Parović: Predlog nekoliko konkretnih mjera oko Kosova i Metohije
1 min readBez obzira na svu diplomatsku šminku jasno je da su briselski pregovori doživjeli krah, a da je ionako loš briselski sporazum ostao mrtvo slovo na papiru, saopštio je Miroslav Parović predsjednik Narodnog slobodarskog pokreta.
Možda djeluje paradoksalno, ali upravo je ovakva situacija najsrećniji mogući ishod po Srbiju jer je ovo šansa da se izađe iz kolosijeka koji je vodio ka ulasku tzv. Republike Kosovo* u Ujedinjene nacije čime bi se zaokružila lažna državnost te mafijaške tvorevine, navodi se u saopštenju koje je dostavljeno našoj redakciji.
Iz Narodno slobodarskog pokreta sada očekuju da državni vrh pod hitno promijeni strategiju vezano za Kosovo i Metohiju i da fokus politike okrene ka ojačavanju srpskih pozicija na Kosmetu.
U tom pravcu stranka na čijem sam čelu, Narodni slobodarski pokret predlaže nekoliko konkretnih mera za koje smatramo da se što hitnije moraju preduzeti:
- Uspostavljanje radnog tijela za stalni dijalog na temu Kosova i Metohije između Vlade Srbije i Srpske pravoslavne crkve. Ova institucija bi omogućila ponovno uspostavljanje očigledno narušenog odnosa između vlasti u Srbiji i dijela episkopa SPC. Ovo je veoma važno jer naša crkva ima vrlo veliku mogućnost da aktivno pomogne u organizovanju i zaštiti Srba na samom KiM. Takođe, SPC ima veliki diplomatski potencijal koji se dosta slabo koristi.
- Uspostavljanje državnog savjeta za Kosovo i Metohiju u koji bi ušli predstavnici svih političkih stranaka i NVO organizacija koje se na teritoriji Kosmeta bave srpskim nacionalnim pitanjem, kao i organizacija koje okupljaju Srbe raseljene sa KiM. Ovo treba da bude početni korak u prelasku sa stranačke na nacionalno državotvornu politiku na Kosmetu. Srpska lista zbog nekolicine u javnosti prokazanih ličnosti koje se u njoj nalaze sve više postaje dio problema. Takođe, odnos Eparhije raško-prizrenske i pojedinih predstavnika Srpske liste je veoma loš, a to smanjuje mogućnost jakog srpskog djelovanja na terenu. Sve ovo ukazuje na potrebu institucionalnog pomirenja Srba sa pravom glasa na KiM (oni koji žive na teritoriji KiM i interno raseljeni), a savet koji predlažemo bi upravo imao takvu ulogu.
- Sprečavanje tabloidnog i senzacionalističkog izvještavanja medija o bezbjednosnom stanju na KiM. Ovo je izuzetno važno jer se konstantnim senzacionalističkim izvještavanjem u javnosti stvara pogrešna slika o realnom stanju na terenu i otvara se prostor za zloupotrebu.
- Priprema paketa konkretnih privrednih i ekonomskih projekata koje će Vlada Srbije sprovesti na onim teritorijama gdje su Srbi većina. Ova mjera bila bi uvod u dugoročan projekat realnog ekonomskog jačanja srpskog življa na Kosmetu i to prije svega kroz podstrek preduzetništvu. Dosadašnja praksa je da se naš narod na KiM zadržava kroz zapošljavanja u javni sektor, kao i kroz socijalna davanja pokazao se kao ne suviše delotvoran. Sa jedne strane imamo iseljavanje stanovništva zbog nedovoljno velikih primanja, dok sa druge strane imamo da ne mali broj Srba odlazi na plaćenije poslove u sistimu tzv. Republike Kosovo* (ili čak i u srpski i u kosovski sistem istovremeno) što te ljude čini sve više zavisnim od te lažne države.
Svi mi nacionalno odgovorni moramo u narednom periodu učiniti sve da Srbi opstanu na Kosovu i Metohiji i mjere koje mi predlažemo su podređene tom primarnom cilju. Smatramo da je nužno iskoristiti krah pregovora u Briselu za početak nove politike prema Kosovu i Metohiji i vlast sada ima tu odgovornost da ne propusti ovaj zicer.