Отварање III књижевног фестивала „Ћирилицом“
1 min read
програм
У недјељу, 1.септембра у 21 час на Тргу између цркава у Старом граду у Будви биће свечано отворен трећи књижевни фестивал „Ћирилицом“ који ће трајати до 15.септембра. Фестивал ће отворити предсједник општине Будва Марко Царевић, а на отварању ће говорити и предсједник Савјета ЈУ Народна библиотека Будве, др Предраг Зеновић. Фестивал организују Удружење издавача и књижара Црне Горе и Народна библиотека Будве, најавила је Мила Баљевић, директорица ЈУ Народне библиотеке Будва.
Након отварања фестивала наступиће хор „Св. Јевстатије Превлачки“, а потом ће о „Дивошевом јеванђељу“ говорити: владика Јоаникије, др Виктор Савић и мр Милена Мартиновић.
Дивошево четворојеванђеље најстарији je писани ћирилични споменик послије Мирослављевог јеванђеља. Датирано је у прву половину 14. вијека, а откривено је септембра 1960. у цркви светога Николе у Подврху код Бијелог Поља, у непосредној близини цркве Светог Петра и Павла у којој је пронађено Мирослављево јеванђеље. Одмах након што је откривено, Дивошево јеванђеље је добило прву награду у Паризу, на изложби Kултурна баштина свијета. Сада се чува у Цетињском манастиру и то је један од најважнијих експоната који се уопште чува у Црној Гори.
Рукопис без првог изгубљеног кватериона има 187 листова. Текст почиње са Матејевим јеванђељем а завршава се Јовановим. Изворни текст је писан на пергаменту уставним типом ћирилице, а папирни умеци на л. 127, 169, 172, 174, 185 и 186 млађом српском редакцијом. Јеванђеље је добило име по босанскоме властелину Дивошу Тихорадићу, по чијој је наруџбини рађено.
Својим изузетним умјетничким вриједностима истиче се и ликовни украс „Дивошевог јеванђеља“, пергаментног рукописа с почетка 14. вијека.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


JOŠ JEDAN KNJIŽEVNI FESTIVAL ЋИРИЛИЦОМ BEZ SRPSKIH KNJIŽEVNIKA IZ CRNE GORE. BRAVO, TRI PUT BRAVO ULJAREVIĆU et. comp. ZAHVALNA, UČK!!!