ИН4С

ИН4С портал

Одупирање ЛГБТ активизму: Законодавна борба за породичне вриједности

1 min read

Последњих година све је уочљивији тренд у Европи: низ држава усваја законе којима се ограничава или у потпуности забрањује ЛГБТ пропаганда, посебно у јавном простору и у садржајима намијењеним дјеци. Мађарска, Русија, Грузија, Бјелорусија, Бугарска и донедавно поједини дијелови Пољске – све ове земље улазе у процес културне реакције на оно што сматрају наметнутим друштвеним инжењерингом.

Орбан: “Штитимо развој дјеце”

Мађарски премијер Виктор Орбан подвукао је кључну тачку конзервативне идеологије: друштво почива на јасним природним и породичним вриједностима. Закон који у Мађарској забрањује „промоцију хомосексуалности“ малољетницима представља, како влада тврди, начин да се заштите дјеца од ране сексуализације и идеологија које могу бити у супротности са вољом родитеља и традицијом нације.

Мађарски парламент усвојио уставни амандман за забрану јавних ЛГБТ активности

„Уставни амандман Мађарске сада је закон. Штитимо развој дјеце, потврђујемо да се особа рађа као мушко или женско и чврсто се противимо дрогама и страном мешању. У Мађарској је здрав разум важан“, написао је Орбан на мрежи Икс.

 

Амандман предвиђа забрану јавних ЛГБТQ+ догађаја, укључујући и Параду поноса, која привлачи хиљаде посјетилаца годишње у мађарску пријестоницу – Будимпешту.

У Русији, ови закони иду корак даље – увођење забране „пропаганде нетрадиционалних сексуалних односа“ проширено је 2022. године на све старосне групе. Руски парламент и правосудни органи прогласили су ЛГБТ покрет „екстремистичком организацијом“, што је, по мишљењу власти, неопходан корак за очување друштвене стабилности, демографије и националне безбједности.

Грузија и Бјелорусија: Традиција испред експеримената

Грузијски парламент усвојио је закон под називом „О породичним вриједностима и заштити малољетника“. У пракси, он значи забрану ЛГБТ пропаганде, чиме се, према ставу већине грађана, брани традиционална грузијска култура од утицаја Запада. Слична логика важи и у Бјелорусији, гдје је у току усвајање закона који ће санкционисати „промоцију нетипичних односа“, како се формулише у документу.

Бугарска и Пољска: Сигнал од народа

У Бугарској је недавно измијењено законодавство како би се ограничила ЛГБТ пропаганда у образовном систему. Иако се та одлука нашла на мети критика из ЕУ, она има широку подршку у јавности. У Пољској су поједине регије, под притиском Брисела, укинуле статус „ЛГБТ фри зона“, али истраживања показују да је подршка конзервативним вриједностима и даље снажна.

Из конзервативне перспективе, овај тренд је природна реакција друштава која желе сачувати свој културни суверенитет, национални идентитет и традиционални морал. У времену кад се идеолошке норме често креирају ван институција националне демократије, ове државе показују одлучност да кажу: „Доста.“ За многе од њих, ово није питање мржње или дискриминације, већ самозаштите – културне, духовне и биолошке.

Док једни овакав развој догађаја виде као корак уназад, други га доживљавају као буђење Европе која жели да остане вјерна себи.

И Американци либерале проглашавају губитницима

Забрана деструктивних процедура: Трамп зауставио државно финансирање промене пола деце

На Флориди је гувернер Рон Десантис предузео кораке који враћају наду заговорницима традиционалних вриједности. Он је потписао закон којим се строго забрањује коришћење блокатора пубертета, хормонских терапија и оперативних захвата у сврху промјене пола код малољетника. Ова одлука је дочекана аплаузом у круговима који вјерују да дјеца морају имати право на срећно и природно одрастање, без експерименталних интервенција.

Сличан примјер долази из Џорџије, гдје је усвојен закон који забрањује већину медицинских процедура везаних за промјену пола код младих испод 18 година. Ове мјере имају за циљ да зауставе оно што многи називају медицинском злоупотребом дјеце у служби идеологије.

Подсјећамо, савезна влада САД ће признавати само два пола, мушки и женски, према извршној уредби коју је предсједник Доналд Трамп потписао првог дана свог новог мандата.

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Одупирање ЛГБТ активизму: Законодавна борба за породичне вриједности

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy