Patrijarh Pavle – simbol vjere i smirenja kojim se dostižu visine (FOTO)
1 min readSinoć u Parohijskom domu u Nikšiću, eparhija Budimljansko-nikšićka organizovala je svečanu akademija povodom dana Patrijarha Pavla. U okviru akademije, a u saradnji sa Maticom srpskom – Društvom članova u Crnoj Gori bila je i izložba radova osnovaca i srednjoškolana na temu „Naš Patrijarh Pavle“, kao i proglašenje najboljih literarlih i likovnih radova.
„Sveta Crkva je ustrojila da tokom Velikog posta ističeno pojedine svete, radi ugledanja na njihov život, na njihovu vjeru i na njihove podvige. Večeras smo se sabrali oko imena našeg Blaženo počivšenog svetoga Patrijarha Pavla koji je obrazac vjere i krotosti i uzdržanja i smirenja kojim je dostigao visinu“, rekao je episkop Budimljansko-nikšićki Joanikije i dodao:
„U ovo posleratnom dobu kod nas on je posvjedočio šta znači istinski život, šta znači potruditi se oko svog spasenja i oko spasenja bližnjih, šta znači udaljiti se od svjetskog načina razmišljanja i usvojiti um Hristov. To je naš Patrijarh Pavle znao, njega je Bog da takvoga i u svoje vrijeme ga podigao da bude duhovni vođa cijelo narodu. Njegova krotost, smirenje i udaljavanje od ovog svijeta nije ga oglo sakriti. On je bio još prije nego je postao srpski patrijarh, kao monah, bio je svijeća koja gori i osvjetljava prostor oko sebe u narodu njegovome, u njegovoj pastvi. On je bio kao grad koji stoji i ne može se sakriti“.
Protojerej sravrofor Milutin Timotijević, rektor Niške bogoslovije govorio je o svom poznanstvu sa patrijarhom Pavlom i kako je naglasio „onako kako ga je on doživio“.
„Ono što nijesu napisali u knjigama koje su mnogi pisali, ja mogu svjedočiti o onih 29 godina koje sam bio sa njim u Prizrenu. On je bio jedan neobičan čovjek, i kao nastavnik i kao vaspitač, bio je veoma autoratativan ali nam je bio veoma blizak, i bili smo slobodni da ga pitamo i ono što ne znamo, a često i ono što znamo samo da bi ga slušali i da bi vidjeli kako on sa takvom pozitivnošću upinje se da nama objasni stvari koje smo ga pitali“, rekao je Timotijević i naglasio:
„Poslednje školske godine, patrijarh Pavle je pošao iz Prizrena i naši životni putevi su se razišli, posle se ukršćuju 1969 godine, kada me je Sveti sinod postavio za nastavnika Bogoslovije“.
Šijaković: Patrijarh Pavle je biblijska ličnost
Profesor dr Bogoljuv Šijaković je rekao da mu je bila čast, a i dug da govori o Patrijarhu Pavlu.
„O patrijarhu Pavlu se ne može govoriti vjerodostojnije no što je on sam to činio: Kada se napiše žitije o patrijarhu Pavlu onda će to biti prava istorija srpskog naroda u 20 vijeku. Patrijarh Pavle je biblijska ličnost po svome životu, po svojoj dubokoj vjeri, po svojim postupcima, po duhovnoj sili, snazi i karakteru, a kojim je uticao na ljude. On je bio i jeste Božiji dan nama“, rekao je profesor Šijaković i dodao:
„Spašavajući jedno od djece iz Drine raubolio se i dobio tuberkulozu i prognozu da mu je ostalo 3 mjeseca života, no opet se u njegovoj nemoći pojavila sila života. Zamonašen je kao Pavle, nakon postdiplomskih studija u Atini, hirotonisan je u episkopa Raško-prizrenskog 1957. Kao Episkop proveo je 34 godine na Kosovu i Metohiji, svjedočeći o nasilju nad srpskim narodom koje je i sam smireno podnosio. „Dobijao sa upozorenja da pazim na svoje redovne izvještaje Svetom sinodu, jer oni dolaze i do ruku svetovne vlasti, ali je bilo sve jasnije da je Kosovu i Metohiji negdje na nekome mjestu presuđeno da više ne budu srpski“, napisao je Patrijarh Pavle“.
Nakon govora, uručene su i nagrade najboljima na likovno-literarnom konkursku. Likovnih radova je bilo 76. Na konkursu su učestvovala djeca iz Crne Gore i sa prostora Kosova i Metohije.
„Oni nažalost nijesu mogli da budu večeras sa nama, ali stigla nam je njihova ljubav“ naglasio je episkop Joanikije.
Nagrađeni učenici
Stručni žiri za ocjenu likovnih radova (u sastavu prof. Akademije likovnih umjetnosti u Trebinju Veljo Stanišić i prof. likovnog Marija Zeković) nagradio je sljedeće radove:
Pet najboljih likovnih radova učenika osnovnih škola:
Maša Milović, 9 godina
Anđelka Perović, 13 godina
Mia Karović, 14 godina
Tijana Marković, 15 godina i
Jovana Milović, 15 godina
Dobitnici se nagrađuju 12-dnevnim boravakom na ljetnjoj školi u Srbiji.
Tri najbolja pisana rada učenika srednjih škola:
Radovan Suknović, 18 godina, iz Nikšića
Katarina Višić, 16 godina, iz Tivta
Popović Nina, 16 godina, iz Podgorice
Nagrađeni srednjoškolci u kategoriji likovnih radova nagrađuju se dvodnevnim obilaskom manastira SPC u Srbiji.
Stručni žiri za ocjenu likovnih radova specijalnim nagradama nagradio je učesnike likovnog dijela konkursa starosnog uzrasta od 5 do 7 godina. Nagrađeni su:
Marko Motika, 5,5 godina
Darija Milačić, 6 godina
Milan Bogdanović, 6 godina
Lenka Ćetković, 7 godina
Matija Motika, 7 godina (svi iz Baošića)
Jovana Perović, 6 godina
Katarina Vasiljević, 7 godina
Helena Jovović, 7 godina
Jana Trebješanin, 7 godina i
Anastasija Vučković, (svi iz Nikšića).
Kad je u pitanju literarni dio konkursa žiri u sastavu prof. srpskog jezika Bojana Pejović i prof. srpskog jezika Marija Jelić je odlučio da 12-dnevni boravak na ljetnjoj školi u Srbiji dobiju osnovci:
Maša Bojović, učenik četvrtog razreda, iz Pljevalja,
Maša Radulović, učenik sedmog razreda, iz Nikšića,
Andrijana Zorić, učenik sedmog razreda, iz Nikšića,
Matija Baltić, učenik sedmog razreda, iz Mojkovca, i
Stefan Živković, učenik sedmog razreda, iz Podgorice.
Isti žiri je odlučio da dvodnevni obilazak manastira SPC u Srbiji dobiju sljedeći srednjoškolci:
Milena Kljajević, učenik trećeg razreda, iz Nikšića,
Dragana Blagojević, učenik drugog razreda, iz Nikšića, i
Milica Bundalo, učenik drugog razreda, iz Podgorice.
Pored djece iz Crne Gore, nagrađeni radovi su i djece sa KiM.
Micić Jovan, peti razred, OŠ Svetozar Marković
Stopić Danijel, šesti razred, OŠ Svetozar Marković
Đuričić Ljubomir, sedmi razred OŠ Svetozar Marković
Šarić Luka, šesti razred, OŠ u Orahovcu.
Zečević Milutin, sedmi razred. OŠ u Orahovcu.
Kao nagradu od Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori, oni su dobili besplatno učešće na ljetnjoj školi na Tari od 24. juna do 5. jula.