IN4S

IN4S portal

Pavlović: Ako išta podriva stabilnost sistema, onda je to smiješna sanktifikacija ‘državotvornog trenutka’ 2006.

1 min read

Feđa Pavlović

Piše: Feđa Pavlović

„Dopustite nam samo jedno čudo, sve ostalo će nauka uspjeti da objasni“ – tako je jedared neko opisao logiku racionalističkih ateista Davkinsovog i Harisovog kova, takozvanih sajentista. Na isti bi se način mogla opisati logika tranzicionog balkanskog preduzetništva: „dopustite nam samo jedan neobjašnjivi milion, pa ćemo za svaki naredni uredno priložiti papire“. Eto, takva je otprilike i logika današnjih crnogorskih građanista-tekovinaca, koji taj 21/05/2006. doživljavaju kao nekakav ‘rođendan Države’ (‘male’?) – „prećutaćemo samo jednu izbornu krađu, da bismo se borili protiv svake naredne…“.

I nije to, zapravo, toliko skandalozno. Zar zaista vjerujete da su, na nekom ‘Demokratskom Zapadu’, svi značajni istorijski projekti sprovođeni po PS-u? Od „Citizen Kane-a“ (1939) do Spilbergovog „Lincoln-a“ (2012) i ukupnog opusa Olivera Stonea, od serije „Yes Minister“ (1980) do „Narcos“ i „House of Cards“, cinični prikaz opore stvarnosti političkog procesa – koji, uzgred budi rečeno, često ne odolijeva glorifikaciji onoga što se trudi da cinično prikaže – jedno je od opštih mjesta u žanru političke drame.

Dva velika djela američke političke biografistike, „The Power Broker“ i „The Years of Lyndon Johnson“ Roberta Karoa, praktično su ode političkoj korupciji kao ključnom oruđu za ispunjenje državničke vizije. I to vam je, da prostite na izrazu, zeitgeist – nacional-romantičarski mitovi odavno su dekonstruisani, svetac je ustupio mjesto antiheroju, ‘Honest Abe’ – Franku Underwood-u, a arhetip ‘Poštenog Političara’ (i Poštene Politike) iz Kaprinog filma „Mr. Smith Goes To Washington“ danas je ubjedljiv taman koliko i likovi sa sovjetskih soc-realističkih postera. Trulež u osnovi romantičarskih fikcija, čije je otkriće nekada bilo subverzivno, danas se romantizira. Od sveg tog cinizma, samom sistemu ne prijeti baš nikakva opasnost – što smo ciničniji, to smo poslušniji. Najpotpuniju dijagnozu ovog opšteg stanja dao je Mark Fišer, nazvavši ga ‘capitalist realism’.

Pa zašto današnji građanisti-tekovinci toliko zaziru od pomena referendumske krađe? Otkud tolika nelagoda? Zar ne shvataju da, ako išta podriva stabilnost sistema, onda je to njihova smiješna sanktifikacija ‘državotvornog trenutka’ 2006., i komična doza entuzijazma sa kojom usvajaju fikcije o hiljadugodišnjoj državnosti? Mada, i ja svašta pitam.

Podjelite tekst putem:

8 thoughts on “Pavlović: Ako išta podriva stabilnost sistema, onda je to smiješna sanktifikacija ‘državotvornog trenutka’ 2006.

  1. Kad kazem najcivilizovanijih Mislim da su im ljudske slobode najvece, vladavina prava na visokom stupnju, da imaju jako javno mnjenje, najbolje bolnice, najsredjenije gradove…to je cinjenica, zar ne? To je Ono najbolje Sto svijet trenutno nudi. Pritom, Niko ti nece braniti da cuvas svoj identitet I vjeru, mnogo Jace nego sada. I Meni je identitet jako vazan. A to da imaju koristi od Nas to sigurno, Kao I mi od njih…Sreca je Sto nijesmo par hiljada km istocnije, Niko ne bi glave obrnuo…I Srbija CE istim putem, ne sumnjaj u to.Vucic zna Sto mu je ciniti I to se ocekuje od njega. Rusija je Dana’s totalitarna I zapustena drzava, pogledaj koliko se Russ iselilo u zadnjih 10 godina.Posli na „morski“zapad.

  2. Terminologija. „Uveo u društvo najcivilizovanijih zemalja sveta“ ti isto znači kao i služenje imperijalističkim interesima kad je zemlja mala i siromašna. Upitaj se što su nas civilizovani prihvatili, što im treba, koliko će da nas košta, oće li nam stvarno pomoć kad nam treba. Što ne pomogoše kad su civilizovani, gde im je solidarnost?
    A njihov inters za sada je da unište tekovine i odvoje CG od SRB i RUS. Posle toga mogu da rade šta im volja. Sami smo.

    1. Terminologija. „Uveo u društvo najcivilizovanijih zemalja sveta“ ti isto znači kao i služenje imperijalističkim interesima kad je zemlja mala i siromašna. Upitaj se što su nas civilizovani prihvatili, što im treba, koliko će da nas košta, oće li nam stvarno pomoć kad nam treba. Što ne pomogoše kad su civilizovani, gde im je solidarnost?
      A njihov inters za sada je da unište tekovine i odvoje CG od SRB i RUS. Posle toga mogu da rade šta im volja. Sami smo.

    1. Rano je za takav zaključak i mislim da si isam toga svestan. Evo zbog čega. Slobodan Milošević je imao podršku preko 70% građana Srbije a i dobar deo CG ga je svojatao po poreklu. Novi mesija, obnovio nam je državnost, ma sve naj. I tada su svi mislili da boljeg državnika nema. Dugo su ga i zapadne zemlje zvale „faktor sigurnosti na Balkanu“. U Srbiji se narod polarizovao za i protiv, mitinzi, nasilje, žrtve i politički progoni. A onda su se svetski interesi promenili, zna se već kako i šta se izdešavalo ali epilog je sledeći. Slobodana Miloševića više nema, ne ostade ni 5% onih koji su se kleli u njega, Srbija ruinirana i ekonomski zavisna i narod je na svojim leđima osetio plodove te „vrle“ politike. Vreme će pokazati šta je od Mila ostalo, al ono što je danas vidljivo i što raduje sve neprijatelje CG je da je uspeo da razjedini narod koji se nije razjedinjavao ni u većoj muci. Precu su isti, kao i herojska prošlost i zajednička vera. Samo su podele veštačke. To ti je prvi dokaz da je omanuo kao političar. U ličnoj ekonomiji je uspeo.

      1. Zasto je najveci- obnovio je drzavnost, zapoceo nacionalnu, kulturnu I ekonomsku emancipaciju nakon vijeka zapustenosti, uveo Crnu Goru u drustvo najcivilizovanijih zemalja svijeta…dakle, ovo je progresivna politika, a to Sto vi nudite je vracanje unazad I sluzi imperijalnim interesima Srbije. S obzirom na iskustvo SA politikom prevare I Lazo, ovog puta nece dozvoliti da se Crna Gora „veze za Goles planinu“.Crkva, ma koja da je, CE se staviti na mjesto koje joj pripada u modernoj gradjanskoj drzavi.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *