ИН4С

ИН4С портал

Одложено суђење Кнежевићу у два предмета, одбрана каже да не може припремити одбрану због лошег здравственог стања

1 min read

Душко Кнежевић

Два суђења Душку Кнежевићу, која су за данас била заказана пред Вишим судом у Подгорици одложена су.

За 12. септембар одложено је суђење у предметима „Каспија 1“ и „Каспија 2“ гдје је Кнежевић оптужен за кривична дјела злоупотреба службеног положаја у привредном пословању и прање новца.

Суђење је одложено на захтјев одбране, адвоката Дражена Медојевића.

Кнежевић је суду дао извјештај затворског љекара, који потврђује његов медицински преглед од 28. јуна. Наведено је да је под терапијом која му утиче на концентрацију.

„Судија, због лошег здравственог стања Кнежевића, одбрана није у могућности да припреми одбрану за суђење. Предлажемо да рочиште одложите на дужи период“, изјавио је адвокат Медојевић.

Друго одложено суђење, у предмету Карбон, одложено је из истог разлога за 24. и 30. септембар.

Одлуку је донијело специјално вијеће судије Игора Ђуричковића.

У овом судском поступку његови браниоци су адвокати Здравко Ђукановић и Дражен Медојевић.

Оптужбе против Кнежевића

Пред окривљеним Душком Кнежевићем и његовим адвокатским тимом предстоји много посла, јер у Вишем суду у Подгорици чекају многи судски процеси, па треба припремити одбрану од неколико оптужница које је подигло Специјално државно тужилаштво.

То тужилаштво у више процеса означило га је организатором криминалне групе, која је малверзацијама оштетила буџет за више стотина милиона еура.

Из подгоричког Вишег суда почетком јула 2021. године саопштили да је против окривљеног Кнежевића достављено седам оптужница, ради контроле оправданости и законитости.

Шест је потврђено док је једна враћена на допуну истраге.

Виши суд је потврдио оптужницу против Душка Кнежевића, Славољуба Мига Стијеповића, и осталих окривљених у случају “Коверта”.

Ту аферу Кнежевић је отворио у јануару 2019. године објављивањем видео-снимка на којем Стијеповићу уочи избора 2016. предаје коверту уз објашњење да је у њој 97.000 еура.

У оптужници пише да је Кнежевић, након што су његови сарадници конвертовали 110.000 долара у еуре, Стијеповићу предао “само” 47.500 еура.

Осим Душка Кнежевића и Славољуба Стијеповића, оптужени су и Кнежевићеви сарадници и пријатељи Бранислав Тодоровић, Живко Шљиванчанин, Тамара Крџић, Горан Грујовић и Томица Кнежевић.

У оптужници се наводи да је Душко Кнежевић у другој половини 2010. године створио криминалну групу чији чланови су били задужени да подижу новац стечен незаконитим пословима више компанија, а потом га предају њему ради стављања у легалне токове.

Након што је враћена на допуну истраге, дорађена је оптужница против тог предсједника Атлас групе и у случају “Е-комерц”.

Првобитном верзијом оптужнице, СДТ је теретио 108 особа и 248 компанија, наводећи да основано сумњају да је 148 домаћих трговаца користило е-комерц код Атлас банке и трговало са преко 606 вебсајтова од којих су 54 били неактивни.

Њихов промет је, пише, био 73 милиона еура, 658 милиона долара, 11 милиона британских фунти и седам милиона канадских долара.

У предметима “Каспија 1” и “Каспија 2”, оптужени су Кнежевић и Ђорђе М. Ђурђић – првом се ставља на терет да је починио кривично дјело злоупотребе положаја у привредном пословању извршено путем подстрекавања, а другом злоупотребе положаја у привредном пословању. Наводи се да је Кнежевић одбио да Атлас банци, у којој је већински власник, врати 15,2 милиона еура колико је коштала гаранција за његове послове са компанијом “Каспиа Пропертy”.

Виши суд у Подгорици потврдио је и оптужницу у предмету познат као “Карбон”. Специјални државни тужитељка Лидија Вукчевић у том акту тврди да су Кнежевић, Предраг Дашић, Зоран Николић, Бранкица Башовић и Биљана Башовић, причинили штету правном лицу “Глобал Карбон”, а правним лицима “Фин Инвест”, “Атлас Група”, РТВ “Атлас”, “РТ Мимоза”, “Атлас Систем” и “Мега Гулф Инвестментс Холдингс Лимитед” противправну корист у износу од 1.942.000 еура.

“Током 2008. године, окривљени Душко Кнежевић је на територији Црне Горе организовао криминалну организацију која је дјеловала до краја 2017. чији су припадници постали остали оптужени, као и Ђорђе Ђурђић – свједок сарадник у овом предмету”.

Окривљени су, пише у оптужници, умишљајно подстрекли Биљану Башовић, извршну директорку привредног друштва “Глобал Карбон”, чији је оснивач Инвест банка Монтенегро АД Подгорица, у намјери прибављања противправне имовинске користи.

“Тако је у децембру 2008. Душко Кнежевић донио одлуку да се 1.000.000 еура која се налазе на рачуну ‘Глобал Карбон’ код ИБМ банке и потичу од оснивачког улога уплаћеног од оснивача ИБМ банке, пренесу на рачун нерезидентног правног лица ‘Мега Гулф Инвестемнтс Холдингс Лимитед’, код Атлас банке у Москви у сврху затварања кредита које то правно лице има код Атлас банке у Москви, а чији је рок отплате истекао. Као основ за наведени трансфер новца служиће уговор о наводној купопродаји карбон кредита, који се неће десити… Уговорено је да ће ‘Мега Гулф’ у име и за рачун ‘Глобал Карбон’ наводно купити карбон кредите, који уговор је служио као основ за реализацију навдене новчане трансакције. Налог је за пренос испунила Бранкица Башовић, и овјерила потписом, те извршила пренос новчаних средстава у износу од милион еура са рачуна ‘Глобал Картбон’ на рачун ‘Мега Гулф’”, пише између осталог у оптужници.

У предмету “Аеродроми Црне Горе”, Кнежевић је оптужен да је извршио кривично дјело злоупотребе положаја у привредном пословању путем подстрекавања.

Оптужница је подигнута и против бивших руководилаца Атлас банке Марка Николића и Дијане Зечевић, као и против тог правног лица.

Окривљени су, према оптужници, оштетили Аеродроме Црне Горе за три милиона еура, а корист у истом износу прибавили Атлас банци, јер нијесу вратили депозит након што је истекао рок орочења.

“Из одбране окривљених Николића и Зечевић, те исказа свједока Данила Орландића, Весне Јечменице и Милице Ивановић, неспорно произилази да је рок орочења предметног депозита истекао 11. августа 2018. године и да је оштећено предузеће Аеродроми Црне Горе у више наврата захтијевало и давало инструкције да се наведена новчана средства у износу од 3.000.000 еура, након истека рока орочења, врате на трансакциони рачун оштећеног предузећа. Али, до тога није дошло”, наводи тужилац у образложењу оптужнице.

Прање новца

Оптужница је подигнута и против Кнежевића и тадашњег секретара Врховног државног тужилаштва Ненада Вујошевића, због стварања криминалне организације и прања новца.

Осим њих, окривљени су и бивши радници Атлас банке Александар Вилотијевић, Срђан Павићевић и Олга Станковић.

Кнежевић се терети да је био на челу криминалне организације, Вујошевић за чланство у криминалној организацији, док се троје бивших банкарских службеника терети за прање новца.

Додаје се да је Вујошевић, по налогу Кнежевића, ступао у контакт са особама у Специјалном тужилаштву које су поступале у предметима против њега и њему блиских особа, како би добио податак из актуелних истрага.

Пише да је за прикупљене информације Вујошевић награђиван коришћењем стана у Бару, у власништву једне од компанија Кнежевића.

Специјално државно тужилаштво подигло је против Кнежевића и још дванаест особа оптужницу за стварање криминалне организације, злоупотребу службеног положаја у привредном пословању, прање новца и утају пореза.

Оптужен је и бивши вицегувернер Централне банке Црне Горе Велибор Милошевић, који се терети да је узимао новац од Кнежевића да би подмитио контролоре који су провјеравали пословање Атлас и Инвест банке Монтенегро.

Осим Кнежевића и Милошевића, оптужени су Младен Дашић, Миодраг Кнежевић, Томица Кнежевић, Томислав Кнежевић, Андрија Кнежевић, Вук Драгашевић, Светлана Мијатовић, Андреј Коненеко, Екатарина Перовна Конаненко…

Статус свједока сарадника у том предмету имају бивши генерални директор Атлас банке Ђорђе Ђурђић и Влатко Рашовић.

Према наводима оптужнице, Душко Кнежевић је у другој половини 2010. године на територији Кипра и Црне Горе формирао криминалну организацију чији су припадници постали особе из оптужнице а која је функционисала до 2017. године.

У дјеловању те криминалне организације, пише, коришћене су привредне пословне структуре.

“Према криминалном плану који је сачинио организатор Душко Кнежевић уз помоћ чланова криминалне организације подизани су кредити које крајњи корисници нису враћали. Кредити су покривани депозитима којим је гарантовано њихово враћање, а које су положиле компаније у власништву Душка Кнежевића, фирме повезане са њим и осталим оптуженима. Овлашћена лица у овим компанијама, Душко Кнежевић и чланови криминалне организације су на овај начин остваривали приходе од новчаних средстава добијених кредитима а које нису пријављивали државним органима Црне Горе”.

То је, према наводима оптужнице, урађено са циљем избјегавања плаћања пореских обавеза, стављања незаконито стеченог новца у редовне новчане токове, али и ради спречавања утврђивања правог стања у банкама чији је већински власник Душко Кнежевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Одложено суђење Кнежевићу у два предмета, одбрана каже да не може припремити одбрану због лошег здравственог стања

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *