Палмер открио план за регион: Отргнути Балкан из „загрљаја Русије“
1 min read
Метју Палмер; фото: blic.rs
Вашингтон жели да отргне Балкан из „загрљаја Русије“, увуче земље региона у НАТО, а Београд и Приштину натјера да ставе печат на међусобно признавање. У остварењу ових циљева, САД спремају читав „арсенал“ нових уцјена, усмјерених прије свега ка Србији, међу којима је и резолуција о случају браће Битићи, усвојена прије неколико дана у Представничком дому Конгреса, пишу Вечерње Новости.
Како лист наводи, управо о овој стратегији говорио је и Метју Палмер, замјеник помоћника америчког државног секретара и специјални представник САД за Западни Балкан. Он је у сриједу, у свједочењу пред Одбором за спољне послове Сената и пододбором за Европу, поручио да је међу приоритетима САД на Балкану нормализација односа Београда и Приштине.
Палмер је рекао да САД очекују да нова влада у Приштини укине таксе на српску робу, али и опоменуо Београд да прекине кампању „делегитимисања Косова* у међународној заједници“:
– Путем кампање подстицања земаља да повуку признавање Косова* и блокирањем његовог чланства у међународним организацијама као што је Интерпол, Београд је нашкодио међународној полицијској сарадњи и нарушио атмосферу компромиса.
Званичник САД додао је да то спутава напредовање ка споразуму који је Србији потребан како би ушла у ЕУ.
– Увјерени смо да је предсједник Вучић спреман да испреговара такав споразум. Једном када Србија и Косово* буду предузели такве кораке, спремни смо да са њим испитамо опције које ће му помоћи да изгради подршку код народа Србије за нормализацију односа са Косовом* – закључио је Палмер, који је рекао да ће на томе радити заједно са Ричардом Гренелом, новоименованим специјалним изаслаником Доналда Трампа за дијалог.
САД су, према ријечима Палмера, спремне да уз појачано политичко ангажовање, али и кроз пословне и трговинске подстицаје, помогну странама да дођу до споразума. Упутио је и критике ЕУ зато што блокадом Сјеверне Македоније и Албаније шаље лошу поруку и Београду и Приштини да, ма какве год тешке одлуке да донесу, неће се приближити европском друштву. Оваква ситуација, по Палмеру, омогућава Русији, Кини и другим актерима да појачају свој утицај на Балкану:
– Примарни циљ Русије је да спријечи евроатлантске интеграције региона, да га држи подијељеним, слабим и зависним од политичке подршке Москве и гаса. Жели да спријечи договор Србије и Косова*, да БиХ постане функционална држава, пут Црне Горе и Сјеверне Македоније у НАТО. Непризнавање статуса Косова* од стране Београда је највећи адут Москве када је ријеч о Србији.
По њему, интереси Кине на Западном Балкану више су комерцијални, а као значајног играча препознаје и Турску, за коју каже да регион види као „своје двориште“.
Јовановић: Притисци из Вашингтона дио шире стратегије
Бивши шеф дипломатије СРЈ Владислав Јовановић објашњава да су притисци који долазе из Вашингтона дио шире стратегије:
– Циљ је да Србија буде изложена појачаним међународним притисцима из САД, али и из Брисела, како би признала самопрокламовану државу Косово*.
Сузана Грубјешић, спољнополитички аналитичар, каже за „Новости“ да „случај браће Битићи оптерећује српско-америчке односе двије деценије и да је доношење резолуције знак да никада неће одустати од тражења решења“:
– Пошто постоји опасност да се и овај случај искористи као додатни притисак на Србију у свјетлу решавања косовског проблема, потребно је избјећи замку политизације и пружити увјерљиве доказе да Тужилаштво за ратне злочине интензивно ради на откривању починилаца – каже Грубјешићева.
На листи „вјечитих“ услова САД је и проналажење криваца за паљење амбасаде САД у Београду 2008. године.
Додик: Палмер не говори истину
Извјештавајући Сенат о догађајима у БиХ, Палмер наставља праксу својих претходника из Стејт департмента, по већ уходаној матрици, без идентификовања стварних проблема и одговорних за те проблеме.
Овако је српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик реаговао на тврдње Палмера да је „Додик главна препрека који блокира све што би довело до напретка“.
– Палмерово свједочење пред Сенатом није истинито. Напредак Српске и БиХ, у нашем је интересу, а не примарно у интересу САД, Русије, Турске или било које друге велесиле – казао је Додик.
Он је поручио Палмеру да, ако већ не жели да чује шта легално изабрани представници народа у БиХ говоре, треба да слуша бар свог предсједника, који је рекао да „будућност припада сувереним и независним нацијама, које штите своје грађане, поштују своје сусједе и разлике које сваку земљу чине посебном и јединственом“.
– Ја не радим ништа више од овога што је рекао Трамп – навео је Додик.
Пажљиво са промјеном граница
Одговарајући на питање у Сенату о размјени граница као могућем компромису Београда и Приштине, Палмер је рекао:
– Разумијем аргумент о Пандориној кутији, који износе неки кад се помене промјена граница. То је легитимна брига. И ако стране буду разговарале о тим питањима, на томе ћемо морати да радимо, да бисмо утврдили да ли је то ризик с којим бисмо могли адекватно да се носимо.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ово је неки врач. Погледајте му поглед, као лудачки.
Zasto ovaj gospodin ne ubjedi evropsku uniju i nato da priznaju i prime takozvano kosovo kada su im tako mili i dragi ili im barem kao iskaz dobre volje ukinu vize!A Kosovo i Metohija ce se kao i pre vratiti pod okriljem svoje drzave!Mislim da ce doci dan da opet zvone zvona crkve Notr Dam jer ce to biti i na njihovu slavu.
Pogledajte samo ovaj demonizovani pogled! JEZIVO!
Nema utemeljenja u Palmerovim trabunjanjima jer da je ovaj nas zetonja validan ne bi mu Tramp slao staratelja iz Njemačke.Dok se ne dogovore Tramp i Putin neće ni biti rjesenja jedino da to rijesi nas kapo kao sto rijesi Venecuelu i druga svetska pitanja.
PA OVAJ FRANHENSTAJ BI BIO BOLJI NA FILMU NEGO U POLITICI !ZAKASNIO SI JUNACE ,S-400 TE CEKA PRIJE NEGO IZBACIS TE FRANKENSTAJKE OCI I VUKODLASKE ZUBE!
Ne trzaj se sa S 400 da ne dobije bruh. Kupi penje sa tom pricom. Kasno je.