Odbacivanje prijave ODT-a Cetinje za krivična djela od 5. septembra 2021. je kapitulacija države pred organizovanim nasiljem
1 min readU odnosu na vijest da je Osnovna državna tužiteljka iz Cetinja Sanja Radunović, odbacila krivičnu prijavu protiv više osoba, protiv kojih je Uprava policija podnijela krivičnu prijavu, za krivična djela kriminalno udruživanje i pozivanje na otpor tokom masovnih, organizovanih i nasilnih građanskih protesta 3, 4. i 5. septembra 2021. godine na Cetinju, predstavljo bi ne samo skandal već i kapitulaciju države i državnog tužilaštva pred nasilnicima i nasilnim pokušajem da se uspostavi paradržavna vlast i da se pokuša na dijelu državne teritorije propisivati sopstvena pravila i zakoni i pokušaj da se predstavi taj dio državne teritorije kao samostalna i nekontrolisana, lokalna cjelina na kojoj nekontrolisane kriminalne grupe odlučuju ko može doće i ko se može kretatati i obavljati vjerske obrede, kazao je za IN4S Dalibor Kavarić.
Protiv rješenja o odbacivanju krivične prijave, kako je istakao, u konkretnom slučaju pravo žalbe ili pritužbe kako je naziva Zakonik o krivičnom postupku, i to neposredno Višem ili Vrhovnom državnom tužiocu, ima podnosilac krivične prijave, u ovom slučaju Uprava policije, koja se u ovom postupku pojavljuje u ulozi i u zaštiti oštećenih, navedenim krivičnim djelima.
„Imajući u vidu da je u konkretnom slučaju Uprava policija podnijela krivičnu prijavu protiv više lica za više krivičnih djela, to će shodno Zakoniku o krivičnom postupku Rješenje o odbacivanju krivične prijave biti dostavljeno Upravi policije, koja će i biti dužna i ovlašćena da podnese pritužbu Višem državnom tužilaštvu, protiv rješenja o odbacivanju krivične prijave“, istakao je Kavarić i dodao:
Posebno je važno sagledati da li će Uprava policije podnijeti zakonom propisanu pritužbu protiv rješenja o odbacivanju njihove krivične prijave od strane Osnovne državne tužiteljke Sanje Radunović. Ovo je bitno iz razloga jer u konkrentom postoji mogućnost postizanja dogovora između Policije i Osnovnog državnog tužilaštva u Cetinju, po kome se Policija ne bi žalila na Rješenje tužioca o odbačaju, odnosno Policija bi propustila rok da se žali na ovo rješenja o odbacivanju krivične prijave Osnovne državne tužiteljke Sanje Radunović.
Ovo bi, navodi advokat, povratno rezultiralo da Osnovni državni tužilac u Cetinju ne procesuira ni jedno drugo lice sa „druge strane“ za bilo koje „krivično djelo ili prekršaj“ na koji način bi se organizovani i naoružani nasilnici izjednačili sa policijskim službenicima koji su se borili protiv nasilja i sačuvali ustavni poredak u državi i javni red i mir, a što bi svakako bio kriminalan i navodno institucionalan epilog cijelog događaja.
Svakako, po njegovim riječima, ovakav epilog događaja, u kome Policija ne bi ispunjavala svoje zakonske obaveze i ne bi koristila svoje zakonske mogućnosti je situacija u kojoj Policija ne bi stala iza svoje krivične prijave, već bi prećutno priznala da je prijava bila „neosnovana“. Ovakvo postupanje policije bi bila apsolutno nezakonita, kriminalna i skandalozna praksa i ujedno bi postavila pitanje kako krivične dogovornosti za nečinjenje ovlašćenjih policijskoh službenika tako i odgovornosti za nečinjenje i propuštanje u slučaju postupajuće Osnovne državne tužiteljke u Cetinju.
„U svakom slučaju VD. Vrhovnog državnog tužioca Crne Gore u Podgorici i Viši državni tužilac u Podgorici je po službenoj dužnosti u mogućnosti i u obavezi da preispita rad Osnovne državne tužiteljke u Cetinju u ovom slučaju, jer bi ovakvo postupanje ODT-a u Cetinju ukazivalo na ozbiljnu sumnju u zloupotrebu svog službenoga položaja nastalu ne činjenjem ODT-a Cetinje, jer se u slučaju službenih lica kakav je ovlašćeni državni tužilac, njegovo ne činjenje izjednačava sa umišljajnim izvršenjem krivičnoga djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti“, poručio je Kavarić.