Овако нас прислушкују преко телефона
1 min readАко вам се учинило да видите више огласа за одређени производ након разговора о њему са пријатељем или претраживања на интернету, можда сте помислили да вас прислушкују преко телефона.
Мада многи већ дуже времена сумњају у то, сада доступне информације и потврђују да се наши мобилни телефони заиста прислушкују. Један од Фејсбукових маркетиншких партнера детаљно је описао како фирма прислушкује разговоре корисника да би постављала циљане огласе, преноси Дејли мејл.
Кокс Медиа Груп (ЦМГ) тврди да њихов софтвер „Active-Listening” користи вјештачку интелигенцију за прикупљање и анализу података „о намјерама у стварном времену”, слушајући оно што говорите путем телефона, лаптопа или микрофона.
„Оглашивачи могу да ускладе гласовне податке са подацима о понашању, како би циљали купце на тржишту”, наводи се.
Мета – Фејсбукова матична фирма је признала да провјерава ЦМГ због кршења услова пружања услуге, док Амазон тврди да његов огранак за огласе „никада није радио с ЦМГ-ом и не планира то да чини”.
ЦМГ-јев софтвер за активно слушање прикупља гласовне податке корисника путем наизглед било којег уређаја опремљеног микрофоном, укључујући паметни телефон или лаптоп. Није, међутим, јасно да ли софтвер Active-Listening прислушкује стално или само у одређеним тренуцима када је телефонски микрофон активиран, као што је то током позива и разговора.
Оглашивачи, затим, користе те увиде како би циљали на „ин-маркет потрошаче”, а то су људи који активно разматрају куповину одређеног производа или услуге.
Ако ваш глас или подаци о понашању сугеришу да размишљате о куповини нечега, послужиће вам рекламе за тај артикл. На примјер, послије разговора о Тојотиним аутомобилима или њиховог тражења на интернету, почећете да виђате огласе за њихове најновије моделе.
„Једном покренута, технологија аутоматски анализира промет ваше странице и купце како би подстакла циљање публике на трајној основи”, наводи се.
Зарађују на ономе што кажете
Дакле, ако вам се чини да видите више огласа за одређени производ након разговора о њему са пријатељем или претраживања на интернету, то би могао да буде разлог.
Годинама су корисници паметних уређаја нагађали да њихови телефони или таблети слушају оно што они говоре. Већина технолошких фирми, међутим, одлучно је демантовала те тврдње.
„Разумијемо да понекад огласи могу да буду толико специфични да се чини као да слушамо ваше разговоре преко микрофона, али не радимо то”, стоји на Метином онлајн центру за приватност.
Ово цурење само је најновији развој догађаја у мору извјештаја који сугеришу да вас телефон заиста слуша и да странице попут Фејсбука, можда, зарађују на ономе што кажете.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: