IN4S

IN4S portal

Otvorena izložba „Svetlost Teslinog dela“

 

teslina izlozbaIzložba „Svetlost Teslinog dela“ otvorena je večeras u Galeriji nauke i tehnike SANU, u prisustvu patrijarha srpskog Irineja, koji je istakao da je Tesla bio veliki um, koji je „podigao ime našeg roda sa drugim velikanima“.

„U vremenu kada se dokazujemo i povraćamo ugled dosta unižavan, njegovo ime će pokazati da smo istorijski, evropski i balkanski narod“, poručio je patrijarh Irinej.

Patrijarh je kazao da je Srpska pravoslavna crkva pokrenula pitanje da Teslina urna, koja se čuva u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu, bude smeštena kod Hrama Svetog Save, a da tu bude podignut i spomenik naučniku, izrazivši nadu da će se to i učiniti.

Na izložbi, koja će biti prikazana u septembru u Njujorku u zgradi Misije Srbije u Ujedinjenim nacijama, prikazano je 40 likovnih radova eminentnih slikara poput Zorana Ilića, Jasmine Sarić, Branislava Baneta Stefanovića, Ljubodraga Jaleta Jankovića, inspirisanih Teslinim likom i delom.

Izložbu je otvorio potpredsednik SANU akademik Ljubiša Rakić, koji je poručio da češće „treba da se prisećamo ovog naučnika, čiji su pronalasci nepresušni podsticaj“ za dalja izučavanja i rešenja, naglasivši da je on bio počasni član SANU.

Savetnica predsednika Srbije Tomislava Nikolića Jasmina Mitrović Marić je rekla da je Tesla bio američki naučnik srpskog porekla koji je zadužio čovečanstvo.

„Predsednik Nikolić je uvek govorio da kod drugih naroda treba da tražimo ono što nas spaja sa njima, a ono što veže Srbiju i SAD je Nikola Tesla“, naglasila je ona.

Na izložbi je predstavljen i spomenik Nikoli Tesli, rad akademika Nikole Koke Jankovića, koji će 23. septembra predsednik Nikolić otkriti isred Tesline laboratorije na Long Ajlendu. Do tada će biti privremeno postavljen u Knez Mihailovoj ulici.

Izložba, čiji je autor galerista Momčilo Moša Todorović, je „putujuća“, pa će nakon Njujorka biti prikazana u Torontu, Čikagu, Filadelfiji…

Organizatori izložbe, koja će biti otvorena do 28. avgusta, su Kancelarija Vlade Srbije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu i Umetnička galerija „Radionica duše“.

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Otvorena izložba „Svetlost Teslinog dela“

  1. Jedino u Srbiji je moguce da se mijesaju pojmovi “ svjetlost“ i „svetost“. Jedino u ovoj drzavi je moguce da svjestena lica, kobajagi, promovisu nauku i umjetnost. Uz to se crkva jos i zalaze da se urna sa pepelom ovog grandioznaog naucnika, svjetskih razmjera, pohrani u blizini jednog pravoslavnog hriscanskog hrama. Ko god je imalo upucen u zivot i religijske stavove Nikole Tesle zna da on, iako mu je otac bio pravoslavni svjestenik, nije dijelio ocevo misljenje niti oceve poglede na covjekovo postanje. Gotovo nikada nije posjecivao nikakve vjerske objekte. Negovi pogledi na svijet su bili svjetlosnim godinama udaljeni od pravoslavlja i hriscanstva uopste a smjestanje njegovih ovozemaljskih ostataka u neki od hramova bilo bi u direktnoj koliziji sa njegovim shvatanjima i zeljom. Dokaz za ovo je njegova zelja za kremacijom sto je direktno u suprotnosti sa hiscanskim obicajima i shvatanjima.
    Uz to mora se naglasiti da je Tesla mozda i bio Srbin ali srbijanac (stanovnik, drzavljanin…) nije bio nikada. Toliko o njegmu kao kopci Srbije i SAD.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *