IN4S

IN4S portal

Opozicija i dio vladajućih stranki protiv uvođenja vjeronauke u škole

1 min read

Vjeronauka; foto: ppmedia.rs

Većina partija u crnogorskom parlamentu protivi se ideji uvođenja vjeronauke u škole, dok neke poručuju da treba analizirati potrebe društva, pa na osnovu dobijenih informacija eventualno uspostaviti vjersku nastavu kao izborni predmet.

To su “Vijestima” saopštili iz tih stranaka, nakon što je poglavar Mitropolije crnogorsko-primorske (MCP) Joanikije u subotnjem intervjuu za Televiziju Crne Gore kazao da postoji mnogo obaveza koje je država preuzela potpisivanjem temeljnih ugovora s vjerskim zajednicama a koje ne ispunjava, te da je njihovo pravo i vraćanje vjeronauke u škole.

Pozive na uvođenje vjerske nastave Srpska pravoslavna crkva (SPC) šalje godinama.

U Temeljnom ugovoru između Vlade i SPC, potpisanom u avgustu 2022. godine, piše da “država jemči pravo roditeljima i staraocima da svojoj djeci obezbijede vjersko obrazovanje u skladu sa sopstvenim uvjerenjima”, i da se pravoslavna vjerska nastava u javnim školama može regulisati u skladu s pravnim poretkom države. To znači da se vjeronauka može uvesti samo ako se u Skupštini promijene zakoni. Prema Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, religijsko djelovanje nije dozvoljeno osim u ustanovama koje su licencirane kao srednje vjerske škole.

Najjača vladajuća partija, Pokret Evropa sad (PES), saopštio je “Vijestima” da oni smatraju da je izučavanje religije već zastupljeno u nastavnom programu kroz izborne predmete, te da stoga nema potrebe za uvođenje vjeronauke.

“Član 5 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju propisuje da je u javnoj ustanovi obrazovanje i vaspitanje svjetovnog karaktera, što znači da u obrazovnim ustanovama nije dozvoljeno religijsko djelovanje osim u ustanovama koje su licencirane kao vjerske škole. Što se tiče javnih obrazovnih ustanova, učenicima je omogućeno izučavanje izbornog predmeta Istorija religije u devetom razredu osnovne škole, kao i u gimnazijama”, napominje PES.

Demokratska Crna Gora (Demokrate) kazala je “Vijestima” da su oni predani principu odvojenosti vjerskih zajednica i države, i da stoga misle da je vjeronauka, “kao esencijalni aspekt vjerskog obrazovanja”, najadekvatnija u okviru vjerskih institucija.

Ta partija ocjenjuje da na taj način svaka vjerska zajednica ima slobodu i autonomiju da oblikuje svoj edukativni program u skladu s vlastitim vjerovanjima i tradicijama, a da djeca i roditelji koji žele vjeronauku imaju mogućnost da im se to omogući u okviru vjerske zajednice kojoj pripadaju.

“Na taj način se sva potrebna prava omogućavaju, a s druge strane se onemogućava da se djeca u državnim školama, u najosjetljivijim godinama svog odrastanja, dijele i prebrojavaju po vjerskom osnovu, u Ustavu jasno definisanoj građanskoj i sekularnoj državi”, poručuju Demokrate.

Portparolka Demokratske narodne partije (DNP) Jovana Todorović, kaže da ta stranka smatra da je, u pogledu pitanja vjeronauke, potrebno sagledati sve aspekte zakona o opštem obrazovanju. Naglašava da bi, osim toga, neophodno bilo analizirati kompletan ambijent, odnosno potrebe cjelokupnog društva, crkve i vjernika.

“Kad se taj proces završi, na osnovu dobijenih informacija dogovoriti se i eventualno implementirati uvođenje vjeronauke kao izbornog predmeta u škole”, rekla je Todorović “Vijestima”.

Opozicija izričito protiv

Poslanik opozicionih Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević, kaže da su u toj partiji još čvršći nego ranije u uvjerenju da vjeronauka ne treba i ne smije ući u crnogorske škole. Navodi da se vjeronauka za onu djecu koja to žele, može izučavati u okviru vjerskih škola ili na neki drugi način.

“Nametanje ovog predmeta svoj djeci, a da ne govorimo o tome ko bi i na koji način taj predmet predavao, za nas je u potpunosti neprihvatljivo”, poručio je Zirojević za “Vijesti”.

Potpredsjednica opozicionog Građanskog pokreta (GP) URA Milena Vuković, poručuje da je i ta partija protiv uvođenja vjeronauke u škole.

“Nije sporno da učenici treba da dobiju informacije o tako krupnom društvenom fenomenu kakav je religija, ali to mora biti u skladu s građanskim i sekularnim principima na kojima Crna Gora počiva. Neophodne informacije o religijama učenici i sada mogu dobiti kroz već postojeće predmete, poput istorije, sociologije ili izbornog predmeta koji se bavi isključivo tom tematikom, a to je ‘Istorija religija’”, rekla je ona “Vijestima”.

Vuković kaže da obrazovni sistem u sekularnoj državi treba da se čuva i da se na taj način razvija kritičko mišljenje i rješavanje problema, a da se vjera ostavlja “svijetu intime”.

“Uostalom, vjerske zajednice imaju mogućnost da organizuju svoje škole, i učenici po izboru mogu ići i u te ustanove gdje bi usvajali znanja vezana za vjeronauku”, dodaje sagovornica.

Na pitanja “Vijesti” nisu odgovorili iz Nove srpske demokratije, te opozicionih Demokratske partije socijalista i Bošnjačke stranke.

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Opozicija i dio vladajućih stranki protiv uvođenja vjeronauke u škole

  1. Pominje se izučavanje religije u okviru izbornih predmeta. Aktuelni izborni predmeti su zaostavština DPS-a i ekipe, to su uglavnom nesuvisli, nažalost i smiješni zatupljujući sadržaji koji su izmišljeni od strane Zavoda za školstvo i Centra za stručno obrazovanje da bi se zapošljavali aktivisti gore pomenutih, često i na nepostojeće časove.

  2. Poznato je da nemaju duhovnih potreba. Crkvu doživljavaju kao dio folklora, pa šta od njih očekivati!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net