IN4S

IN4S portal

Onaj sa najviše glasova može izgubiti izbore: Kako se bira predsjednik SAD?

1 min read

Amerika, ilustracija

Predsjednik Amerike ne mora nužno da bude kandidat kom su građani dali većinu glasova. Izborni sistem u Americi značajno se razlikuje od onog koji je zastupljen u evropskim državama, a najveću razliku predstavlja postojanje elektorskog koledža. Evo šta to u praksi znači.

Najveći uticaj na izbor predsednika Amerike zapravo ima elektorski koledž. Ove godine, kandidat republikanaca je Donald Tramp, a kandidatkinja demokrata je aktuelna potpredsednica Amerike Kamala Haris.

Šta je elektorski koledž

U pitanju je grupa izbornika ili elektora, koja na svake četiri godine odlučuje o novom predsedniku i potpredsedniku Sjedinjenih Američkih Država.

Elektora ima 538, a svaka država ima određeni broj elektora, koji se formira na osnovu broja stanovnika.

Najviše elektora imaju Kalifornija (ove godine 54), Teksas (ove godine 40), Florida (ove godine 30), Njujork (ove godine 28) i Ilinois (ove godine 19).

Broj elektorskih glasova koje država ima jednak je broju senatora (2) i broju predstavnika u Predstavničkom domu, pri čemu ovaj poslednji zavisi od broja stanovnika koji su prijavljeni na popisu.

Dvadeset trećim amandmanom iz 1961. godine, Distrikt Kolumbija je dobio tri elektora, čime je ukupan broj elektora porastao na 538.

Kako se bira predsednik Amerike

Nakon što građani obave glasanje na neki od mogućih načina – lično ili putem pošte, tu na scenu stupaju elektori, a predsednik Amerike se bira na sledeći način:

Elektori: Svakoj državi se dodeljuje određeni broj elektora na osnovu njene zastupljenosti u Kongresu, što uključuje dva senatora iz svake države plus određeni broj predstavnika koji zavisi od broja stanovnika države

Glasanje: Kada birači glasaju, oni tehnički glasaju za listu elektora koje je odabrala njihova stranka, a oni se obavezuju da će glasati za kandidata svoje stranke

Pobednik dobija sve: Većina država, osim Mejna i Nebraske, koristi pristup pobednik uzima sve – kandidat koji dobije najviše glasova, osvaja sve elektorske glasove

Većina: Da bi osvojio predsednički mandat, kandidat mora da dobije apsolutnu većinu elektorskih glasova, što je najmanje 270 od 538

Ko osvoji najveći broj glasova građana može da izgubi izbore

Kamala Haris

Ono zbog čega je elektorski sistem na meti kritika jeste činjenica da je moguće da kandidat koji dobije najveći broj glasova građana ne postane predsednik Amerike, odnosno ne osvoji i većinu u elektorskom koledžu.

Jedan od problema je distribucija glasova. Sistem elektorskog koledža znači da osvajanje velikih država sa malom razlikom daje isti broj elektora kao i pobeda sa velikom razlikom.

Nasuprot tome, gubitak malih država sa malom razlikom znači gubitak svih njihovih birača, čak i u slučaju da na nacionalnom nivou imate više glasova.

Donald Tramp

Onda su tu sving ili „kolebljive države“. Kako većina saveznih država predstavlja uporište jedne stranke – demokrata ili republikanaca, rezultat izbora zavisi od onih država koje nisu striktno republikanske ili demokratske. Zbog sistema pobednik uzima sve u ovim državama, kandidati se u velikoj meri fokusiraju na pobedu upravo na ovim mestima. Kandidat koji pobedi u nekoliko velikih sving država može da obezbedi ulazak u Belu kuću. Sving države su Pensilvanija, Nevada, Viskonsin, Džordžija, Arizona, Severna Karolina i Mičigen.

 

(Blic)

 

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *