Patrijarh Porfirije u Bijeloj: Boku volimo čitavim svojim bićem, kao i čitavu Crnu Goru!
1 min readPatrijarh srpski g. Porfirije danas, 28. septembra, drugog dana posjete Mitropoliji crnogorsko-primorskoj, načalstvovao je Svetom liturgijom u Hramu Polaganja Rize Presvete Bogorodice u Bijeloj, povodom proslave jubileja deset vjekova oltara i dva vijeka od izgradnje ove svetinje.
Njegovoj svetosti sasluživali su mitropoliti crnogorsko-primorski Joanikije, zahumsko-hercegovački i stonsko-primorski Dimitrije i preosvećena gospoda episkopi budmiljansko-nikšićki Metodije, novobrdski Ilarion i dioklijski Pajsije u molitvenom prisustvu sveštenstva, monaštva i i mnogobrojnog blagočestivog naroda.
Poslije čitanja odjeljka iz Svetog jevanđelja sabranom narodu Božijem obratio se Patrijarh Porfirije koji je podsjetio da je čovjek kao ikona Božija stvoren za raj, za Carstvo nebesko, stvoren da živi u radosti i ljepoti, punoći.
„Stvoren je jednom riječju da živi u ljubavi, u ljubavi sa Bogom i u ljubavi sa drugim čovjekom. A prisustvo Carstva Božijeg, prisustvo svih onih ljepota, radosti, za koje je čovjek stvoren, nalazi se upravo u Svetoj liturgiji. Zato je i Sveta liturgija centar našega života, izvor sa kojeg se napajamo, ne samo snagom, ne samo čistim mislima i dobrotom, nego se napajamo samim Bogom – to jest hranimo se samim živim Bogom kroz Njegovo Tijelo i Njegovu Krv, kroz Sveto pričešće“, rekao je Patrijarh.
Naglasivši da se na Svetoj liturgiji zaista otkriva ljubav Božija u odnosu na nas, da mi ispovjedamo i potvrđujemo svoju ljubav u odnosu na Njega i u odnosu na čitavu tvorevinu, Patrijarh je kazao da tu postajemo jedno sa Njim i jedno međusobno.
„Sveta liturgija je zapravo Carstvo Božije sa nama i među nama i u Svetoj liturgiji mi postajemo građani tog Carstva Božijeg – Carstva nebeskoga. Zato, braćo i sestre, ne treba da nas čudi što je naš narod od kad zna za sebe, iznad svega, prije svega, gdje god je odlazio i gdje god bi se nastanjivao, podizao oltar Bogu živom. Podizao hramove“, kazao je Patrijarh srpski g. Porfirije.
U prilog ovome Patrijarh je kao primjer naveo da je naš narod kada je za vrijeme Arsenija Čarnojevića napuštao Kosovo i dolazio u predjele Austrougarske, kada su gradili sebi kao krov nad glavom zemunice male, zidao velelepne hramove te da je danas takvih četiri živa u Sentandreji, a bilo ih je sedam, tamo gdje je bilo samo nekoliko hiljada žitelja. Velelepni hramovi koji su zidani su bili i ostali centar duhovnosti, ali plod i dio kulture našeg naroda kojem se dive svi. Naglasio je da je pitanje da li možemo pretpostaviti uopšte kako je živio naš narod prije hiljadu godina i da li mi, koji danas imamo izazov da budemo potrošačka bića, da budemo bića čiji život isključivo zavisi od onoga što je spolja, od onoga što unosimo u sebe, da li možemo razumjeti da je neko ko je sticao koricu hljeba u znoju, bio spreman da zida oltar, hram koji je trebalo da bude dom i kuća svih koji su se tu sabirali. Dom Božiji je morao da bude ljepši i veći nego što je to dom u kojem skrivamo i čuvamo i hranimo svoje tijelo.
„Evo i ova svetinja, čiji oltar je podignut pre 1000 godina, a onda prije 200 godina ova velelepna crkva, podignut je ovdje da dolazimo, da dolaze naši preci i da se uče smislu života, da se uče lestvici, katalogu vrijednosti, da se uče onome što je prioritet u odnosu na ono što je sekundarno. Da se nauče Jevanđelju Hristovom i Njegovim zapovijestima, i ne samo da se nauče, nego da Jevanđelje Hristovo i zapovijesti Hristove postanu život njihov. Ovdje su dolazili da nauče nauku Božiju i da je razlikuju od nauke ljudske“, kazao je Patrijarh.
Pojasnio je da postoje dvije nauke, dva načina života, dva sistema vrijednosti. Jedan je jevanđelski, jedan je Hristov, jedan je Božiji, a drugi je ljudski. Ljudski, bez Boga. I kao što je bilo kroz vijekove da čovjek izabere da li će Božiji, Hristov, jevanđelski ili ljudski, ogoljeni, materijalni, prolazni sistema vrijednosti, tako i danas.
„A naši preci, koji su zidali ovakve hramove gdje god su dolazili, od Svetoga Save jedanput za svagda, opredijelili su se za Božiji zakon, za život u Hristu, za život po Hristu“, poručio Patrijarh srpski g. Porfirije.
Po njegovim riječima to nije ništa drugo nego zakon koji kaže: „Nemoj da činiš drugome što ne želiš da on tebi čini“.
„To nije ništa drugo nego smjernica koja nam kaže da je porodica domaća crkva, da je porodica blagoslovena Bogom, da je ona data da bi se u njoj čovjek naučio da je ljubav smisao života, da bez Boga nema smisla života, da čak iako smo najuspješniji, najbogatiji, najmoćniji, sve to može imati neku vrijednost u našim životima, ali ako je to ograničeno našim rođenjem i našim odlaskom iz ovog svijeta, ako ne postoji vječnost, tj. ako ne postoji Bog i mi u Njemu, ako vječno ne živimo, sve je onda besmisleno. Šta više, neretko onda može biti, muka, propast, nesreća“, rekao je Patrijarh.
Bog je blagoslovio brak, porodicu, dao je mužu ženu i ženi muža, da ispunjavaju zapovijest Božiju koja kaže da dvoje budu jedno.
„Drugim riječima, dao im je brak da se iako različiti, i po polu i po svemu drugom, bore sa svojim egoizmom, sa samoljubljem, sa sebičnošću. Da otvaraju svoju dušu i svoje srce, izlaze iz sebe i grle jedno drugo. U drugome vide smisao svoga života, a onda tako i djeca. Naš narod je dizao svetinje da bi se učio toj istini i toj tajni, da bi se učio molitvi, da bi se učio vjeri, da bi znao da je prioritet u našem životu duhovno. Da bi znao da ako je Bog na prvom mjestu u našem životu, da će sve onda ostalo doći na svoje mjesto“, kazao je između ostalog Patrijarh srpski g. Porfirije.
Mitropolit Joanikije: Danas je ovdje Srpski patrijarh da nas blagoslovi i objedini
Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije je Njegovoj svetosti zablagodario na ljubavi i uručio patrijaraške insignije i čudotvornu ikonu Majke Božije Bjelske.
„Draga braćo i sestre, veliki je dan za Bijelu, veliki je dan za ovo blagosloveno mjesto jer je povodom hiljadugodišnjeg jubileja ovoga Svetoga oltara i dvjestagodišnjice od podizanja ovoga divnoga hrama, namoljenoga i blagoslovenoga, došao Njegova svetost da da punoću blagoslova ovome mjestu sa ovom Svetom patrijarškom liturgijom, uz sasluženje braće arhijereja i mnogoga sveštenstva i uz molitveno učešće vjernog i blagoslovenog naroda. Kada obilježavamo jubileje, poslije stotina ili hiljada godina, mi ne obilježavamo neko prošlo vrijeme, nego proslavljamo punoću vremena. To je za nas blagosloveno i iskupljeno vrijeme i izlaze pred naše duhovne oči zasluge naših predaka, koji su vjeru čuvali i svetinje gradili i obnavljali, i po cijenu života održavali vjeru, branili čast i obraz svoga srpskoga roda. Zato nam je danas ovdje Srpski patrijarh da nas blagoslovi, da nas objedini, da nam daruje novu snagu.“
Mitropolit je kazao da je Bog tako ustrojio da poslije 200 godina od podizanja ovoga novoga hrama, da Srpski patrijarh blagoslovi, a narod lijepo pripremi, da se u Bijeloj podigne Saborni hram Božiji za koji je počivši Aleksandar Šerović zavještao parcelu na obali mora.
„Vaša svetosti uvjereni smo da će Vaš blagoslov objediniti narod Bijele i Herceg Novog, i šire okoline, da se uključi u gradnju ovoga svetoga hrama. A ako to bude, on će se zapravo uključiti u izgradnju svojih duša, svojih domova i svojih porodica. Pokazalo se, a o tome ste govorili u svojoj besjedi, kada gradimo dom Božiji, onda osiguravamo i naš dom i našu budućnost za mnoge buduće vjekove. I mi ćemo tako, kao i naši preci i radi nas i radi novih pokoljenja sa vašim blagoslovom, krenuti u gradnju novoga hrama“; poručio je.
Visoko crkveno priznanje g. Dragu Šeroviću
Potom je Patrijarh srpski g. Porfirije uručio orden Svetog Petra Cetinjsko gprof. dr Dragu Šeroviću, koji mu je, na predlog Njegovog visokopreosveštenstva Arhiepiskopa cetinjskog Mitropolita crnogorsko-primorskog g. Joanikija, Sveti arherejski sinon Srpske pravoslavne crkve dodijelio u znak priznanja za iskrenu ljubav prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi i nesebičnu pomoć u njenoj jevanđelskoj misiji.
Patrijarh Porfirije: Boku volimo čitavim svojim bićem, kao i čitavu Crnu Goru
Na kraju Njegova svetost Patrijarh srpski g. Porfirije je još jednom blagoslovio sve prisutne:
„Braćo i sestre, čestitajući bratu Dragu ispovjedamo da prepoznajemo njegovu ljubav prema Svetoj crkvi, prema svetoj pravoslavnoj vjeri, prema svom rodu. Neka Vam Bog da svaki blagoslov, dobro zdravlje i dug život, a najpre spremnosti da i dalje nosite krst Hristov. Braćo i sestre, hvala vam svima na velikoj ljubavi i radosti koju ste učinili ovim saborom kod Crkve Presvete Bogorodice, na ljubavi koju ste učinili mojoj smjernosti! Hvala na vašem trudu, na ljubavi, na podvigu, na žrtvi za Hrista i za Crkvu Njegovu! To je žrtva koja se ne samo isplati, nego koja jedina ima smisla. Neka vas Gospod sve čuva! Pomenite i nas u svojim molitvama, ali i svu našu braću i sestre pravoslavne, kao i sve ljude bez obzira ko su i šta su, jer svima je potrebna pomoć Božja i blagoslov Božji. Znajte da i mi, gdje god da smo, sa radošću se sjećamo i molitvu Gospodu upućujemo i uznosimo za vas, a Boku volimo čitavim svojim bićem, kao i čitavu blagoslovenu, predivnu i svetu Crnu Goru. Živjeli! Neka vas sve Gospod blagoslovi!“
Patrijarh Porfirije danas od 19 časova prisustvovaće svečanoj akademiji u Crkvi Svetog Nikole u Kotoru, upriličenoj povodom 185 godina rada Srpskog pjevačkog društva „Jedinstvo“ (1839) iz Kotora, na kojoj će besjediti prof. dr Darko Tanasković.
U nedelju, 29. septembra, Njegova svetost Patrijarh srpski g. Porfirije će načalstvovati Svetom liturgijom u kotorskoj Crkvi Svetog Nikole.
Vesna Dević
Foto: Željko Drašković
Izvor: Mitropolija