Odnosi Srbije i Mađarske najbolji u savremenoj istoriji
1 min readPredsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas da su odnosi Srbije i Mađarske najbolji u savremenoj istoriji, u svim sferama društvenog života, i u politici i ekonomiji. Predsednik je izrazio zahvalost Mađarskoj na podršci koju konstanto pruža Srbiji na njenom EU putu, kao i na pomoći tokom krize izazvane pandemijom virusa korona.
„Zahvalan sam mađarskom rukovodstvu, posebno Orbanu, što je imao želju i hrabrosti da još od pre nekoliko godina krenemo u borbu sa vretrenjačama prošlosti i da gradimo budućnost. Uspeli smo u tome i srećan sam što Srbi i Mađari, građani dve zemlje danas imaju izuzeutno dobre odnose”, rekao je Vučić.
Istakao je da su dve zemlje prošlu godinu završile sa trgovinskom razmenom od 1,76 mlrd evra, a da je u provm kvartalu pve godine, i pored krize, zabeležn rast od 8,37 odsto. Dodao je da je Mađarska treći partner Srbije na nivou EU, i približava se drugom mestu.
Vučić je rekao da je posebno zadovoljan što će mađarske investicije „doći” i u Arilje, na primer, odnosno njihovi investitori nisu zainteersovani samo za sredine gde živi mađarsko stanovništvo.
„Tako ćete moći da vidite izuzetnu kompaniju u prerađivačko-prehrambenoj industriji u Arilju, što je bilo nezamislivo, ali je rezultat dobre saradnje, pa i takve vesti mogu da dođu”, rekao je Vučić. Predsednik je preneo i da je posebno zamolio za dodatnu podrsksu Mađarske Srbiji na EU putu.
„Zahvalni smo i komesaru Verheiju, koji je mađarski izbor u EK i koji mnogo pomaže Srbiji. Zamolio sam za još snažniju podršku Srbiji, što je gotovo nemoguće, jer uvek i na svakom mestu Mađarska podržava Srbiju”, rekao je Vučić, prenosi Tanjug.
Orban: Srbija sve jača, prisutna u evropskoj politici
Srbija je stekla veliki ugled, sve je jača i prisutna u evropskoj politici, poručio je danas u Beogradu premijer Mađarske Viktor Orban i izrazio uverenje da će naša zemlja biti u stanju da doprinese razvoju i napretku celog regiona.
Orban je naveo da Mađarska pruža podršku evropskim integracijama Srbije, te da očekuje da evropske institucije otvore šest poglavlja, koja je Srbija već spremila za otvaranje.
„Mi danas u Mađarskoj želimo da imamo susednu zemlju koja će biti zdrava, jaka i koja se dobro razvija, a to je Srbija”, istakao je Orban u obraćanju posle sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Orban je rekao da je u Beograd došao jer Mađari, generalno, vole ovaj grad, kao i da bi se dve zemlje međusobno ohrabrile i bodrile, ne samo rečima već i delima.
„Naše države su pobedile i dobile prvu bitku sa korona virusom, uspeli smo da obuzdamo epidemiju. Sad počinje druga bitka, a to je pokretanje ekonomije i o tome ćemo danas nastaviti da razgovaramo”, rekao je Orban. On je rekao da se odnos dve zemlje i dva zvaničnika zasniva na uverenju da se treba baviti budućnošću.
„Mi u Mađarskoj to nazivamo politikom nade, jer verujemo da to može rezultirati time da svima bude bolje nego što je bilo ranije, i Srbima i Mađarima. Svako pitanje posmatramo sa tog apsekta”, rekao je orban.
Podsetio je da su Srbija i Mađarska imale rekordan rast prošle godine i da je zahvalan Vučiću što je omogućio da se za vreme epidemije nesmetano funkcioniše transport robe, kao i da građani koji žive pored granice mogu da prelaze zbog posla. On je podsetio i da Mađarska prihvata investicije koje dolaze u Srbiji, navodeći da već postoji investicija koju je ta država podržala.
„To će se nastaviti. Smatram da ako mi Mađari ulažemo u Srbiju i iz Srbije dolaze investicije u Mađarsku, bićemo zadovoljni jer nam to daje osnovu za bolju budućnost”, rekao je Orban i podstio da je Eskim banka otvorila i kreditnu liniju od 100 miliona evra koja je namenjena podrši srpskim kompanijama u Mađarskoj.
Rekao je i da se izgradnja brze pruge Beograd-Budimpešta odvija sve bržim tempom, da saradnja sa Kinom mnogo znači, te podsetio i da se radi na izgradnji gasovoda. „Evidentan je rast srpske privede i moraćemo da se potrudimo ako hoćemo da idemo u korak sa tim”, rekao je mađarski premijer.
On je zahvalio Vučiću jer je omogućio da se često konsultuju tokom epidemije i da redovno razmenjuju mišljenja, prenosi Tanjug.