IN4S

IN4S portal

Ono što je Sveti Sava za Srbe, to je Sergej Radonješki za Ruse: Priča o Sergejevoj lavri

1 min read
Trojstvena lavra Svetog Sergeja (Trojice-Sergejeva lavra ili Sergejev posad) je najvažniji i najveći muški pravoslavni manastir i duhovni centar ruske pravoslavne crkve. Nalazi se oko 70 km prema sjeveroistoku od Moskve, na putu za Jaroslavlje
Sveti Sergej

Prilazak Sergejevoj lavri

Priredila: Tamara Ćalasan

Rusija je kroz istoriju bila stožer pravoslavlja, ruka koja umiva i brani kad se učini da vrijeme nosi neko novo breme koje svako malo prijeti pravoslavnom svijetu, ali i duhovna i vjekovna zaštitnica našeg naroda. Presto ruskog pravoslavlja, presto duhovnosti i srce velike Rusije je jedan mali gradić, 70 kilometara od Moskve, Sergejev posad.

Trojstvena lavra Svetog Sergeja (Trojice-Sergejeva lavra ili Sergejev posad) je najvažniji i najveći muški pravoslavni manastir i duhovni centar ruske pravoslavne crkve. Nalazi se oko 70 km prema sjeveroistoku od Moskve, na putu za Jaroslavlje.

Manastir je 1345. osnovao jedan od najvažnijih i najstarijih ruskih svetaca, Sv. Sergej Radonješki, sa bratom Stefanom. Drvenu crkvu u čast Svetoj Trojici sagradili su na brdu Makovec, na ušću rječica Končure i Vondjuge.

Za vrijeme carevanja Ivana Groznog, manastir postaje neosvojiva tvrđava. Njen zadatak je bio da štiti prilaz ka Moskvi. Drvene kelije se premještaju bliže masivnim kamenim zidinama, koje se uzdižu do šest metara u visinu, a na oslobođenom prostoru se gradi crkva sa pet kupola, posvećena Uspenju Presvete Bogorodice. Bio je to svojevrsni dar manastiru od cara.

Centar Lavre

Avgusta 1689. godine mladi car Petar, budući Petar Veliki, po mrkloj noći je sam dojahao u Trojicki manastir, kako bi se spasio od pobune „strijelaca” (elitne ruske jedinice tog vremena). Pošto je u krvavoj borbi za vlast odnio pobjedu nad svojom sestrom, princezom Sofijom, Petar nije zaboravio manastirsko bratstvo koje ga je podržalo.

Kasnije se car Petar Veliki odužio svom skoloništu, jer je za njegove vladavine u manastiru izgrađena velelijepna trpezarija u baroknom stilu i u njenom sklopu hram posvećen samom Sergiju Radonježskom. Ovo je jedno od najupečatljivijih i najljepših manastirskih zdanja, koje krase raskošne dekoracije u stilu moskovskog baroka.

Godine 1774, ruska carica Jelisaveta manastiru je dodijelila status lavre i izgradila 88 metara visok barokni toranj sa zvonikom. To je i najveći zvonik u Rusiji, veći i od zvonika u Kremlju koji je visok 81 metar.

Najveći zvonik u Rusiji, visok 88 metara

U 19. vijeku, donešen je ukaz po kojem nijedno zvono u Rusiji ne smije biti preko 81 metra.

1775. godine u ovaj manastir prešla je jedna od navećih duhovnih škola u Rusiji – Moskovska duhovna akademija.

Lavra je bila sjedište moskovske patrijašije sve do 1983. godine kada je to postao Danilov manastir u Moskvi.

Srce Lavre čini crkva Svete Trojice (Trojicka crkva) u kojoj se nalazi kivot sa moštima jednog od najpoštovanijih ruskih svetitelja – Sergija Radonješkog.

To je predivna mala crkva, sva u bakru, u kojem veliki broj naroda stalno dolazi na poklonjenje svetim moštima, u ovoj crkvi služba traje tokom cijelog dana i noći.

Manastir Trojicko-Sergejevska Lavra duhovni je centar ruske crkve, tu je Duhovna akademija, kao i bogoslovija,  a iguman je, po tradiciji, sam ruski patrijarh.

Duhovnu akademiju pohađaju i učenici iz Srbije, pod pokroviteljstvom SPC. Zbog toga, svaki put kada se proslavlja Sveti Sergej Radonješki, na liturgiji koju služi ruski patrijarh uvijek prisustvuje i neko od episkopa SPC.

Na ulazu u Lavru

U Novom Sadu postoji i spomenik ovom velikom ruskom svecu.

Ono što je Sveti Sava za Srbe, to je možemo reći Sveti Sergej za Ruse, on se smatra začetnikom monaštva u Rusiji, bio je voljen u bratstvu, a poznat po svojoj skrušenosti i skromnosti, on je jedva prihvatio da bude iguman manastira. Uveo je novi tipik, po kojima i danas žive pravoslavni monasi u Rusiji.

Tokom svog života Sergej Radonješki činio je mnoga čuda. Ljudi su dolazili iz raznih gradova, tražeći iscjeljenje za svoje bolesti i kako bi čuli pouke, a ponekad čak i samo da ga vide.

Jedna od najpoznatijih priča je ona o vasksenju malog dječaka. Naime, prema predanju, on je jedne hladne večeri učinio čudo i oživio dječaka koji je umro na rukama svoga oca. Otac je krenuo na put sa teško oboljelim sinom, da ga Sveti Sergej izliječi. Međutim, na putu ka manastiru, dječak je preminuo.

Sveti Sergej Radonješki

Nesrećni otac bio je već na domak manastira, i kad je došao, zamolio je Svetog Sergeja samo da ga spusti malo tu, dok on ode po kovčeg za dječaka. Kad se otac vratio u ušao u sobu, sin mu se osmjehivao.. Otac nije mogao da vjeruje, a Sveti Sergej u svojoj skromnosti, kazao je da je dječak samo bio zaspao od zime, i da kada se ugrijao, on se probudio. Otac i sin su pošli srećni i zadovoljni, a priča o čudu vaskrsenja živi do danas.

Posjeta lavri Svetog Sergeja, koja uz Aleksandro-Nevsku lavru u Sankt Peterburgu čine okosnicu ruskog pravoslavlja, otkirla je jedan čudesan svijet novog zajedništva i osjećaja da smo tamo, mi Srbi, svoji na svome.

Ovo je još jedan prilog sa putovanja po Rusiji, a sledeće nedelje čitajte o predivnom hramu Spas na krvi, koji se nalazi na Nevi u Peterburgu.

Napomena: Tekst je objavljen u maju 2019. godine 

Podjelite tekst putem:

7 thoughts on “Ono što je Sveti Sava za Srbe, to je Sergej Radonješki za Ruse: Priča o Sergejevoj lavri

  1. Hvala na ovom prikazu. Kroz oci In4s Rusija je jos ljepsa i veca nego sto je. Jedva cekam novu pricu

  2. Sergej Radozenski je kontsruisao prve puske koje je Dimitrije Donski iskoristio u bitci na Kulikovskom polju ili kad se prevede na nas jezik „Kososvska bitka“,ptica KOS=KULIK.Na drugoj strani je bio Han Mamaj.Bitku je dobijo Diimitrije i u Ruskoj istoriji mozete naci podatak da je Crkva Notr Dan povodom te velike pobjede zvonila cijelii dan.Dimitirje Donski je poginuo 1389 i opelo na njegovoj sahrani je drzao Carigradski Patrijarh.Naslijedio ga je sin Vasilije….
    Nijedan istoricar ne umije odgovoriti kako je moguce da 1389 u jendnoj godini pogine negdje na Balkanu Turski Car Murat i Ruski Car Dimitirje koji je poslije Kulikovske Bitke Prestol iz Moskve premjestio u Carigrad.Svi znamo da se sinovi Murata zovu Bajazit i Jakup,no interesantno je da se i sinovi Dimitrija zovu Vasilije i Jakov sto je potpuno isto.
    Pitanje za naucnu javnost dali su Murat i Dmitirje jedan te isti covjek?
    Hvala autiru na izvarednom tekstu.

  3. Čestica moštiju sv.Sergeja Radonješkog nalazi se u istoimenom manastiru u Mikulićima podno vrha Rumije. Ko ne može doći, može pretražiti na internetu i pogledati manastir i predivnu crkvu u okviru istog. U manastiru su vredne monahinje koje od lekovitih trava prave meleme, sirupe, razna ulja i sl. Ništa od tog nema cenu već se po savesti ostavi onoliko koliko ko želi ili može.

  4. Kad ne znamo ni ko smo ni šta smo, sluđeni suludom politikom, kad zaboravimo koliko smo mali dok pod zvijezdama hodamo, samo jedan cjelov nad moštima ovog svetitelja, dovoljan je da se vratimo sebi. Jedno veliko BRAVO i hvala autoru teksta!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *