Parlamentarna skupština Saveta Evrope: Asanž bio politički zatvorenik u Velikoj Britaniji
Parlamentarna skupština Saveta Evrope (PS SE) usvojila je danas rezoluciju kojom se priznaje da je osnivač „Vikiliksa“ Džulijan Asanž bio politički zatvorenik u Velikoj Britaniji.
Za rezoluciju u PS SE, koju čine poslanici iz 46 država članica Saveta Evrope, glasalo je 88 poslanika, 13 je bilo protiv, a 20 je bilo uzdržano, saopštio je „Vikiliks“ na svom nalogu na društvenoj mreži Iks.
U nacrtu rezolucije pod nazivom „Pritvaranje i osuda Džulijana Asanža i njihov zastrašujući uticaj na ljudska prava“, koji je ranije objavljen na sajtu PS SE, ukazuje se na značaj slobode štampe i navodi da „oštro postupanje prema Džulijanu Asanžu, koji je nedavno pušten iz pritvora nakon više od decenije politički motivisanog krivičnog gonjenja za njegov novinarski rad“ zaslužuje posebnu pažnju.
Iako se pozdravlja njegovo oslobađanje, izražava se zabrinutost da „nesrazmerno oštar tretman“ prema njemu „stvara opasan zastrašujući efekat i klimu autocenzure koja utiče na sve novinare, izdavače i druge koji izveštavaju o stvarima od suštinskog značaja za funkcionisanje demokratskog društva“.
Napominje se da je PS SE uznemirena izveštajima da je CIA tajno ispitivala Asanža u Ambasadi Ekvadora u Londonu i da je „navodno razvijala planove da ga otruje ili čak ubije“ u Velikoj Britaniji i osuđuju se „svi oblici i prakse transnacionalne represije“.
Istovremeno se izražava žaljenje što britanske vlasti, kako se navodi, „nisu uspele da efikasno zaštite Asanžovu slobodu izražavanja i pravo na slobodu, izlažući ga dugom pritvoru u strogo obezbeđenom zatvoru, uprkos političkoj prirodi najtežih optužbi protiv njega“.
„Njegov pritvor u cilju ekstradicije daleko je premašio razumnu dužinu prihvatljivu za tu svrhu“, ocenjuje se u rezoluciji.
U rezoluciji se SAD pozivaju da reformišu Zakon o špijunaži i da isključe njegovu primenu na izdavače, novinare i uzbunjivače „koji otkrivaju poverljive informacije sa namerom da podignu svest javnosti i informišu o teškim zločinima, kao što su ubistvo, mučenje, korupcija ili nezakonito praćenje“.
Pozivaju se SAD i da sprovedu „temeljne, nepristrasne i transparentne istrage o navodnim ratnim zločinima i kršenjima ljudskih prava koje su otkrili ‘Vikiliks’ i Asanž“ i sarađuju sa španskim pravosudnim organima kako bi se razjasnile sve činjenice o navodnom nezakonitom praćenju Asanža i njegovih sagovornika u Ambasadi Ekvadora u Londonu.
Velika Britanija poziva se da hitno revidira svoje zakone o ekstradiciji „kako bi se sprečila mogućnost izručenja osoba koje se traže zbog krivičnih dela političke prirode“ i sprovede nezavisnu reviziju postupanja nadležnih organa prema Asanžu „u cilju utvrđivanja da li je on bio izložen mučenju ili nehumanom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju“.
Asanž (53) je u utorak, obraćajući se u PS SE, rekao da je pušten iz zatvora jer je priznao krivicu za novinarstvo, a ne zato što je pravni sistem funkcionisao.
Koje licemjerstvo Parlamentarne skupštine SE, i ne samo PS SE već i svih drugih institucija u EU. Gade mi se ti ljudi, ako su ljudi, i osjećam prema njima prezir. Koliko je samo godina Asanž propatio samo zbog toga što je na vidjelo iznosio prljavi veš koji su uneredili ovi koji nose isključivo brendirana odijela i kravate.