Otvaranje IV Beogradskog festivala mentalnog zdravlja – “Pokreni razgovor, unesi svetlost”
1 min readPokret za mentalno zdravlje vas poziva da u utorak, 10. septembra, na Svetski dan prevencije samoubistva, prisustvujete otvaranju IV Beogradskog festivala mentalnog zdravlja, koji se ove godine održava pod sloganom “Pokreni razgovor, promeni priču”.
PROGRAM:
* 10. septembar, Svetski dan prevencije samoubistva – akcija “Pokreni razgovor, unesi svetlost” (Plato ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu, od 19-21h)
– 19h – Okupljanje na Platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu
– 19.30h – Obraćanje Pokreta za mentalno zdravlje i stručnjaka iz oblasti mentalnog zdravlja
Govornici:
– Doc. dr Nataša Ljubomirović, Institut za mentalno zdravlje
– Slavica Ranisavljev Kovačev, Centar Srce/OPENS
– Irena Stojadinović, PIN – Pokret za mentalno zdravlje
– Anne Marie Ćurčić, Inicijativa “Za Tebe #VAŽNOJE” – Pokret za mentalno zdravlje
* 20h Paljenje sveća u znak sećanja na preminule od suicida, kao vid podrške porodicama preminulih i osobama koje se nose sa suicidalnim mislima
– 20.15h – Prostor za razgovor, međusobnu razmenu i ostavljanje poruka podrške
– 21h – Zatvaranje skupa
Ove godine, Srbija se prvi put priključuje globalnoj akciji Međunarodnog udruženja za prevenciju samoubistva (IASP) #LightACandle, te Festival otvaramo simboličnim okupljanjem i paljenjem sveća u znak sećanja na preminule od suicida, ali i kao vid podrške porodicama preminulih, osobama koje su preživele pokušaj samoubistva ili se nose sa suicidnim mislima, a koje se zbog postojećih predrasuda i stigme ne usuđuju da potraže pomoć.
O važnosti pokretanja razgovora i promene narativa na ovu vrlo osetljivu temu, svedoče i sledeći podaci Svetske zdravstvene organizacije (SZO):
– na globalnom nivou, od suicida godišnje premine 703.000 ljudi
– samoubistvo je drugi najčešći uzrok smrti u populaciji između 15 i 29 godina
– na jedno samoubistvo ide 20 pokušaja samoubistva
Otuda i preporuke SZO o nužnosti razvijanja sveobuhvatnih nacionalnih strategija i programa prevencije samoubistva u zajednici (posebno za grupe pod rizikom – mladi i stariji), ali i edukativnih programa za zaposlene u medijima, koji u prevenciji samoubistva mogu imati značajnu ulogu.
Kada je reč o Srbiji, u 2023-oj registrovano je 668 slučajeva samoubistva (RZS, jul 2024.). Iako se, poslednjih godina, u našoj zemlji beleži pad stope samoubistva, istaživanja ukazuju da postoji povećan rizik od suicida, posebno među mladima (PIN, 2022).
Akcijom “Pokreni razgovor, unesi svetlost”, želimo da kroz neposredan razgovor sa građanima damo doprinos većoj vidljivosti i boljem razumevanju ove važne javno-zdravstvene teme, duboko verujući da ključ efikasne prevencije, kao i destigmatizacije osoba koje se nose sa suicidnim mislima i osećanjima, pre svega leži u edukaciji gradjana. Tokom celog događaja, građanima će biti na raspolaganju prva psihološka pomoć.