ИН4С

ИН4С портал

Панаотовић: ДПС 23.октобра губи изборе у Подгорици, математика и трендови су неумољиви!

1 min read
Да се нервоза и страх од губитка власти у Подгорици увукла у кости врха ДПС-а било је јасно оног тренутка када је одлучено да се пошто пото и на врат – на нос Зета ампутира од Подгорице

Бојан Панаотовић

Пише: Бојан Панаотовић

Да се нервоза и страх од губитка власти у Подгорици увукла у кости врха ДПС-а било је јасно оног тренутка када је одлучено да се пошто пото и на врат – на нос Зета ампутира од Подгорице. Врхушка ДПС-а образложила је овај потез бригом за грађане Зете, али после свих ових деценија мало ко је поверовао овој квази аргументацији. Свима је било јасно да се Зета одсеца како би се поправила стартна позиција пред кључне изборе у Подгорици. Ипак, упркос откидању Зете, ствари за ДПС и партнере у Подгорици не стоје добро.

Напротив, шансе за њихову победу сведене су на минимум. На првом месту, ако се у обзир узму парламентарни избори од 30. августа 2020. године који су реализовани у атмосфери далеко повољнијој по ДПС у односу на садашњу, странке које су победиле 30. августа освојиле су око 70 хиљада гласова, а ДПС и њима сродне око 50 хиљада гласова. Тако да проста математика казује да, чак и да је однос снага остао исти, да 12 хиљада гласова из Зете не може превагнути на страну ДПС-а јер је то премали број гласова да би утицао на коначни исход. Захваљујући одвајању Зете ДПС ће вероватно имати нешто бољи резултат, али ни приближно такав да би могло да се пребаци 50%.

Не треба сметнути са ума да сва истраживања показују да ДПС има тренд благог пада од 2020. Да истраживања не промашују, потврђују и резултати локалних избора у Никшићу, Мојковцу, Беранама, Цетињу, Улцињу… ни у једном од тих градова није дошло до пораста броја бирача ДПС-а, напротив ДПС је свугде бележио мањи или већи пад, тако да је разложно очекивати исти тренд и у Подгорици.

Питање коалиционог потенцијала такође је круцијално јер уколико немате са ким у постизборни савез, онда морате да освојите сами више од 50% гласова, а то је ђаволски тежак посао. Сва је прилика да све остале листе такмаци на изборима у Подгорици неће желети у постизборни савез са ДПС-ом. Не треба изгубити из вида чињеницу да страна пфотивна ДПС-у, мада на први поглед раздељена на много делова, истовремено нуди бирачима изузетно богату лепезу политичке понуде.

Паметним коалицијама и добрим кандидатима за градоначелнике: УРА, ДФ и Демократе су заузели одличне стартне позиције, СНП слоганом подсећа да има велике заслуге за потписивање Темељног уговора и засигурно улази у парламент као и Европа сад која по неким истраживањима чак одвлачи и део ДПС-ових бирача. На актуелној Влади је, наравно, да предузме адекватне мере и спречи сумњиве работе попут куповине гласова, дуплих личних докумената, наглог прилива становништва у Подгорицу уочи избора и слично.

Такође, надлежне службе мораће да поведу рачуна о појединим рубним насељима у Подгорици где има доста грађана опхрваних сиромаштвом, како би се спречили недемократски методи убеђивања истих од стране оних који у кампању улазе са најјачим буџетом. Када се дакле све сабере и одузме, максималан број гласова до којих би ДПС могао да дође је нешто изнад 40 процената. Чак и масован долазак дијаспоре који је услед епидемије корона вируса прошли пут изостао, не може лансирати листу др Вуковића изнад, рецимо 45, 46%. Имајући у виду да албански политички блок више није монолитан и да не стоје сви уз ДПС, гласови дијаспоре припадника албанске заједнице разделиће се на различите листе.

Закључак до кога се долази рационалном анализом је да ће Подгорица ове јесени добити нову градску власт а да ће однос снага у градском парламенту бити између 60:40 и 55:45 процената у мандатима у корист тридесетоавгустоваца.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте ЈОШ:

Вријеме понављача

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *