IN4S

IN4S portal

Ono što je Sveti Sava za Srbe, to je za Ruse Sveti Sergej Radonješki

1 min read

© Sergey Metelitsa/Global Look Press

Ono što je Sveti Sava za Srbe, to je za Ruse Sveti Sergej Radonješki, kojeg danas proslavlja Srpska pravoslavna crkva, odnosno prenos njegovih moštiju.

Sveti Sergej uspeo je da izmiri i ujedini ruske knezove, a smatra se osnivačem monaštva u Rusiji.

Živeo je u 14. veku. Kako je jačalo pravoslavlje u Rusiji, tako je jačao i kult ovog svetitelja u narodu.

Inače, prema predanju, bio je loš đak. Dok su njegova braća dobro učila, on je u učenju zaostajao, zbog čega su ga drugovi ismevali, a roditelji grdili.

Ožalošćen zbog neuspeha, dečak je počeo da se moli, a Bog je uslišio njegove molitve. U polju je sreo monaha, zapravo anđela u monaškom obličju. Kada mu je Vartolomej rekao da „svom dušom želi da se nauči knjizi“, anđeo mu je odgovorio: „Evo, čedo moje, od sada ti Bog daruje da razumeš sve što zahtevaš da bi mogao i drugima koristiti.“

Došavši kući, Vartolomej je počeo da tečno čita psalme. Rastajući se od dečaka, anđeo je rekao roditeljima: „Sin vaš biće veliki pred Bogom i ljudima; on će postati obitavalište Svetoga Duha…“

Od tog vremena, dečak je sa lakoćom čitao knjige i razumeo je sve što je u njima napisano.

Oko 1328. godine, zbog siromaštva, Vartolomej se preselio u grad Radonjež. Posle smrti roditelja, otišao je u Hotkovo-Pokrovski manastir, gde se, zajedno sa bratom Stefanom, predao strogom postu i podvižništvu.

Nedaleko od manastira, na obalama reke Koncure, izgradili su isposnice, gde je nešto kasnije, oko 1335. godine, izgrađena mala drvena crkva u čast Svete Trojice. Na tom mestu danas se nalazi katedrala i crkva Svete Trojice. Tu je Vartolomej primio monaški čin pod imenom Sergej, u spomen na mučenika Sergeja.

Manastir Svete Trojice osnovan je 1345. godine. Sergej je bio njegov drugi iguman i sveštenik. Monasima je davao primer svojom poslušnošću, predanošću radu i molitvama.

Zajedno sa učenicima podigao je više od 40 manastira, koji čine Trojice – Sergijevu Lavru. Često se za njega kaže da je iguman zemlje Ruske.

U toj lavri danas postoji duhovna akademija, koju pohađaju i učenici iz Srbije, pod pokroviteljstvom SPC. Svaki put kada se proslavlja Sveti Sergije Radonješki, liturgiji koju služi ruski patrijarh prisustvuje i jedan episkop SPC.

Sergej Radonješki je za života činio mnoga čuda. Posećivali su ga Rusi koji su dolazili iz raznih mesta, tražeći isceljenje za bolesti ili da bi čuli njegove pouke.

Prema predanju, vaskrsao je dečaka koji je umro na rukama svoga oca.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net