvođača. To je sada sve državno. Zaplijenjeno je prije više od sedam godina. Mislim da bi sada mogla kompanija „Vino Župa“ to da preradi u alkohol.
Nezvanično smo saznali i u „Župi“ da postoji takva ideja. Imali bi i oni određene količine vina koje bi mogli da pretvore u alkohol. A kada je riječ o količinama koje bi mogle da se dobiju, sve zavisi od jačine samog vina i drugog alkoholnog pića, poput rakije.
POMOĆ I OD RAKIJE
Vlada Srbije odobrila je da se sav alkoholni destilat i rakija, koji se nalaze u Subotici, pretvore u medicinski alkohol. U Direkciji navode da će biti prerađeno:
* šljiva, destilat u rinfuzi, 76,7 odsto, u količini od 23.469 litara,
* viljamovka, destilat u rinfuzi, 72,53 odsto, u količini od 4.136 litara,
* dunja, rakija u rinfuzi, 73 odsto, u količini od 6.300 litara,
* jabuka, rakija u rinfuzi 76,2 odsto, u količini od 1.610 litara, namjenjuje za destilaciju u alkohol – etanol 75 odsto.
NAJBOLJE ZA RADNE POVRŠINE
Prema riječima Ivana Uroševića, predsednika Grupacije za rakiju Srbije, od 350.000 litara vina moglo bi da se dobije oko 4.500 litara alkohola od 70 odsto jačine.
Kako nam je objasnio Urošević, ta količina vina bi mogla da se preradi za nekih pet do sedam dana. Sve to moglo bi i od rakije voćne da se dobije, tačnije od svega što sadrži etanol. Ipak, za razliku od čistog etanola, kada su voćni destilati u pitanju, postoji dosta primjesa, koji su rastvarači, pa bi takav alkohol bio dobar samo za dezinfekciju radnih površina. Ne i za ruke i ljude.
Pročitajte JOŠ:
Maske iz domaće radinosti: Širom Srbije firme i pojedinci proizvode zaštitna sredstva za sugrađane
O nee Žika će poludeti a on je alkoholičar ,ne znam da li sam vam to rekao?