Одовић: Ставити вето на изградњу у великом дијелу простора, ограничити градњу на приморју, али и сјеверу
1 min readМинистар просторног планирања, урбанизма и државне имовине Јанко Одовић оцијенио је да треба ставити вето на изградњу у великом дијелу простора, ограничити градњу на приморју, али и сјеверу и више уважавати мишљења струке, односно Агенције за заштите животне средине.
Одовић је то казао на округлом столу „Просторно планирање и европске интеграције: Како до одрживог плана“, који организује Центар за истраживачко новинарство Црне Горе (ЦИН-ЦГ).
Предсједница ЦИН-ЦГ Милка Тадић Мијовић оцијенила је да се мора прекинути са тродеценијском праксом уништавања простора.
„Сва наша истраживања су показала да је све у планираном хаосу који је некоме одговарао.Просторно планирање претворило се у праоницу новца криминалним круговима, а уништени су најљепши простори у земљи од Будве до Дурмитора… Ни Владе након ДПС нису урадиле довољно да заштите простор и природу. Мијењају се власти, али се девастација наставља“, сматра Тадић Мијовић.
Директор Агенције за заштиту животне средине Милан Газдић истакао је да је Просторни план Црне Горе најважнији документ након Устава и да би га тако требало посматрати ако смо еколошка држава.
„Морамо прекинути са фантонским јавним расправама, учити на грешкама, да више не би из једног УНЕСЦО подручја у друго прелазили преко минираних терена и градили у заштићеним подручјима“, нагласио је Газдић.
Извршна директорка Еxпедитио арцхитецтс Биљана Глигорић поручила је да од 2002. године трају упозорења да је статус Котора угрожен. Оцијенила је да су управо доносиоци одлука ти који заиста утичу на наш простор и да постоје погрешне политике и визије развоја.
Архитектица и извршна директорица улцињске НВО МСЈА Зенепа Лика такође је оцијенила да се Устав злоупотребљава и уништавају простори који су јавно добро.
На округлом столу, Соња Драговић и Јелена Рабреновић из групе архитеката КАНА (Ко ако не архитект) представиле су публикацију о девастацији Колашина, наводећи да је уништавање тог града кренуло од 2008, а доживјело експанзију програмом економског држављанства.
„Од 12 инфраструктурних пројеката, седам је у Колашину, а инфраструктура то не може да подржи“, оцијениле су из КАНА-е.
Округли сто је организовао ЦИН-ЦГ у склопу пројекта “ Има ли плана? Просторно (не)планирање, урбанизам и инфраструктурни пројекти у Црној Гори“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ovi zaštitnici prirode nemaju veze o čemu pričaju jer u prirodi nikad ne borave. Dok šume zauzimaju naša napuštena seoska imanja, livade, ornice, okućnice, oni ove godine sprovode akciju zaštite bukava i ne dozvoljavaju rijetkim preostalim seoskim domaćinstvima da usijeku drva za ogrev?! Ovakvih budala nema niđe na svijetu! Zabraniti gradnju i na sjeveru? Naravno, treba sve učiniti da se napravi povoljan životni prostor za međede, a ljude ko hebe! U našim selima po noći više ne smiješ izaći iz kuće od međeda! Iznad Vidrovana, na samom ulazu u naselje, šetaju mečke sa mečadima; ako naiđeš na nju, to ti je sigurna smrt. Ovaj narod treba da propadne jer ovakve budale ne zaslužuju da žive!