IN4S

IN4S portal

Održana tribina „Šta činiti ako bude osuđen Predsjednik Republike Srpske“

1 min read

Foto: Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji

U četvrtak, 3. oktobra, u organizaciji informativno političkih portala „Sve o Srpskoj“ i „Fakti“, uz podršku Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, u beogradskom Pres centru UNS-a održana je tematska tribina pod nazivom „Šta činiti ako bude osuđen Predsjednik Republike Srpske“.

Učesnici tribine: Predrag Ćeranić, Nenad Kecmanović, Vinko Pandurević, Vladislav Jovanović, Aleksandar Pavić, Aleksandar Raković, Mlađen Cicović i Đuro Bilbija, moderator

Govorili su nekadašnji šef diplomatije SRJ Vladislav Jovanović, senator Republike Srpske Nenad Kecmanović, politikolog Aleksandar Pavić, naučni savjetnik Instituta za noviju istoriju Srbije Aleksandar Raković, penzionisani general Vojske Republike Srpske Vinko Pandurević i dekan Fakulteta bezbjednosnih nauka u Banjaluci Predrag Ćeranić. Uvodnu riječ u ime organizatora i Predstavništva Republike Srpske u Srbiji dao je šef Predstavništva Mlađen Cicović, a moderator je bio novinar Đuro Bilbija, urednik portala „Sve o Srpskoj“ i „Fakti“.

Predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku sudi se na neustavnom Sudu BiH za krivično djelo „neizvršavanje odluka“ Kristijana Šmita, koji se samoproglasio za visokog predstavnika u BiH, iako mu mandat nije potvrđen u Savjetu bezbjednosti UN, istaknuto je na tribini.

Ocijenjeno je da iako je to sa stanovišta prava nezakonito, u svijetu u kome ne vlada sila zakona već zakon sile, Dodiku može da se sudi i da njegova osuda bude presuda za Republiku Srpsku i iskra koja će zapaliti novo krizno žarište,.

Učesnici su se složili da otvaranje novog žarišta na Balkanu, Zapadu, kako se čini, nije trenutno u interesu, zbog čega će odluka suda ili biti prolongirana ili će biti formalna.

U slučaju da do osuđujuće presude, ipak, dođe, kako su naveli učesnici tribine, to bi pokazalo da Zapad, prije svega Sjedinjene Američke Države, ne žele miran region. Odgovor Republike Srpske i Srbije trebalo bi da bude odlučan i čvrst na političkom i pravnom planu.

„Šta činiti ako nelegalni sud osudi legalnog Predsjednika Republike Srpske zbog nepoštovanja nelegalnih odluka nelegalnog visokog predstavnika? Razuman odgovor bio bi: ništa!“, rekao je Mlađen Cicović, šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji u uvodnoj riječi.

Međutim, diktat politike dvostrukih standarda, istakao je Cicović, navijačke logike i surovosti političke sile nad argumentima istine i prava, nikom ne ostavlja mogućnost da jednostavno ignoriše nelegalnost.

„Istina i pravda bi se morale zaista ozbiljno pripremiti za posljedice eventualne osude zasnovane na lažnom predstavljanju i tužbe po osnovu nepoštovanja te laži”, rekao je on.

Ocijenio je da ne smijemo dozvoliti da, kako to reče Džordž Orvel u „1984”, da laž pređe u istoriju i postane istina.

Suđenje Miloradu Dodiku je najveći pritisak na Republiku Srpsku do sada, a cilj mu je da Dejtonski sporazum pretvori u mrtvo slovo na papiru, rekao je nekadašnji šef diplomatije SRJ i šef misije u Ujedinjenim nacijama Vladislav Jovanović.

„Riječ je o finalnoj fazi pokušaja delegitimizacije funkcije predsjednika Republike Srpske, radi ukidanja legitimiteta Republike Srpske“, rekao je Jovanović.

„Suštinsko pitanje je da li je Amerika spremna da se otvori još jedno stanje neizvesnosti sa mogućim nepredvidivim komplikacijama tim gambitnim potezom da se donese presuda predsjedniku Republike Srpske“, rekao je Jovanović.

On je dodao da ne misli da će do toga doći jer su zapadni saveznici zauzeti hitnijim i komplikovanijim stvarima i nisu spremni da otvore nove frontove.

„Oni žele da pojačaju psihološku, političku igru izazivanja, nerviranja, očekujući da će to dovesti do unutrašnjih podjela i nekih grešaka u koracima s naše strane koje bi mogle dobro da eksploatišu. U slučaju da do osuđujuće presude ipak dođe, odgovor Republike Srpske i Srbije mora biti čvrst i frontalan, iskazan na političkom i pravno-proceduralnom planu. Političkom: da se jedinstvo srpskog naroda čvrsto afirmiše, a na pravnom da se vidi da li ima mogućnosti i koristi da se pitanje obezvrijeđivanja Dejtonskom sporazuma postavi Međunarodnom sudu pravde ili nekom drugom na odlučivanje“, `rekao je Jovanović.

Senator Republike Srpske Nenad Kecmanović istakao je da je cijeli proces protiv Dodika politička i pravna lakrdija.

„Suđenje je paradigma globalnog bezumlja. Naše vrijeme nije opasno samo zbog ratova supersila u Ukrajini, Gazi, Libanu, sutra na Tajvanu, nego prije svega po tome što su pogaženi svi principi, vrijednosti, običaji, zakoni, pravila ponašanja i zdrav razum u međunarodnim odnosima.

Kecmanović je rekao da je dobro što se Dodik, ipak, pojavio pred sudom, iako su institucije Republike Srpske već donijele odluke da neće poštovati odluke ni Šmita ni suda,

„Da nije došao u sud, mogli bi da raspišu crvenu Interpolovu potjernicu za njim i da ga uhapse, ali Dodik je sudnicu izabrao kao pozornicu na kojoj će raskrinkati te utvare i to postaje tribina na kojoj on politički djeluje,“ rekao je Kecmanović.

„Optimistički tipujem na presudu kojom će Dodiku biti zabranjeno da pominje mirni razlaz, koji Zapad prevodi kao jednostranu secesiju Republike Srpske, a ne na presudu kojom bi mu bilo zabranjeno javno djelovanje“, istakao je Kecmanović.

Dodao je da svoj optimizam zasniva na tome što Zapad stalno preporučuje mir i stabilnost, a to govore oni isti koji šire nemire i nestabilnost, drugim riječima poručuju ne talasajte vi, dok mi ne završimo naše veće poslove po svijetu.

Proces protiv Dodika služi da se suspenduje jedan od boraca protiv unipolarne hegemonije, pored simbolične kazne biće mu zabranjeno da pominje „mirni razlaz”, kaže Nenad Kecmanović

Presuda Dodiku bi vjerovatno značila prelazak Rubikona u BiH i regionu, istakao je politikolog Aleksandar Pavić i napomenuo da će iz presude moći da se vidi šta je geopolitički interes velikih sila, prije svega SAD.

„Da li im je stvarno najvažnije da očuvaju mir i stabilnosti ili hoće da pokrenu novo žarište. Ako bi presuda bila takva da utiče na bilo koji način na obavljanje funkcije predsjednika Republike Srpske, time bi nelegalni visoki predstavnik preko nelegalnog suda direktno pokušao da nametne svoju volju iznad demokratske volje jednog od konstitutivnih naroda u BiH“, rekao je Pavić.

On je dodao da bi, ako bi svi akteri na srpskoj sceni prihvatili eliminaciju demokratski izabranog predsjednika Republike Srpske , to značilo prihvatanje okupacije.

„To bi bila neka nova kolonija, a mislim da to politička elita u Republike Srpske neće prihvatiti, a ni Srbija ne bi trebalo mirno da posmatra kako se uklanja legitimni i najjači predstavnik Srba u Republici Srpskoj“, naveo je Pavić.

On je napomenuo i da bi osuđujuća presuda sigurno dovela i do odgovora Moskve.

I u deklaraciji Svesrpskog sabora u nekoliko tačaka navodi se da Republika Srpska i Srbija osuđuju nametanje zakona u BiH, osuđuju ili ne prihvataju ova tzv. imenovanja, ukazao je naučni savjetnik Instituta za noviju istoriju Srbije Aleksandar Raković.

„Brine, međutim, što se u nekoliko tačaka iskazuje poštovanje BiH koja na sve načine, i iz Federacije i preko međunarodnih upravnika, gazi identitet Republike Srpske. Neko će nam vezati presudu suda BiH i za evropske integracije, a u deklaraciji stoji da su Srbija i Republika Srpska na putu evropskih integracija“, naveo je Raković.

On je dodao da s jedne strane u deklaraciji stoji da ne prihvatamo nametnute odluke, a s druge strane da poštujemo BiH.

„I kako će se sada odrediti Srbija? U tom smislu biće nam potrebna hrabrija rešenja. Takođe, mislim da će Dodik biti osuđen u tzv. sudu zbog toga što se pokazao kao jedan od lidera slobodnog sveta“, zaključio je Raković u svom izlaganju.

Penzionisani general Vojske Republike Srpske Vinko Pandurević ukazao je da se u BiH odvijaju isti procesi kao u vrijeme austrougarske aneksije.

„Visoki predstavnik,“ poput Benjamina Kalaja koji je imao nadzor nad zemaljskom vladom „usrećuje narode BiH“, nastojeći da ona „profunkcioniše kao normalna demokratska država“, stvarajući vanustavne institucije.

Sudski proces protiv Milorada Dodika i direktora Službenog glasnika na najbolji način pokazuje nefunkcionisanje pravnog poretka u BiH, rekao je penzionisani general Vojske Republike Srpske Vinko Pandurević.

Kao moguće odgovore na eventualnu presudu kojom bi predsjedniku Republike Srpske bilo zabranjeno javno djelovanje, on je naveo „isticanje važnosti Dejtonskog sporazuma i pozivanje na ovaj dokument, jedinstvo naroda i političkih elita, podršku Srbije i odluke sa Srpskog sabora, odupiranje odlukama nadnacionalnih organizacija, ali i narodnu neposlušnost“.

Američko gledanje je uvijek dovodilo u blisku vezu Bliski istok i Balkan, a ako je vatra i požar na Bliskom istoku, da li SAD odgovara ista situacija na Balkanu, upitao se Predrag Ćeranić, dekan Fakulteta bezbjednosnih nauka u Banjaluci.

„Mislim da im ne odgovara. Njihovi igrači jači od američkih ambasadora poslali su poruku da im je u interesu mir na Balkanu. To će doprinijeti da presuda bude formalnog duha, da se zabrani negiranje ideje BiH, ideje o razdruživanju, ali da ne bude političke eliminacije“, istakao je Ćeranić.

On je napomenuo da je značajno i jučerašnje pismo podrške Dodiku ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova i zamenika predsjednika Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrija Medvedeva.

„To je poruka kreatorima ove krize u BiH da Rusija neće sedeti skrštenih ruku, neće dozvoliti da im prva linija fronta tek tako padne“, rekao je Ćeranić.

Informativno-politički portali „Sve o Srpskoj“ i „Fakti“ će u narednim danima objaviti sva autorizovana izlaganja sa tribine.

Kompletan snimak tribine možete pogledati OVDJE.

Izvor: Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *