Optužnica protiv Fikreta Prevljaka: Ima li pravde za srpske žrtve Hrasnice
1 min readPiše: Zoran Šaponjić
Protiv generala tzv. Armije BiH Fikreta Prevljaka, koji se 5. novembra prošle godine posle jednoipogodišnjeg skrivanja u Turskoj vratio u Bosnu i Hercegovinu, i koji je posle hapšenja na sarajevskom aerodromu jednu noć proveo u pritvoru a zatim uz par mera zabrane pušten na slobodu, Tužilaštvo BiH 31. decembra podiglo je optužnicu zbog brojnih ratnih zločina nad Srbima na području Hrasnice u Sarajevu.
Sud BiH sada ima rok od osam dana da potvrdi ili odbaci optužnicu protiv nekadašnjeg komandanta Štaba Teritorijalne odbrane Hrasnice i Četvrte motorizovane brigade tzv. Armije BiH, kome je Alija Izetbegović početkom 1995. godine dao čin generala.
Porodice žrtava, sarajevski Srbi raseljeni po svetu, koji dobro znaju šta se ratnih godina dešavalo u Hrasnici, nisu uvereni da će, više od tri decenije od zločina, pravda konačno biti zadovoljena.
Samo puštanje Prevljaka na slobodu odmah posle hapšenja, među porodicama stradalih doživljeno je kao ruganje – još jedno poniženja žrtava.
„Nastavljaju se dvostruki aršini pravosuđa na nivou BiH, koji i dalje čini sve kako bi sve one koji su mučili, tamničili i ubijali Srbe amnestirali od odgovornosti, dok je, s druge strane, svaki Srbin meta tog istog suda i potencijalni optuženik ili osuđenik“, izjavio je Branimir Kojić, predsednik Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice.
Sud Bosne i Hercegovine, u jedinom postupku do sada koji se bavio zločinima u Hrasnici, naselju koje je postalo simbol stradanja Srba u Sarajevu, osudio je Zaima Laličića na šest godina zatvora zbog silovanja u Hrasnici, ali je Apelaciono veće Suda Bosne i Hercegovine kasnije donelo pravosnažnu presudu kojom su Senad Gadžo, pomenuti Zaim Laličić i Suljo Hebib, oslobođeni optužbi za zločine nad civilima počinjene u Hrasnici u drugoj polovini 1992. godine.
Na prvom saslušanju u Tužilaštvu od Prevljakovih advokata moglo se čuti da on godinu i po dana i nije bio u bekstvu nego na lečenju u Turskoj, da se nije skrivao. Navodno, nije ni znao da je pod istragom. U Turskoj se, javili su u međuvremenu sarajevski mediji, skrivao zajedno sa takođe odbeglim komandantom tzv. Armije BiH Sakibom Mahmuljinom koji je osuđen na osam godina zatvora za zločine nad Srbima u Vozući i Zavidovićima.
„Osumnjičenom Prevljaku se stavlja na teret da je za vreme rata u Bosni i Hercegovini i oružanog sukoba između Armije RBiH i Vojske RS, od sredine aprila 1992. do marta 1995. godine, na području Hrasnice, Sokolović Kolonije i Butmira, opština Ilidža, Sarajevo, u svojstvu komandanta Štaba oružanih snaga Ilidža, od kraja jula 1992. godine do polovine novembra 1992. godine, a zatim u svojstvu komandanta 4. motorizovane brigade Armije Republike Bosne i Hercegovine (4. mtbr Armije BiH), kasnije 104. motorizovane brigade Armije Republike Bosne i Hercegovine u periodu od polovine novembra 1992. godine do marta 1995. godine, svesno i voljno, za vreme obavljanja pomenute dužnosti, odnosno funkcije, svojim radnjama, sa svešću, htenjem i pristankom, omogućio i organizovao zatvaranje i zlostavljanje civila srpske nacionalnosti u logoru koji se nalazio u garažama u ulici Igmanskih partizanskih bataljona 11. Zatim su, u podrumskim prostorijama nedovršene stambene zgrade između solitera u ulici Alekse Bojovića Brke bb, na području naselja Hrasnica, opština Ilidža, na način da su njemu podređeni pripadnici Štaba oružanih snaga Ilidža, a kasnije 4. mtbr Armije BiH, namerno i teško, suprotno međunarodnom pravu, uskraćivali osnovna prava civilima srpske nacionalnosti i to na način što su vršili nezakonita zatvaranja, ubistva, nečovečna postupanja, nanošenja povreda telesnog integriteta i zdravlja, te prisiljavanje na prinudni rad, na koji način su postupali u suprotnosti sa članom Ženevske konvencije o zaštiti civilnih lica za vreme rata“, navedeno je u optužnici Tužilaštva BiH.
„Logori su bili pod direktnom ingerencijom komandanta – Fikreta Prevljaka“, rekla je posle podizanja optužnice tužilac Marijana Čobović.
I dok mediji u Sarajevu uglavnom šturo i bez navođenja detalja javljaju da je protiv penzionisanog generala podignuta optužnica za „ratne zločine nad civilnim stanovništvom srpske nacionalnosti“, detalji zločina u Hrasnici, u zoni odgovornosti štaba TO tog naselja, četvrte motorizovane brigade, teraju jezu u kosti.
Posle hapšenja Srba, krajem jula 1992. godine, u mučilišta su pretvorene, pored ostalih i pomoćne prostorije škole „Aleksa Šantić“ u Hrasnici, podrumi dva hrasnička nebodera, nedovršene Famosove stambene zgrade. Odabrani vojnici povlačeni su sa ratišta, promovisani u zatvorske čuvare.
Kroz te logore narednih meseci proći će više od 400 Srba iz Hrasnice.
„Samo u roku od pet noći, od 1. do 5. avgusta, od posljedica prebijanja umrli su, 1. avgusta, tokom noći Borko Stojanović i Sekula Mandić. Radomir Milutinović i Dostimir Nikolić zvani Šeki 3. avgusta, a Gojko Stjepanović je umro od posljedica batinjanja 5. avgusta“, rekla je tužilac Marijana Čobović.
Još najmanje 50 srpskih logoraša u Hrasnici ubijeno je ili preminulo kasnije od posledica premlaćivanja. U logore su dovođeni pod optužbama da im je pronađeno, a u stvari podmetnuto oružje, da su „davali signale četnicima s brda“, da su bili snajperisti.
„Goran Mihajlović – nadimak ‘Glumac’. Kao trogodišnjak glumio je u filmu ‘Kozara’ Veljka Bulajića. U kultnoj sceni, dok pored njega leži mrtva majka u kozaračkoj zemunici, koju su ubili Nemci, otac dečaku prekriva uši da ne čuje filmsku strahotu i teše se uzajamno rečima ‘spava mama’. Tri decenije kasnije, filmska scena postala je stvarnost. Ponovo, podzemlje, ovaj put hrasničko i utamničeni Glumac koji po uzoru na filmskog oca, teši dečaka“, prenosi ovih dana portal RTRS jedno od ratnih svedočanstava iz Hrasnice.
Kako je ispričao je Goran Mihajlović za RTRS, to je bilo dete koje je bilo sa njim u ćeliji.
„Pošto je majka njegova bila ćelija preko puta naše, oni su u jednom trenutku silovali tu ženu, tako da ja sam pričao sa njim naglas da ne čuje to šta se dešava njegovoj mami. Mislim ta vriska i to silovanje“, ispričao je on.
Među silovanim Srpkinjama, ženama, devojčicama, bila je i Brankica Lekić, srednjoškolka. Devojčica je posle višednevnog iživljavanja likvidirana. Njeno telo, sa telima drugih žrtava sahranjeno je na livadi iza nekadašnje muzičke škole na mestu kasnije nazvanom „srpsko groblje“.
Tela na tom groblju posipana su krečom, ekshumacija je izvršena 1999. godine, zvanično, nađeni su ostaci 56 tela.
U jednom od zvaničnih izveštaja MUP-a Republike Srpske navedeno je i kako je Zdravko Gligorijević, koji je od studentskih dana nosio bradu, dva dana i dve noći, u stojećem stavu bio vezan za stub u Hrasnici, bez vode i hrane, da je prikazivan narodu kao „četnički vojvoda“ – narod je prilazio, pljuvao ga, psovao, tukao…
„Hrasnica je jedan od simbola stradanja Srba u Sarajevu u kojoj su se dešavale grozne stvari, od ubistava, silovanja, mučenja. Fikret Prevljak nije običan vojnik. Dovoljno je podsetiti da je bio komandant Četvrte motorizovane brigade koja je bila odgovorna za zločine u Hrasnici, takođe bio je u prijateljskim vezama sa porodicom Izetbegović“, reči su Viktora Nuždića, v.d. direktora Republičkog Centra za istraživanje rata, ratnih zločina, traženje nestalih lica Republike Srpske.
Izvor: RT Balkan