IN4S

IN4S portal

Otkrivena uloga veštačke inteligencije u radu američke i britanske tajne službe

Ansplaš

Direktori CIA i SIS objavili su zajednički članak u kojem objašnjavaju načine na koje obaveštajci koriste veštačku inteligenciju.

U mnogim kompanijama veštačka inteligencija je postala nezamenljiv alat koji je značajno ubrzao i optimizovao poslovanje, a kako je otkrio članak u „Fajnenšel tajmsu“, istu tehnologiju značajno koriste i američke i britanske obaveštajne agencije. Zanimljivo je da su članak zajednički napisali direktor CIA Bil Berns i direktor britanske tajne obaveštajne službe (SIS) Ričard Mur, a u njemu je glavni akcenat stavljen na povezanost i saradnju ovih agencija.

Takođe, pominje se da će se ova saradnja nastaviti „u današnjem haotičnom svetu vođenom tehnologijom, a da bi nastavili uspešno da posluju u takvom svetu, oni sami moraju da prihvate i koriste savremenu tehnologiju“.

Da bi ostali konkurentni u međunarodnoj špijunaži, CIA i SIS svakodnevno koriste generativnu veštačku inteligenciju u svojim operacijama za različite zadatke. Između ostalog, obaveštajni zvaničnici koriste generativnu veštačku inteligenciju za sažimanje podataka, predlaganje novih uvida i identifikaciju kritičnih informacija unutar velikih baza podataka.

Kao i uvek kada je u pitanju veštačka inteligencija, treba razmišljati o dve stvari – prva su halucinacije, odnosno fabrikovanje informacija ovom tehnologijom i, naravno, privatnost podataka. Što se halucinacija tiče, za pretpostaviti je da su svi ovi novi uvidi i važne AI informacije prethodno dobro pregledane, a kako bi upotreba podataka bila zaštićena i privatna, ove agencije su razvile sopstvene modele veštačke inteligencije i posebne „crvene timove“ u sopstvenim operacijama, kako bi sve osetljive aktivnosti zaštitili od spoljnih pretnji.

Da bi održale korak sa konkurencijom i obaveštajnim službama iz drugih zemalja, ove agencije su, kako se navodi u tekstu, svesne da je neophodno zadržati prednost u korišćenju savremene tehnologije, od čega je mreža partnera iz privatnog sektora koju su uspostavile od posebnog značaja.

Kao najveću pretnju navode Rusiju i Kinu, koja je postala najveći obaveštajni i geopolitički izazov za američku i britansku obaveštajnu zajednicu u 21. veku, a CIA i SIS su reorganizovali svoje službe da bi odgovorile na taj izazov. U članku „Fajnenšel tajmsa“ pominje se i situacija na Bliskom istoku, gde je njihov obaveštajni cilj, kako se kaže, usmeren ka deeskalaciji nasilja.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *