ОДТ Подгорица формирало предмет поводом камера у Градској ТВ
1 min readОсновно државно тужилаштво јуче је формирало предмет након пријаве да су у РТВ Подгорица (Градска ТВ) постављене камере које имају могућност аудио снимања, саопштено је Побједи.
Осим тога, прекјуче је и Агенција за заштиту личних података и слободан приступ информацијама (АЗЛП) покренула надзор, а инспектор је био у просторијама Градске ТВ, изузео документацију и извршио увид у систем. Извршни директор РТВ Подгорица Владимир Оташевић поднио је прво Врховном државом тужилаштву и АЗЛП пријаву због сумње у могуће постојање кривичних дјела и кршење Закона о заштити података о личности. Из Врховног државног тужилаштва су прослиједили случај ОДТ-у.
Оташевић је пријавио да су током утврђивања чињеница у једном дисциплинском поступку, када је запослени тражио изузимање снимка спорне ситуације са надзорних камера, утврдили да сигурносне камере имају и аудио записе. Оташевић је појаснио да је од техничке службе тражио снимак конкретног догађаја, те да су му га доставили на флеш меморији те да је тада утврђено да постоји и аудио запис. Тај сигурносни систем је постављен у октобру 2020. године.
Оташевић истиче да је, осим што камере имају и систем за биометријско распознавање, проблематично и то гдје се ти записи чувају и да ли постоји могућност екстерног приступа систему, односно не зна се ко је и са којих локација могао да види и чује што се дешава у просторијама Градске ТВ.
„Треба да се утврди, наравно у даљем поступку, од стране тужилаштва, ко су та Н.Н. лица која су имала приступ свим тим аудио и видео-записима у претходном периоду“, рекао је Оташевић након што је поднио пријаву.
Побједа је прекјуче упутила и питања фирми „Sysco“, која је инсталирала систем надзора, према документу уговора који је јуче објавила Градска ТВ, али одговори нијесу стигли.
Уговор са том фирмом је, како наводи Оташевић, потписан између Главног града, на основу захтјева за достављање понуда једноставне јавне набавке, испоруку и уградњу робе – мрежно-комуникационе инфраструктуре (СКС инсталација, контрола приступа, ИП видео-надзор, противпожарни и алармни систем). Вриједност тог уговора из октобра 2020. године је 23.000 еура.
У Закону о заштити података о личности је наведено да се могу примјењивати биометријске мјере у вези с уласком у пословни, односно службени простор и присуством запослених на послу, ако су те мјере прописане законом.
Одлуку о увођењу видео-надзора доноси одговорно лице и прије доношења такве одлуке мора се прибавити мишљење репрезентативног синдиката, односно представника запослених. Запослени који раде у простору под видеонадзором морају, у писаном облику, бити обавијештени о вршењу видео-надзора. Оташевић је Побједи казао да у просторијама Градске телевизије нема истакнутог обавјештења о овој врсти надзора, пише РТЦГ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: