„ОДЛОЖИЛА“ оставку за после празника: Меденица чека крај године, да би имала пуну пензију
1 min readОставка предсједнице Врховног суда Весне Меденице очекује се након новогодишњих празника, казала је “Вијестима” предсједница Судског савјета Весна Симовић-Звицер.
Она је додала да нема више информација, иако се редовно интересује за све што се догађа у судству. Додаје да на сједницама Судског савјета није било говора на ову тему.
“Вијести” незванично сазнају да Весна Меденица чека крај године да оде у пензију, како би имала пуни радни стаж и боље услове за пензију.
Меденица је најавила оставку на сједници Врховног суда 12. октобра ове године, али о томе до данас није обавијестила Судски савјет, чији је члан.
Предсједница Врховног суда о евентуланом одласку у пензију није одговорила ни на питања “Вијести”. Из Врховног суда ни након на низа упита нијесу “Вијестима” одговорили да ли ће Меденица поднијети оставку. Они су казали да ће испоштовати препоруке Европске комисије, истичући да је оставка предсједнице Врховног суда њен лични чин и да ће га задржати за себе.
Европска комисија је у Извјештају о напретку, објављеном почетком октобра, изразила забринутост због начина на који је Судски савјет 2019. године тумачио Устав и тиме дозволио да предсједница Врховног суда буде изабрана трећи пут. Према тумачењу дијела цивилног сектора и правника она је стекла услове за старосну пензију.
Акција за људска права саопштила је раније да је Меденици функција судије морала престати. Нју је Судски савјет у јулу 2019. изабрао по трећи пут на исту функцију, како наводи ХРА, противно императивној одредби Устава. “Судећи по њеној објављеној биографији, њој је судијска функција морала престати с обзиром на навршених 40 година стажа,на основу члана 17 став 2 Закона о ПИО. Она је у априлу 1982. године положила правосудни испит, а до тада је морала имати двије године стажа”, наводи се у саопштењу.
ХРА је објавила да је 30 судија у Црној Гори испунило услове за старосну пензију, па им је судијска функција морала престати на основу члана 121 Устава и члана 105 Закона о Судском савјету и судијама.
Потпредсједник Владе Дритан Абазовић је јуче на конференцији Грађанске алијансе “Изазови за транспарентно, одговорно и ефикасно правосуђе”, истакао да је реформа правосуђа значајна и за функционисање друге двије гране власти које су коначно након посљедњих парламентраних избора добиле и тај принцип смјењивости.
Он је додао да ће реформа правосуђа бити напоран посао, али да Црна Гора треба тражити рјешења која су одржива и унаприједити све гране власти, а нарочито судску.
“Оно што је ова Влада обећала је да ће у њеном фокусу бити борба против корупције и организованог криминала. Не треба заборавити ни друге значајне ставке које се тичу црногорског правосуђа или тужилаштва, али о једној детаљној реформи ћемо моћи да причамо тек након неког одређеног временског периода”, казао је Абазовић.
Весна Симовић-Звицер казала је током расправе да се Судском савјету спочитава много тога за шта немају законску могућност да предузму, примјер тога је покретање дисциплинских поступака. Она је објаснила да Судски савјет не може да покреће дисциплинске поступке против судија, да то може урадити предсједник суда, непосредно Виши и Врховни суд и Комисија за етички суд.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ode. Veljović neće sem ako ga razriješi vlada, a to znači da je kršio zakon ili prebacio ovlašćenja. Teško će to da utvrde, ako ga na suvo smjene moraće sve da mu plate. On neće. Tu je problem???????
Čarije šukarije… odlazi cirkus iz našeg malog grada! Konačno će prestati iz EU da nam se rugaju zbog ovog strašila !!!
Али зато судски савкет може да изабере вучковића 9 пут за пресједника суда у Котор. Ту причу другоме. Једно велико ПИХ.