Партнер црногорских шверцера цигара Ђерардо Куомо: Ако је шверц мој посао, онда су све царине у Европи моји саучесници
1 min readКонтроверзни бизнисмен Ђерардо Куомо, оптуживан за шверц цигарета преко Црне Горе 90-их година прошлог вијека, у интервјуу за „Коријере ди Болоња“ изјавио је да се увијек бавио трговином цигаретама, али да није кршио законе.
На питање о пребацивању цигарета глисерима из Црне Горе ка Пуљи, Куомо је рекао „када једном купе моје производе, више ме није брига шта раде са њима“.
Куомо је оптуживан, осуђиван и ослобађан пред судовима у Италији, а данас, у осмој деценији живота, пожалио се да је у јавности представљан као криминалац, иако је пристојна особа.
На питање о шверцу, навео је да се то десило само једном, 1968. године, а ради се о 500 паклица цигарета заплијењених у Кому и одвезених у Болоњу.
„Тада сам имао срећу да упознам једног од најбогатијих швајцарских бизнисмена, који је схватио да има посла са веома интелигентним младићем од 23 године“, рекао је Куомо, а преноси РТЦГ.
Навео је да никада није радио ништа друго осим послова са цигаретама.
„Плаћао сам све што сам дуговао у Швајцарској: 3,5 милиона франака када сам отишао, замислите шта сам све годинама плаћао. И стрпали су ме у затвор“, казао је Куомо.
На констатацију новинара да су странице и странице докумената из истрага и суђења написане о моторним чамцима пуним цигарета које су у Пуљу стизале из Црне Горе и Бугарске, он је одговорио „када једном купе моје производе, више ме није брига шта раде са њима“.
„Све плаћено прије одласка на царину регуларно је у том тренутку и није ме брига. Имам билансе, рачуне, ревизије администратора. Ако је шверц мој посао, онда су све царине у Европи моји саучесници“, изјавио је Куомо.
Краљ кријумчарења или мафијаш, гласило је питање.
„Означили су ме за оно што нисам, ја сам пристојна особа“, одговорио је Куомо.
Куомо је често помињан у црногорској јавности као краљ шверца цигарета и један од кључних партнера црногорске власти у шверцерским операцијама.
Он је у ријетким медијским наступима одбацивао оптужбе.
У исказу тужилаштву у Барију 2001. године говорио је о везама са тадашњом влашћу, укључујући и доскорашњег предсједника Црне Горе Милом Ђукановићем.
Ђукановић је одбацио оптужбе за шверц, а судски случај против њега је сасвим обустављен 2008. године у Барију.
Неколико његових пријатеља, укључујући Станка Цанета Суботића, Веселина Баровића и Бранислава Мићуновића, били су на списку окривљених, али судски поступак против њих је обустављен и оптужбе су повучене.
Сви су негирали умијешаност у било какве незаконите радње.
На шверц цигарета и милионску штету буџету ЕУ указивала је и Европска комисија у тужби против великих дуванских корпорација 2001. године.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: