Перуновић: Цијена горива у наредних два мјесеца може бити и дуплирана
1 min read
Марко Перуновић; фото: ДАН
Државни секретар за рударство и енергетику Марко Перуновић је истакао да се у наредних мјесец до два може очекивати нови раст цијена енергената, које могу бити и дуплиране у односу на данашње, те да ситуација у свијету, првенствено сукоб Русије и Украјине знатно отежавају ситуацију и не зна се на који начин ће се тржиште понашати.
Једино рјешење за Црну Гору је да има своју производњу, што је покушано са испитивањима у подморју, шта је наишло на велики отпор.
Како је казао гостујући у емисији Линк, тешко је предвидјети како ће се кретати цијене енергената на свјетском тржишту, а од тога зависи и кориговање цијене код нас.
„Свима је јасно да постоји једно дивљање цијена на тржишту. На свјетским берзама нафте коју ми пратимо је достизала и 130 долара прије пар дана. Неке пројекције су и катастрофалне и да може ићи и дупло. Све је непредвидиво, али оно у шта смо сигурни је да ће наредних мјесец два цијене свих енергената и нафте расти“, истакао је Перуновић, преноси РТЦГ.
Подсјетио је да је Министарство финансија упутило предлог измјена закона о акцизама по којима би се цијене могле кориговати до 20 одсто ниже, али до сада то није дошло на дневни ред, а питање је када ће се то десити с обзиром на тренутну нестабилну политичк ситуацију.
„Још почетком марта смо покушали да се састанемо са представницима релевантих инстутуција прије свега Министрства финансија, јер ми немамо своју проиузводњу сирову нафту увозимо и зависино од берза. Држава је та која на цијену деривата формира акцизу. Данас је акциза на литар бензина 36 центи, а на дизел 26 центи. То значи и када би усвојили то умањење од 20 одсто цијена бензина би била нижа за седам центи, а дизал за 5,5 центи. У условима данашњег тржишта то умањење од максималних 20 одсто неће утицати значајно. Друге државе су ограничиле цијену деривата, али долазимо до тога да ће у једном моменту морати да субвенционише потрошаче. Ми то не можемо да предузмемо“, каже Перуновић.
Како је додао ушли смо у ове прилике потпуно неспремни.
„Једини начин на који смо могли да контролишемо овај процес и цијене је да имамо своју производњу. Ушли смо у процес бушења у црногорском подморју и имали велик отпор од људи који не знају о чему причају и увели јавност у причу да нешто такво не треба да радимо. А то је једини начин“, наглашава Перуновић.
Сматра да неће бити несташица, без обзира на санкције Русији која је једна од највећих извозника. Ту могу да се укључе земље ОПЕК-а , а да ли ће се то десити зависи од геополитике. Извјесно је само да ће цијене расти, поручује он.
ЦГ без рафинерије, постојећи резервоари запуштени
Перуновић упозорава да грађани морају схватити озбиљност ситуације.
„На пумпама нам кажу да имају исти промет као и до сада и да се без обзира на цијене ништа није промијенило. Наши грађани још не схватају ситуацију. Ми смо као и цијели свијет у енергетској кризи, цијене у неким европским земљама су достигле и три еура по литру. Ми смо најскупљи у региону, а једини смо који немају своју рафинерију, што је посљедица претходне власти“, каже Перуновић.
Објашњава да је Монтенегробонусу, који је настао након продаје Југопетрола, припао дио резервоарских капацитета само 21 одсто, а 79 Хеленик петролеуму. Одрнуто је у Липцима, и имамо резервоаре у Бијелом Пољу.
„Резервоари у Бијелом Пољу су 95 одсто у власништву државе, али су у катастрофалном стању. Они су руинирани. Почели смо преговоре са Хелеником да би разграничили шта је чије, они су вољни за разговоре и надамо се да ће наредна влада тај спор ријешити. Представници Хеленика су спреми да уступе капацитете у Липцима и Бијелом Пољу, али у Лимпицима губе смисао, јер су у срцу наше обале, то земљиште би се могло валоризовати, али све је то дугорочно“, истиче Перуновић.
Министарство капиталних инвестиција нема информације колико имамо резерви енергената, како додаје, имамо добру сарадњу са компанијама на тржишту и наша је срећа што четири главна дистрибутера деривата у Црној Гори Хеленик петролеум, ИНА, словеначки Петрол и Хифа оил, имају матичне рафинерије, не зависе од другог, и деривате могу да пласирају на наше тржиште.
Појаснио је да МКИ размишља о стратешким резервама деривата и закон ће бити спреман за два до три мјесеца.
„То је комплексан посао, јер би морали да градимо нове капациетет и то тражи велика средства. Сматрамо да је паметније тај закон усмјерити на договор са овим компанијама да се наше резерве чувају у земљама окружења. То је пракса у земљама окружања, као и у неким европским земљама“, објашњава Перуновић.
Енергетска ситуација у Црној Гори стабилна
Перуновић истиче да су као ресорно министарство потенцирали да ЕПЦГ буде жила куцавица цијеле државе. Она сада изузетно ради и све што она посједује ради добро.
„ТЕ Пљевља је ове године остварила највећи број сати што је за похвалу менаџменту и ТЕ и ЕПЦГ. Она производи 40 до 45 укупне производње и њено гашење би било трагично. Морамо правити транзицију у скади са зеленом агендом, али треба видјети колико нам треба времена да изградимо нове енергенетске објекте који ће обезбиједити стабилно снабдијевање. До тада нема затварања ТЕ. Еколошку реконструкцију ТЕ је започео прошли менаџмент и то није одрађено како треба. Овај менаџмент је преузео тај посао и надамо се да ћемо у наредних годину, двије имати реконструисану термоелектрану. Ако би сада стала, проста је рачуница, производи 550 мегават сати дневно, а он је сада 540 еура на берзи, то значи губитак од три милиона еура“, поручује он.
Истиче да ХЕ Пива и Перућица раде добро, али као и вјетроелектране Крново и Можура зависе од природе.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


A nema kad je neko expert onda zna znanje.