IN4S

IN4S portal

Patrijarh Porfirije: Srbi u Sarajevu žive najmanje od 14. vijeka; različitosti su tu da bi okretale ljude jedne prema drugima

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije rekao je u besjedi u Sabornoj crkvi u Sarajevu da pravoslavni Srbi u ovom gradu žive najmanje od 14. vijeka i mole se Bogu o čemu svjedoči i ovaj stari hram, te da različitosti nisu tu da bi razdvajale već okretale ljude jedne prema drugima.

„Na samo nekoliko stotina metara nalaze se bogomolje naroda drugih vjera, koje sve potiču iz istog korjena, stvaralačke ljubavi svoje“, rekao je srpski patrijarh.

Prepoznavajući svoj identitet i različitost, on je naveo da to nije dato da bi razdvajalo već bilo odskočna daska koja baca jedne prema drugima u zagrljaj.

„Ne treba da dozvolimo da spolja neko nasilno pokazuje i ukazuje. Kao oni koji vjerujemo u Boga treba da budemo otvoreni jedni prema drugima, da razgovaramo jedni sa drugima, da razmjenjujemo iskustvo i ljubav što je mnogo više od jednog spoljašnjeg često političkog i politikantskog dijaloga„, istakao je partijarh Porfirije.

Prema njegovim riječima, treba ostaviti visoko i visokoparne riječi i svjetske politike i teorije i spustiti se na najnižu moguću tačku vjere u Boga.

Nema te vjere u Boga koja je utkana u temelje ovoga grada, a da ne upućuje da je svaki čovjek Bogom stvoren, da niko ne postoji bez onog drugog i da ne postoji onaj koji može reći da mu drugi nije potreban. Dolazićemo ovdje u duhu Jevanđelja i mira i da se utvrđujemo u vjeri. Mir treba da bude alfa i omega naših htijenja i napora„, naglasio je srpski patrijarh.

On je dodao da je malo reći da mu je srce ispunjeno istinskom radošću što je po blagoslovu i pozivu mitropolita dabrobosanskog Hrizostoma stigao u Sabornu crkvu, predivni grad Sarajevo i ovu zemlju.

Sarajevo je grad, iako optočen planinama, ipak otvoren sa sve četiri strane svijeta. Ovo je jedinstven grad po bogatstvu i ljepoti onih koji su ga stvarali sa svim svojim različitostima„, rekao je patrijarh Porfirije.

On je naglasio da je malo ovakvih gradova u svijetu, a da ih u Evropi gotovo i nema.

„Mnogo puta je bilo da nismo prepoznavali jedni druge, kao ni sebe kao jednoga, a često nismo znali ko smo i šta smo, jer smo zaboravljali apostola Pavla koji je govorio ko smo i šta smo. Mnogo puta padali smo pojedinačno i kolektivno, ali isto tako istorija nas uči da smo posle svakog promašaja i pada nalazili načina prepoznamo jedni druge“, rekao je patrijarh.

Zato, smatra, ne treba da čudi što smo jedni sa drugima prožeti, te ukazao da je to sve promisao Božija.

U Sabornom hramu Rođenja Presvete Bogorodice u Sarajevu večeras je služena doksologija u čast Njegove svetosti koji je stigao u posjetu Mitrpoliji daborbosanskoj. Uz srpskog patrijarha služili su mitropolit Hrizostom i brojno sveštenstvo.

Srpski patrijarh će sjutra u 9.30 časova služiti Svetu arhijerejsku liturgiju u Sabornom hramu, uz sasluženje mitropolita, episkopa i sveštenstva.

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S
Podjelite tekst putem:

17 thoughts on “Patrijarh Porfirije: Srbi u Sarajevu žive najmanje od 14. vijeka; različitosti su tu da bi okretale ljude jedne prema drugima

  1. Srbi ovde, na Helmu, žive bar 7529g, koliko već broje godine…
    Srbi su jedini narod na ovom prostoru, ostalo su nacije, uglavnom nakalemljene od srpskog naroda
    Porfirogenitov spis je vatikanska prevara jer se pojavljuje tek nestankom srpske državne u 15. veku uz dosta grešaka koje pisci tada nisu znali

  2. Prvi turski defter iz 1468 god. kaže da u Sarajevu imaju 42 muskimanske kuće, 103 hrišćanske i 8 dubrovačkih kuća. Sarajevski Muslimani smatraju da je osnivač Sarajeva Isak beg Isaković, porijeklom od Kosača tj. Hranušića dakle bez ikakve sumnje Srbin.
    Crkva Arhangela Mihaila i Gavrila je postojala u Sarajevu, na Baščaršiji, prije nego je Isak beg 1562 God. osnovao Sarajevo, jer je grad, očigledno, postojao i prije dolaska Turaka, a sve je urađeno da se rana srednjovjekovna srpska istorija tog kraja sakrije. Stara Crkva na Baščaršiji je, nesumnjivo, najstariji sakralni objekat na teritoriji današnjeg Sarajeva i naš Patrijarh je, vjerovatno, imao tu činjenicu na umu, a da su Srbi živjeli u tim krajevima od uvijek je danas potpuno dokazano.

  3. Njegova svetost je pomenuo 14-ti vek, kao period kada su Srbi naselili oblast današnjeg Sarajeva iz prostog razloga, zato što je Sarajevo osnovano u 15-om veku na prostoru srpske naseobine (srpske jer tada tu osim Srba niko drugi nije živeo) Zlatni Do, pa su Turci formiranjem grada dali mu ime Sarajevo. Nemojte braćo podučavati Patrijaha, teško da među nama ima nekog ko bi to mogao.

  4. Srbi su najveci i najstariji narod na balkanu. Ne razumem kakav 14 vek pominje patrijarh .Mislim da je ova njegova izjava totalno pogresna.

    11
    8
    1. Samo pogrešna? Da isto kao što se nije kao snašao kada je Mariji Burgogliju u Vatikanu poljubio poganu ruku??? Biće još greški, samo polako, tek je ovo početak.

      4
      1
  5. I ovdje tekst nije prenijet kako valja, pa se moze izvuci iz konteksta. Pretpostavljam da je pomenuo 14. vijek zbog stare crkve na Bascarsiji, koja potice iz tog perioda, i koja je, ja mislim, najstariji vjerski objekat u Sarajevu. Starija je od svih katolickih crkvi i dzamija u Sarajevu. Znaci u pitanju je stara crkva na Bascarsiji, a ne Saborna crkva kako bi se moglo iz ovog teksta zakljuciti.

    12
    2
  6. Vizantijski car Porfirogenit je jasno u svom djelu „De administrando imperio“ (O upravljanju carstvom) napisao da od 7 vijeka Srbi žive u Duklji, Travuniji, Bosni, Raškoj, Paganiji ( između rijeka Cetine, Bojane , Bosne i Ibra ). Sto godina živio naš partijarh Porfirije ali car Porfirogenit je jasan.

    51
    49
      1. Vizantijski istoričar Jovan Skilica (11. vijek) u svojoj „Kratkoj Istoriji“ kralja Vojislava naziva „arhontom Srba“. U opisu bitke protiv Istočnih Romeja 1042. Skilica decidno kaže da su kod Bara Srbi razbili Romeje, a ne ni Dukljani/Zećani/Crnogorci. Zablude montenegrinskih istoričara koji uporno Vladimirovu, Mihailovu i Vojislavovu državu nazivaju Dukljom a ne Srbijom su u cilju da se napravi falš istorija.

        41
        38
        1. NK i Nadbiskup Barski nosi Titulu Primas Srpski od 11 vijeka do dana danasnjkeg ,Vatikan mu je dao tu titulu jer se nalazio na srpskoj zemlji i sluzio vjernicima Srbima Katolicima.
          Nije mu titula dukljanski ,zecanski ,ili crnogorski.

          Znaci i Vatikan ne samo Vizantija smatrali su Duklju kao Srpsku drzavu a njen narod Srbima.

          32
          29
      2. naziv Duklje, jedne od ondašnjih srpskih zemalja potiče od izraza „div kleno“ odnosno „div koleno“ , gde koleno predstavlja sinonim za potomke – koleno, pokoljenja… to bi na savremanom govori značilo „potomci divova“ ili „potomci visokih“ što je činjenočno tačno jer je prosečna visina stanovništva na tom prostoru najveća i danas…

        3
        24
        1. … Ne vrijedi, ne prima se!
          Kakva Duklja srpska zemlja, kakva zemlja divova … etc.
          I2A2a (Dinaric) je i zvanično čovek sa najvećom prosječnom visinom od 184,9 cm!
          Zemlja divova, dabome.

    1. To je djelo koje je nastalo vjekovima nakon navodnog doseljavanja. To je kao da ja pišem šta je bilo prije nekoliko vjekova sa 100% sigurnošću. Drugo navodi enormnu vojsku Hrvata koji u Franačkim analima se ni ne spominju a do Napoleonovih ratova nema tolikih konjica znači očigledni falsifikat. Treće zove Beograd Beogradom a ne Sigidunumom što ukazuje na mnogo kasnije izdanje. Pročitaj knjigu Nije bilo seobe Srba na Balkan od Šargića đe su bukvalno uništili Porfirogenita da se nikad više ne čita. Djela o doseljavanju ima par, a djela o Srbima kao starosjediocima ima na stotinu. Do pada Nemanjićke Države o narodima kao Hrvati i Bošnjaci zaseban etnos nema pomena! Sve najbolje.

  7. Šta priča on ovo Srbi su starosjedioci predjela današnje Bosne od kad je svijeta i vijeka hiljadama godina!?

    39
    30
  8. Patrijarh Porfirije: Srbi u Sarajevu žive najmanje od 14. vijeka; različitosti su tu da bi okretale ljude jedne prema drugima
    Da vjerovatno da je tako,a od kada zive na Kosovo i Metohiju ,zasto nije bilo ustolicenje u Patrijarsiji u Peci Patrijarhovo ,niko od zvanicniak u srbiji-brnabicka to ne pita jer oni trebaju da obezbijede sigurnot i pristup tamo,a kako ? Zatao sva frka i vika oko ustolicenja na Cetinje,hm ili se varam nesto drzavne vlasti tu nijesu dosledene,ipak je Pec i Patrijarsija vaznija od Cetinja ,ili …………..

    36
    3

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net