Odgovor na reviziju Prvog svjetskog rata
1 min readKnjiga „1914 – 2014. Zašto revizija?“ Mila Bjelajca, koju Medija centar „Odbrana“ objavljuje povodom 100. godišnjice Prvog svjetskog rata, predstavlja upozorenje da je istorija kao nauka ugrožena jer su najnovija djela o Prvom svjetskom ratu napustila naučni metod i korištenje naučno zasnovanih izvora.
Bjelajac je upozorio da ove sabrane naučne informacije sabrane oko najčešćih mjesta sporenja uokvirene u knjizi mjere učešće Srbije u otpočinjanju Prvog svjetskog rata. Aludirajući na knjige Margaret Mak Milan i Kristofera Klarka, Bjelajac je istakao da posebno želi da knjigu pročitaju studenti i da je uporede sa onim što se danas reklamira sa naučnim autoritetom.
Prema riječim urednika u MC Odbrana Dragane Marković ova knjiga je naučna polemika sa onima koji čine najnoviji trend skidanja krivice sa Austrougarske za izbijanje Prvog svjetskog rata ili u blažim varijantama izjednačavanja uloge svih strana u toj velikoj evropskoj katastrofi.
Šef katedre za istoriju na Filološkom fakultetu Univerziteta u beogradu Milan Ristović je istakao da jedan od načina da se naučno i racionalno „preživi“ 1914. godina, i okolnosti koje su dovele do svega onoga što je proizveo Prvi svjetski rat, jeste kritički analitički otklon.
,,To je bio jedan od glavnih podsticaja autoru da počne ovakav nimalo lak zadatak. On je pokušao da u racionalnom broju stranica knjige analizira fenomen koji je narastao da bi u međuratnom periodu, u doslovnom smislu riječi, „metastazirao“. Ključna stvar u knjizi je uplitanje različitih politika u različitim periodima evropske istorije u ono što bi isključivo trebalo da bude naučno-istoriografsko pitanje“, rekao je Ristović.