„Одличан рад“ Тужилаштва грађани плаћају 3,5 милиона евра
1 min readОптужнице у случајевима “Калић” и “Шарић”, малтене највећим предметима у области организованог криминала у Црној Гори, које су након вишегодишњих суђења доживјеле потпуни фијаско, државу Црну Гору, односно њене грађане, досад су коштале око три и по милиона евра.
Овај износ биће већи када се окончају сви поступци које су Рожајац Сафет Калић и Пљевљак Душко Шарић покренули или ће покренути како би надокнадили штету на имовини коју им је држава блокирала током истрага у којима су терећени за прање новца, пише Дан.
Само породици Сафета Калића, по досадашњим пресудама, биће исплаћено око 3,2 милиона евра. Калић је средином мјесеца, одлуком Основног суда у Рожајама, добио спор против државе, која ће на име накнаде штете за предузеће Турјак морати да му плати 318.000 евра. Суд је дјелимично усвојио тужбени захтјев Сафета Калића, који је на име накнаде штете за наведено предузеће тражио 740.000 евра.
Фирма Турјак била је дио имовине која је блокирана док је против Сафета, његове супруге Амине и брата Мерсудина вођен поступак за прање новца.
Прије тога, Калићу је досуђено око 800.000 евра на име накнаде штете настале у његовој фирми Мпетрол док је била заплијењена због поступка који је вођен против њега.
Он је у тужбеном захтјеву тражио да му се на име материјалне штете надокнади 1.925.178,29 евра. Међутим, суд је утврдио да је настала штета од 789.024,11 евра и одлучено је да му се исплати толико новца. Осим тога, суд је државу обавезао и да Калићу исплати судске трошкове у износу од 7.672,03 евра.
Недјељу дана раније, суд у Рожајама је одлучио да Калићу исплати више од 1,6 милиона евра за штету насталу у двије његове фирме током вођења кривичног поступка у којем су Калић, његова супруга и брат били оптужени за прање новца.
У том предмету суд је одлучио да се Калићу исплати 1.154.470,13 евра на име накнаде материјалне штете за предузеће АД Кристал, које се такође нашло међу имовином која им је одузета док су били оптужени за прање новца. Како предузеће није радило у том периоду, односно од 4. августа 2011. до 31. октобра 2016. године, суд је закључио да им припада одштета од више од милион евра.
Осим тога, држава ће у том предмету платити и трошкове законске камате у износу од 7.875,54 евра. У овом поступку рожајски суд је дјелимично усвојио тужбени захтјев, будући да је Калић по овом основу тражио да му се исплати укупно 1.509.400,56 евра.
У поступку у којем је Калић тражио накнаду од 704.671,91 евро за измаклу корист за фирму Тајсон донесена је пресуда да му се исплати 462.899,80 евра.
Раније је Основни суд у Рожајама дјелимично усвојио и тужбени захтјев Калићевог предузећа Тајсон, гдје је потраживао да му се по основу материјалне штете, односно стварне штете настале наобјекту Тајсон и опреми у том кафе-бару док је био у власништву државе, исплати укупно 199.917,45 евра. Суд је дјелимично усвојио његов захтјев и одлучио да му се исплати укупно 6.819,44 евра.
Након правоснажности пресуде којом су ослобођени оптужби за прање пара, прве тужбе против државе поднијели су Амина и Мерсудин Калић, тражећи накнаду за неосновано хапшење. Одлуком Вишег суда у Бијелом Пољу, брат и супруга Сафета Калића добили су нешто више од 33.000 евра, умјесто првобитно досуђених 46.500 евра, због неоснованог хапшења. Првостепеном одлуком Основног суда у Бијелом Пољу, држава Црна Гора је обавезана да Мерсудину Калићу на име накнаде штете због неоснованог лишења слободе, умјесто првобитно досуђеног износа од 32.500 евра, исплати 19.260 евра са законском каматом, пише Дан.
Одштета за штету причињену неваљаном оптужницом у случају Шарић засад је мања. Одлуком Основног суда у Пљевљима, одређено је да држава Душку Шарићу плати 103.000 евра одштете због неоснованог притвора.
Према правоснажним пресудама, Шарић је неосновано у притвору провео три и по године. Његов сарадник Јовица Лончар по истом основу је добио 106.000 евра. Осим тога, Лончару је досуђено још 26.000 евра на име накнаде штете за плате које му нијесу исплаћиване за вријеме које је, како је утврђено судским одлукама, неосновано провео у притвору.
Међутим, одштета у овом случају биће већа за неколико милиона еура када Шарић покрене поступке за накнаду штете на имовини која му је била блокирана годинама.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: