IN4S

IN4S portal

Ostaci režima i dalje „čuvaju“ Katnića: Burić i Tužilački savjet odbijaju da razriješe Milivoja

1 min read
Poslanik Demokratskog fronta (DF), Slaven Radunović, ranije je saopštio da je Katnić po sili zakona morao da ode u penziju 12. juna.
Katnić

Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić

Jedan od lidera Demokratskog fronta (DF) Milan Knežević pozvao je vršioca dužnosti vrhovnog državnog tužioca Dražena Burića da na sjednici Tužilačkog savjeta konstatuje prestanak mandata glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću.

Sve drugo je, kako je ocijenio, kršenje Ustava i zakona, poručio je Knežević.

Knežević je poručio da će DF, ukoliko to Burić ne uradi, već sljedeće sedmice podnijeti krivičnu prijavu zbog zloupotrebe službenog položaja.

Milan Knežević

“Jasno ćemo ga označiti kao osobu koju Katnić drži u fioci i kao produženu ruku klana iz Granda koja učestvuje u kontroli tužilaštva, a protiv čega smo se mi borili”, rekao je Knežević u Skupštini.

Poslanik Demokratskog fronta (DF), Slaven Radunović, ranije je saopštio da je Katnić po sili zakona morao da ode u penziju 12. juna.

“Po članu 9 Zakona o državnom tužilaštvu, tužilac ide u penziju kad ispuni uslove za nju. Kako su 4. juna u Službenom listu objavljene i izmjene Zakona o radu, kojima se reguliše i beneficirani radni staž, informišem vas da je Katnić 6. maja napunio 64 godine života, da ima preko 41 godinu staža osiguranja i kako mu se starosna granica za prestanak radnog odnosa snižava po sili zakona za skoro četiri godine, njemu 12. juna po sili zakona prestaje funkcija”, rekao je Radunović u Skupštini tokom rasprave o godišnjem izvještaju o radu Tužilačkog savjeta i Državnog tužilaštva za prethodne dvije godine.

Portal IN4S uputio je pitanja vd. VDT Draženu Buriću da li će i kada sazvati sjednicu Tužilačkog savjeta, te da li će konstatovati Katnićev prestanak funkcije.

Iz VDT nam je rečeno da je sjednica Tužilačkog savjeta održana 18. juna, te da je isti, razmatrajući sve relevantne činjenice i propise koji se odnose na ostvarivanje prava na starosnu penziju, zauzeo stav da nijesu ispunjeni uslovi da se konstatuje prestanak funkcije državnim tužiteljkama koje su navršile 64 godine života i najmanje 15 godina staža osiguranja i državnim tužiocima koji su navršili 61 godinu života i 40 godina staža osiguranja.

„Takođe, Tužilački savjet je zauzeo stav da nijesu ispunjeni uslovi za prestanak funkcije državnim tužiocima ni po osnovu staža osiguranja sa uvećanim trajanjem.“, navodi iz VDT-a.

Dražen Burić

Naime, primjenom jezičkog, ali i teleološkog, logičkog i sistemskog tumačenja odredaba čl. 17 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, kojima se propisuje niža starosna granica u pogledu sticanja prava na starosnu penziju za žene (64 godine života) u odnosu na muškarce (66 godina života), Tužilački savjet zauzeo je stav da su u pitanju norme koje predstavljaju jedan oblik posebne, pozitivne mjere u oblasti socijalne zaštite, u kontekstu odredaba čl. 16 i 17 Zakona o rodnoj ravnopravnosti.

„Takvom mjerom, ostavljena je mogućnost ženama da svoje pravo na starosnu penziju mogu ostvariti u mlađoj starosnoj dobi u odnosu na muškarce. Međutim, takvo njihovo pravo, kao vid pozitivne mjere (tzv. “pozitivne diskriminacije”), nikako ne smije istovremeno predstavljati osnov za imperativni prestanak funkcije državnog tužioca, jer bi takvo tumačenje predstavljalo kršenje Ustavom proklamovanog prava na rad, načela stalnosti tužilačke funkcije, kao i principa zabrane svake neposredne ili posredne diskriminacije. Ukoliko bi se prihvatilo stanovište da državnim tužiteljkama koje navrše 64 godine života i najmanje 15 godina staža osiguranja funkcija prestaje po sili zakona, onda rješenje propisano odredbama čl. 17 st. 1 Zakona o PIO više ne bi predstavljalo pozitivnu mjeru i pogodnost (što je nesumnjivo bila intencija zakonodavca), već klasičan osnov za diskriminaciju žena, kojima bi funkcija državnog tužioca, potpuno neustavno i neosnovano, po sili zakona prestajala dvije godine ranije u odnosu na muškarce“, konstatovano je na sjednici Tužilačkog savjeta.

Sve dok u tom pravcu ne postoji inicijativa državnog tužioca, koji bi, koristeći svoje pravo i pogodnost iz čl. 17 st. 1 Zakona o PIO, pokrenuo postupak za ostvarivanje prava na starosnu penziju, Tužilački savjet je stanovišta da ne postoje uslovi da se konstatuje prestanak funkcije državnog tužioca, prije ispunjenja opštih uslova za prestanak radnog odnosa po sili zakona, predviđenih Zakonom o radu.

„Tužilački savjet cijenio je i odredbe čl. 18 Zakona o PIO, koje propisuju starosnu granicu za sticanje prava na starosnu penziju osiguraniku kome se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem. Pravo na tzv. beneficirani radni staž, propisuje se za zaposlene, odnosno lica koja se bave naročito napornim i rizičnim zanimanjima i takođe predstavlja vid pozitivne mjere zakonodavca prema toj kategoriji lica. Samim tim, ovakva pozitivna mjera, odnosno pravo ne može istovremeno predstavljati imperativni osnov za prestanak radnog odnosa ili funkcije državnog tužioca, ranije nego što je to slučaj sa ostalim zaposlenim, odnosno državnim tužiocima, kojima se staž osiguranja računa shodno opštim pravilima iz čl. 17 Zakona o PIO. S tim u vezi, Tužilački savjet je stanovišta da nijesu ispunjeni uslovi za konstatovanje prestanka mandata Glavnom specijalnom tužiocu, u smislu odredbi čl. 18 u vezi čl. 17 st. 1 i 2 Zakona o PIO“, kazali su.

Na osnovu svega gore navedenog, ovaj sastav Tužilačkog savjeta, ističe, da neće podleći neprimjerenim političkim pritiscima i neće odustati od navedenog tumačenja ove odredbe, jer bi odstupanje od već predočenog značilo postupanje suprotno kogentim ratifikovanim međunarodnim normama.

„Tužilački savjet očekuje da će, zbog značaja ovog pitanja i sprečavanja nastupanja neotklonjivih štetnih posljedica, Ustavni sud Crne Gore u najkaće vrijeme ocijeniti saglasnost odredaba Zakona o Državnom tužilaštvu sa Ustavom CG i obustaviti primjenu spornih zakonskih odredbi do konačne odluke, jer bi njihova primjena mogla dovesti do grubog kršenje prava i načela Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama i Ustava CG, te u krajnjem do nastanka obaveze naknade materijalne i nematerijalne štete, uz ugrožavanje ugleda Tužilačkog savjeta i mogućeg postavljanja pitanja njegove odgovornosti“, zaključeno je.

„Fioka“ Milivoja Katnića skriva mnoge činjenice

Primjetno je da saopštenje Tužilačkog savjeta jasno pokazuje da su ostaci bivšeg režima i te kako živi i pružaju jak otpor.

Naime, činjenica da je Tužilački savjet donio odluku da neće postupati po odredbama usvojenog Zakona o tužilačkom savjetu, jer je isti, po tumačenju članova i predsjednika TS, nesutavan i u suprotnisti sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, je prosto skandalozana i paradoksalna.

Prosto je nevjerovatna činjenica da jedan od osnovnih stubova vlasti- tužilaštvo, daje sebi za pravo, mimo zakonskih i Ustavnih ovlašćenja da tvrdi, da neće primijeniti zakon, u pogledu odredbi godina starosti i staža osiguranja kada tuzioci, po sili zakona, odlaze u penziju.

Milo Đukanović, Ivica Stanković i Milivoje Katnić

Tim činom ne samo da krše zakon i Ustav Crne Gore, već se direktno svojim činjenjem kandiduju za pokretanje krivičnog postupka.

Očigledno je da čuvena „fioka“ SDT Milivoja Katnića skriva mnoge činjenice, pa su članovi TS, svjesni svoje odgovornosti primorani da rade u korist svoje štete.

Pročitajte JOŠ:

„Superheroj“ Katnić sebe smatra najboljim kadrom: Kad odem slaviće 60 kriminalnih grupa, a ne građani

 

Podjelite tekst putem:

10 thoughts on “Ostaci režima i dalje „čuvaju“ Katnića: Burić i Tužilački savjet odbijaju da razriješe Milivoja

  1. U vojsci je bilo jasno – izvrši naređenje, pa se posle žali ako misliš da je suprotno Pravilu službe. I ovi članovi OKG treba da postupe po Zakonu, pa ako imaju primjedbi, posle da se žale… Znači, postoje svi uslovi da se protiv istih preduzmu zakonima predviđene radnje.

  2. Dakle,ćorak… Nema sreće sa ovakvom vlašću. Evo vidimo koliko je jaka. Definitivno nemate ništa u rukama protiv ovih ajkula. Oni će otići kad to oni žele … Možda ni tada. Uradite neke radikalnije mjere. Ne dozvolimo da nas skreću nekakvim rezolucijama od onoga što je u stvari suština… Lopovluk !

  3. Katnić i Krivokapić su pobjednički dvojac!
    Poštenje i mudrost! Hrabrost i vrlina! Čojstvo i junaštvo!
    E Viva tužilački savjet!

    1. Katnić, Krivi i Joanikije su pobjednički trojac – vladika je tvrdo podržao povlačenje tužilačkih zakona kad su svi osim DF-a naprasno povukli potpise! Ima nas koji pamtimo!

  4. Koliko će biti teška demontaža Milovog državnog aparata. Neće ovo biti ni brzo ni lako.

    Sve dok postoji nada kod DPS-a i njegovih kadrova da je 30. avgusta bio incident i da će se vratiti na vlast, oni će se ovako ponašati. Da je vlast odlučnija i hrabrija, odavno bi Katnić išao u penziju. Inače, ovo što rade DPS kadrovi je suprotno svim vrednostima EU i vladavini prava za koje se DPS navodno toliko zalaže.

  5. Ovaj odlazak Katnica u penziju je uspjeh Knezevica i Radunovica.
    Ocerali su obicne ljude preko noci u penziju a Katnic ostade da im se ruga.
    Uozbiljite se,izaberite novi Tuzilacki savjet,mijenja se i RTCG uskoro,kontrola birackog spiska i promjena izbornog zakona pa godina bar da se vidi efekat promjena pa tek onda na izbore.
    Sve prije toga je siguran povratak DPS na izborima koji bi brzo bili.
    Sa ovakvim ponasanjem dzaba ce biti i 49% jer sve ceraju od sebe lideri DF.
    izgleda su ipak Milovi igraci.

    8
    6
  6. STO CE GA SKIDAT , KAD OVI NOVI OCI JEDNI DRUGIMA IZVADISE . KOJE LUD DA SE VOLJENOM VODJI ZAMJERA KAD SVI RADE DA SE ON VRATI …

  7. Vidi mu vrata i glavurde moze pojesti jagnje i prase peceno odjednom ako je Ivica mogao 20 polupanih jajca i jagnje cijelo

  8. Kakav Buric i matraci,nema srece u tuzilastvo dok je stari Kadar.To je uigrana masinerija.Sve DPS igraci.Samo pogledajte koliko je Palo predmeta sto su tobos tuzili.Jedino su mirovnim putem resavali slucajeve.Sprdnja da nemoze veca

    1. Fala ti vladiko Joanikije što onomad onako brže od munje pohita da podržiš povlačenje tužilačkih zakona i opravdaš izdajnike koji čim EU prozbori i katnićeva fijoka zazveča odmah svi ka jedan (osim DF-a naravno) povukoše potpise sa već usaglašenog teksta zakona. Ovo sad su i tvoji plodovi. A sad, je li, ne možete ti i crkva da se miješate u politiku, nije to vaš posao ni vaša misija….

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net