Перуновић: Могуће извођење још четири бушотине у црногорском подморју
1 min read
Марко Перуновић; фото: ДАН
До 15. марта биће познато да ли ће грчка компанија почети да ради четири бушотине у црногорском подморју ради истраживања које ће бити фокусирана на гасни проспект,казао је државни секретар за енергетику и рударство Марко Перуновић.
Он је у Јутарњем програму ТВЦГ истакао да ћемо у наредних шест мјесеци знати и да ли ће конзорцијум Ени-Новатек у септембру почети да прави нову бушотину у црногорском подморју која ће имати исти фокус истраживања. Тврди да се нити најмањи еколошки инцидент није се десио током подводног истраживања нафте у црногорском подморју.
Он је објаснио да Ени-Новатек има уговор са државом да до 15. септембра крене у нову фазу радова.
“По плану је дужан да у наредних 6 мјесеци нама да до знања шта планира да ради, гдје има у плану да направи нову бушотину дубине до 1500 метара или ће да преда банкарску гаранцију као залог да ће тај посао да изведе ако одустане од извођења друге бушотине која би требало да буде фокусирана на гасни проспект. Ако то не буде урадила, она ће ту банкарску гаранцију депоновати нама и то ће нама остати. Толико ће и коштати”, појаснио је Перуновић.
Државни секретар је додао да ћемо много брже знати шта ће се десити са другом компанијом која је показала интересовање за други концесиони блок.
“То је грчка компанија која је нама дужна да до 15. марта дефинише какви су њени даљи планови. Да ли ће улазити у бушење четири истражне бушотине које се такође везују за гасни проспект. Имаћемо информацију до 15. марта шта планирају да раде”, казао је он.
Нагласио је да су током истраживања нафте имали изузетно сложену процедуру која је трајала девет мјесеци.
“Нити најмањи еколошки инцидент нијесмо имали и из тог разлога еколози треба да славе”, казао је он.
Он истиче да су људи који се баве заштитом животне средине свакодневно били у контакту са онима који су радили на бушотини.
“Они морају имати припремљен извјештај, а ми имамо оно што се нама доставља на бази дневних извјештаја од конзорцијума. Свакако ће Агенција за заштиту животне средине направити коначан суд о томе па ћемо видјети. Оно што ја имам информације незванично од људи који су радили тамо, који су и чак снимали то, да да се чак појавила значајно већча количина риба на тој локацији што је нормално за такве ситуације”, казао је Перуновић.
Он је истакао да су показали еколошким активистима да се велики пројекти могу направити без штете по екологију, преноси Портал РТЦГ.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Бог ће вас умирити већ!