Отворен Музеј Епархије будимске у Сентандреји (ВИДЕО)

Отворен Музеј Епархије будимске у Сентандреји

Његова светост Патријарх српски г. Иринеј присуствовао је данас у Сентандреји свечаном отворању новог Музеја Српске православне епархије будимске, који су отворили министар културе и информисања Србије Владан Вукосављевић и државни секретар за сарадњу са црквама и националним мањинама у Влади Мађарске Миклош Шолтес, јавила је РТВ.
Патријарх је молитвеним чином освештао обновљено и проширено издање Препарандије, у који је смјештен музеј.
Патријарх Иринеј, који је претходно уз звук црквених звона, предводио свечану поворку од Епископског двора до Музеја, истакао је да Српски црквени музеј представља значајан дом српске културе и да је његово отварање историјски чин.
„Ово је најбољи примјер како се успостављају и одржавају сусједски односи два народа и двије државе. Овај дом културе јесте дом свега онога што је много вјекова српски народ стварао на простору Мађарске, видљив знак стварања духовних вриједности нашег народа, али и добар примјер како се културом зближавају народи“, рекао је Патријарх Иринеј.
Он је истакао да Музеј са својом сталном поставком неће бити само богатство срспког народа, већ и мађарског и свих људи који знају шта је култура и умију да је поштују.
Преосвећени Епископ будимски Лукијан пожелио је добродошлицу Патријарху Иринеју, кардиналу Ерду Петеру, секретару Миклошу Шолтесу, министрима Владану Вукосављевићу и Младену Шарчевићу, генералном секретару предсједника Србије Николи Селаковићу и другим званицама и истакао да Српски црквени музеј још јаче учвршћује хришћанску традицију у Мађарској и свијету показује српске вриједности.
Министар Вукосављевић је рекао да ће Музеј бити нова садржајна тачка на мјесту богатог културног наслеђа: „Јужна тачка српског културног простора налази се на Атосу, у манастиру Хиландару, а сјеверна управо овдје, у славној Сентандреји. Српски културни простор, свуда гдје је присутан, коегзистира са културним просторима других народа. То прожимање обогаћује српску културу, али и културе народа са којима се она додирује, те у великој мјери оснажује културну сарадњу међу народима и државама“.
Уз констатацију да култура народа чини обиље и рељефност нашег глобуса, Вукосављевић је истакао да ће музеј бити нова, садржајна тачка на овом мјесту богатог памћења гдје ће посетици моћи да виде више од 450 експоната који улазе у сам врх српске црквене умјетности.
Државни секретар Миклош Шолтес осврнуо се на заједништво Срба и Мађара у борби против Османлија за очување хришћанства, али и на „тужне догађаје када су веће нације око нас успеле да нас натјерају да се сукобимо и у протеклим деценијама лијечимо те ране“.
Управник Музеја Коста Вуковић подсјетио је на појединце који су допринијели развоју Музеја током историје и истакао да ће он бити у функцији српске духовности и прожимања српске и мађарске културе.
Музеј се налази на главном тргу у Сентандреји, у Препарандији (првој српској школи), чију обнову су помогли Влада Мађарске и Министарство културе и информисања Србије.
Стална поставку под називом „Српска црквена умјетност у Мађарској“, на којој је представљен дио црквеног блага које Епархија чува, сакупљеног по читавој Мађарској, свједочи о присуству Срба на том простору прије и након Велике сеобе народа.
На свечаности испред Музеја наступио је хор српске школе „Никола Тесла“ из Будимпеште који је извео химне Србије и Мађарске.
Извор: РТВ / Митрополија
Прочитајте још:
Сваки пети грађанин дугује банци 10 хиљада евра, презадужени и код микрокредитних институција

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

