Patrijarh
Dolazak Njegove svetosti u manastir Podlastva, na obilježavanje osam vjekova SPC, provedrio je nebo iznad Crne Gore.
Crna Gora je ostala ono što je vjekovima bila – srpska i svetosavska. Pokazao je to događaj u Grblju, kao i mnogi slični koji se u podnožju Lovćena slave. Dolazak Njegove svetosti patrijarha srpskog Irineja u manastir Podlastva, na obilježavanje osam vjekova SPC, provedrio je nebo iznad Crne Gore. Njegove poruke mira i ljubavi bile su jače od mržnje koju su danima sejali malobrojni i nesrećni crnogorski nacionalnisti.
Duge kolone vjernika dva dana slivale su se ka manastiru – pješke, automobilima, a bilo je i onih koji su stopirajući došli da uzmu blagoslov u svetinji koju je obnovio car Dušan, a iz koje se Sveti Sava morem uputio na Svetu Goru. Dobro neko reče iz naroda – ovim događajem zapečaćeno je srpsko hrišćansko nasleđe Boke i Crne Gore.
Na velikoj su se muci našli zakonopisci nakaradnog akta o slobodi vjere, jer kako posle veličanstvenog grbljanskog sabora „pogledati u oči“ kralju Nikoli, koji je napisao himnu o Prizrenu i Dušanovom carstvu na koju, iako nije zvanična, ustaje više od pola Crne Gore.
Šta sa Svetim Petrom Cetinjskom, Njegošem, za koje jedva da ima mesta u crnogorskim udžbenicima, dok o Svetom knezu Lazaru Grbljanoviću – nema ni slova!? Rešenje i ovog puta ima mitropolit Amfilohije, koji je je poželio da upravo ova posjeta patrijarha Irineja doprinese izmirenju podeljene i posvađane braće u Crnoj Gori. Možda zbog te poruke „zaradi“ još jedan „crveni karton“ uspaničenog Crnogorskog pokreta, koji prizemnim saopštenjima svakodnevno „bocka“, poput komarca.
Njegova svetost, iako narušenog zdravlja, dolaskom u Boku, svojom duhovnom snagom osokolio je Srbe i Crnogorce, pokazujući da u državi koju su osnovali srpski mitropoliti i vladike niko ne može ugroziti srpstvo i svetosavlje.
Izvor: Veliša Kadić/Novosti