IN4S

IN4S portal

Pacijent iz Britanije prvi na svijetu dobio 3D štampano oko

1 min read

Ugrađeno mu 3D štampano oko

Muškarac iz Velike Britanije je postao prvi pacijent na svijetu kome je ugrađeno 3D štampano oko, saopštila je očna bolnica “Moorfields” u Londonu.

Stiv Verze, koji ima 47 godina i inženjer je iz Haknija, u istočnom Londonu, dobio je lijevo oko čiju probu za veličinu je imao ranije ovog mjeseca.

Očna bolnica „Moorfields“ saopštila je da je 3D protetika prvo potpuno digitalno protetsko oko stvoreno za pacijenta i realnije je od drugih alternativa. Dizajnirano je da ima „jasniju definiciju i stvarnu dubinu do zjenice“, kažu u bolnici.

Ostale protetske oči se sastoje od šarenice ručno oslikane na disku koji se zatim ugrađuje u očnu duplju.

Međutim, njihov dizajn sprečava da svjetlost prođe u „punu dubinu“ oka, dodala je bolnica u saopštenju.

Osim što izgleda realističnije, procedura se smatra manje invazivnom.

Postavljanje tradicionalne protetike zahtijeva da se iz očne duplje uzme kalup, dok se u 3D protetičkom razvoju očne duplje ona skenira digitalno da bi se stvorila detaljna slika, piše N1.

Verzeovo funkcionalno oko je takođe skenirano kako bi se obezbijedilo da oba oka izgledaju isto.

Potencijal da se vrijeme čekanja skrati napola

3D slika je zatim poslata u Njemačku na štampanje prije nego što je poslata nazad u Veliku Britaniju, gdje ju je završio i polirao okularista iz očne bolnice „Moorfields“.

„Trebala mi je protetika od svoje 20. godine“, rekao je Verze u saopštenju za javnost i dodao:

„Kada izađem iz kuće, često sam znao da bacim pogled u ogledalo i nije mi se dopalo ono što sam vidio. Ovo novo oko izgleda fantastično i, kao zasnovano na tehnologiji 3D digitalne štampe, biće samo bolje i bolje“, dodao je on.

Očna bolnica „Moorfields“ kaže da 3D štampanje ima potencijal da „prepolovi“ vrijeme potrebno za razvoj protetskog oka, sa šest nedjelja na oko dvije ili tri.

Portparol bolnice rekao je za CNN da će uskoro početi kliničko ispitivanje koje uključuje više pacijenata.

Profesor Mandip Sagu, koji je vodio projekat u očnoj bolnici „Moorfields“ i profesor oftalmologije i očne onkologije na Univerzitetskom koledžu u Londonu, rekao je u izjavi da je „uzbuđen“ zbog potencijala nove razvojne metode.

„Nadamo se da će nam predstojeće kliničko ispitivanje pružiti snažne dokaze o vrijednosti ove nove tehnologije, pokazujući kakvu razliku ona čini za pacijenta“, rekao je profesor Sagu.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net