ИН4С

ИН4С портал

Палестинка Фатима Хасоуна убијена у изралеском ваздушном нападу дан након што је филм о њој изабран за приказивање у Кану

Палестинска фоторепортерка Фатима Хасоуна, која је трагично изгубила живот заједно са десет чланова своје породице у израелском ваздушном нападу на њихов дом у сјеверном дијелу Појаса Газе, централна је фигура документарног филма који ће бити приказан на предстојећем Филмском фестивалу у Кану.

Фатима Хасоуна, дипломац Универзитетске школе примијењених наука у Гази, није била само фотографкиња – била је визуални свједок стварности све окрутнијег рата који свакодневно погађа њен народ. Само неколико сати прије смрти, подијелила је фотографију заласка сунца снимљену са балкона свог дома, уз ријечи: “Ово је први залазак сунца након дуго времена.”

У једној од својих посљедњих објава, написала је: „Што се тиче неизбјежне смрти, ако умрем, желим гласну смрт. Не желим бити само број у вијестима, желим смрт коју ће свијет чути, траг који ће трајати заувијек и слике које ни вријеме ни простор неће моћи избрисати.“

Дан прије њене смрти, Удружење независне кинематографије за дистрибуцију (АЦИД) објавило је да је документарни филм “Стави своју душу на руку и ходај”, у режији прогнане иранске ауторке Седеипх Фарси, уврштен у програм Цаннес Филм Фестивала. Фатима је у овом филму имала главну улогу – што је могла бити прекретница у њеној каријери и прилика да свијет види трагедију кроз њен објектив.

Иранска редитељка у интервјуу за Ле Монде описала је Фатиму као „сунце“, наводећи да је свакодневно документарисала живот под опсадом, слала фотографије, поруке и гласовне поруке. „Свако јутро бих се пробудила с питањем: да ли је још жива?“ казала је Фарси.

Од почетка израелске офанзиве на Газу, према подацима Међународне федерације новинара (ИФЈ), убијено је најмање 157 новинара и медијских радника. Неки извјештаји наводе да би стварни број могао премашити 200.

Фатимина прича, као и многих других који су страдали документирајући патњу свога народа, остаје дубоко уклесана у колективно сјећање – као симбол отпора, храбрости и тежње за истином.

РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy