Одржана још једна рунда разговора ПЕС-а и ЗБЦГ: Спајић стигао до подршке 49 посланика и иде даље
1 min readПредставници Покрета Европа сад и Коалиције За будућност Црне Горе одржали су прексиноћ још једну рунду разговора о конституисању 44 Владе, на којој су направљени значајни помаци, а све ће, према тим информацијама, бити финиширано већ сјутра, пише „Дан“.
За Коалицију За будућност Црне Горе, која је најавила да би могло доћи до обостраног попуштања, дата је понуда да добију мјесто потпредсједника владе за капиталне инвестиције и три министарства. Њима би припала министарства пољопривреде, просвјете и туризма. Истовремено, постоји жеља да се „откоче“ преговори и када су функције у парламенту у питању, па би ова коалиција добила два потпредсједничка мјеста. И то није све.
Према незваничним информацијама, Коалиција Заједно за будућност Црне Горе добила би велики проценат мјеста у управним и одборима директора која се политички рјешавају. Исте информације говоре да би ЗБЦГ скоро исти проценат, на исти начин, добили и у дипломатским службама Црне Горе.
СНП-у остаје Министарство спорта и младих
Према незваничним информацијама, и Социјалистичкој народној партији чији је предсједник Владимир Јоковић, су отворена врата 44. Владе. Ова партија би и даље имала Министарство спорта и младих на чијем челу је Василије Лалошевић. Процјене су да је ово министарство добро радило и да би ваљало одржати континуитет тог рада. Подсјетимо, СНП је у 43. Влади имало и министарства правде, финансија, здравља и пољопривреде.
Очекује се да СНП уђе у владу, а ова партија је своје учешће у власти на неки начин условљавала тражећи да она има подршку већу од 43 посланика у Скупштини Црне Горе. То ће сада бити и остварено ако дође до најављеног договора ПЕС-а и Коалиције За будућност Црне Горе.
Уколико дође до договора ове двије политичке групације, већ извјесни мандатар Милојко Спајић имаће подршку 49 посланика у Скупштини Црне Горе. Његову владу би подржало 24 посланика Европе сад, 13 Коалиције За будућност Црне Горе, седам Демократа, сигурно два посланика албанских партија, а могуће и три и два посланика Социјалистичке народне партије.
Спајић се, међутим, неће зауставити на томе. Од најављеног ресета преговора, очигледно неће бити ништа, али ће бити промијењен дио понуде за неке партије. То се прије свега, односи на Бошњачку странку и зато треба очекивати брзи сусрет лидера ПЕС-а и предсједника БС Ервина Ибрахимовића. Према нашим незваничним информацијама, Спајић ће у сваком случају понудити Бошњачкој странци улазак у 44. Владу, али су се сада околности значајно промијениле и Ибрахимовић ће добити понуду по принципу „узми или остави“, али ће она, како сазнајемо, бити коректна и у ПЕС-у очекују да буде прихваћена.
Више партија мање уцјена
Према незваничним информацијама нашег листа, будући мандатар Милојко Спајић је инсистирао на широкој влади, јер се „опекао“ на почетку преговора, када су неке партије тражиле превише ресора, што је показивало да посједују велики уцјењивачки капацитет. Сада тога неће бити, а постоје и резервне варијанте које могу да искључе све нереалне захтјеве појединих партија.
Широка влада ће омогућити и рјешавање проблема који су створени немогућношћу обезбјеђивања у парламенту двотрећинске, односно тропетинске већине, што ће, ако буде постигнут договор са Коалицијом За будућност Црне Горе, сада бити могуће.
Јасно је да Бошњачка странка сада не би могла да добије Министарство вањских послова и просвјете, које је, очигледно, припало ЗБЦГ, али би, највјероватније, остатак „старе“ понуде био на снази.
Постоје, међутим, мишљења да Ибрахимовић можда неће прихватити да Бошњачка странка буде у влади са Коалицијом За будућност Црне Горе, што сада не би ни представљало велики проблем. У Покрету Европа сад и раније је преовладавао став, без обзира на одлуку Бошњачке странке, да један број министара и државних секретара са њихове функционерске листе буде из редова мање бројних народа, па се не би могло говорити да нису заступљени у новој извршној власти.
ГП УРА помињу само амбасадори
У овом тренутку готово је извјесно да ГП УРА неће бити дио 44. Владе, мада постоје незваничне информације да су поједини амбасадори из Европске уније инсистирали да и они уђу у извршну власт, нарочито садашњи премијер Дритан Абазовић и министар унутрашњих послова Филип Аџић. У ПЕС-у, међутим, ГП УРА и не помињу, а да ће бити опозиција најавио је и сам Абазовић изјављујући недавно да они себе виде у 45. Влади.
– Нашу подршку не могу да имају они који са нама не разговарају. Ми себе видимо у 45. Влади, што се прије формира 44. Влада, то ће прије бити 45. Влада – казао је Абазовић.
Истакао је да они морају да виде да ли они могу да дођу до те већине.
– Ако не дођу, ми ћемо предложити модел. Што је прије направе, то је боље за нас. Ушли смо већ у ванредно засиједање. Ја сам предсједнику Милатовићу казао какво је тренутно стање у земљи и грађани не треба да брину – казао је недавно Абазовић.
Није, међутим, још јасно како ће изгледати влада ако у њу уђу и Бошњачка странка и Коалиција За будућност Црне Горе. Према неким информацијама, она је са садашњих 18 министарстава требало да се прошири на 22, а сада се већ говори о 24 ресора. Ти ресори би настали дијељењем садашњих, као што је на примјер Министарство капиталних инвестиција, Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма или Министарство науке и технолошког развоја. Уласком ЗБЦГ у владу из игре испадају Адријан Вуксановић и Хрватска грађанска иницијатива, који су се већ изјаснили да са овом коалицијом не желе да сарађују.
Готово је извјесно да ће предсједник Скупштине бити лидер Демократа Алекса Бечић, а да ће његови кадрови бити на челу Министарства унутрашњих послова, одбране и имаће потпредсједника владе задуженог за безбједносне службе. Будући мандатар Милојко Спајић има и пар резервних варијанти, па тако може да размишља, у случају појачаног интензитета уцјена од појединих партија, и на неке политичке субјекте који су били у предизборној коалицији са Демократском партијом социјалиста, као што су Социјалдемократе или Демократска унија Албанаца Мехмета Зенке. Подсјетимо, ове двије партије су дале сигнале да би ушле у владу под одређеним условима.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ајде више.
„Његову владу би подржало 24 посланика Европе сад, 13 Коалиције За будућност Црне Горе, седам Демократа, сигурно два посланика албанских партија, а могуће и три и два посланика Социјалистичке народне партије.“
24+13+7+2 (PES ZBCG DCG SNP)
tu treba stat
само да остане Мићо Соларни. Остало може и другима.
Važno je samo da dps sateliti ne udju u vladu da i dalje opstruiraju,truju i kradu.