IN4S

IN4S portal

Otvaranje VIII Festivala „Ćirilicom“; Mitropolit Joanikije govori o „Oktoihu prvoglasniku“

1 min read

Njegovo visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije u petak, 23. avgusta u 21 čas, govoriće na osmom Festivalu „Ćirilicom“, u okviru prve večeri posvećene „Oktoihu prvoglasniku“ (1494). O prvoj ćiriličnoj štampanoj knjizi kod Južnih Slovena prije 530 godina, pored Visokopreosvećenog Mitropolita Joanikija svoje izlaganje imaće i akademik Siniša Jelušić.

U nastavku večeri biće upriličen koncert Bojane Peković i ansambla „Umetnička porodica“.

Osmi Festival „Ćirilicom“, koji će se održati od 23. avgusta do 14. septembra na Trgu između crkava u Starom gradu Budva, svečano će otvoriti potpredsjednica Opštine Budva Jasna Dokić.

Festival „Ćirilicom“ organizuju Narodna biblioteka Budve i Udruženje izdavača i knjižara Crne Gore, a podržan je od strane Opštine Budva, Turističke organizacije Budve i Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

***

Štamparija na Cetinju štampala je 4. januara 1494. godine u Obodskoj štampariji prvu knjigu na srpskom jeziku “Oktoih prvoglasnik” Đurđa Crnojevića i štampara Makarija, jednu od najviše korišćenih bogoslužnih knjiga u Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Cetinjski Oktoih prvoglasnik, odnosno Cetinjski osmoglasnik od prvog do četvrtog glasa je najstarija srpska štampana knjiga. Štamparija je poznata kao Štamparija Crnojevića, prva južnoslovenska ćirilična štamparija i prva državna štamparija u svijetu. Oktoih je štampan u relativno velikom broju, od čega je do danas sačuvano 105 primjeraka. To ukazuje želju izdavača da knjiga bude distribuirana i u okruženju. Riječ je o Oktoihu prvoglasniku (I-IV glas), dimenzija 254 * 186 mm i obima 269 listova (538 strana). Štampan je na papiru u dvije boje (crna i crvena), u stilu renesanse. Ukrašen inicijalima i zastavicama, na naslovnoj strani zastavica sa ukomponovanim grbom Crnojevića i inicijalom P. Štampanje i ukrašavanje Oktoiha prvoglasnika izvelo je sedam monaha pod budnim okom jeromonaha Makarija u Obodskoj štampariji. Đurađ Crnojević je bio obrazovan čovjek i ljubitelj knjige, svjestan da knjiga ima vječni smisao i značaj. Izum tehnike, štampariju za pečatanje knjiga podario je svome narodu kao nastavljač i nasljednik slavnih prethodnika.

List „Onogošt“ u broju 27 iz 1899. godine donosi pismo iz Zagreba, gdje tadašnji premijer Velike Britanije Vilijam Gledston iznosi mišljenje da su Srbi imali na Obodu štampariju prije Oksforda i drugih sličnih naučnih centara u Evropi.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *