IN4S

IN4S portal

Pet razloga zašto treba da budemo srećni zbog napretka nauke

1 min read

Dok političke promene i globalni izazovi često donose zabrinutost, nauka nas podseća da svet može da postane bolje mesto. Od medicinskih otkrića do tehnoloških inovacija, naučna dostignuća pružaju razloge za optimizam. Od lečenja smrtonosnih bolesti do očuvanja planete, nauka nas, ipak, vodi ka svetlijoj budućnosti.

Naučna dostignuća nisu samo simbol ljudske genijalnosti, već i podsetnik da nauka ostaje naš najjači saveznik, kada uz trud i inovacije možemo da rešimo i najteže izazove, piše Gardijan.

Evo pet najnovijih primera kako nauka menja svet na bolje:

1. Lečenje dijabetesa pomoću matičnih ćelija

Dijabetes, bolest od koje pati pola milijarde ljudi širom sveta, konačno bi mogao da postane prošlost. Naučnici su nedavno objavili uspeh u korišćenju matičnih ćelija za lečenje ove bolesti.

Jedan primer je 25-godišnja žena sa dijabetesom tipa 1, koja je pre tretmana zavisila od insulina. Nakon transplantacije matičnih ćelija iz sopstvenog tela, njeno telo sada samo proizvodi insulin. Sličan uspeh postignut je kod 59-godišnjeg muškarca sa dijabetesom tipa 2, koji je, takođe, prestao da koristi insulin.

Iako su ovi tretmani još u eksperimentalnoj fazi, rezultati su ohrabrujući. Kako ističu istraživači: „Pred nama je nova era u borbi protiv dijabetesa, koja obećava rešenja, a ne samo kontrolu bolesti.“

2. Vakcine protiv raka

Pandemija je pokazala napredak sa mRNA vakcina, a sada se ta tehnologija koristi za borbu protiv raka. Ove vakcine obučavaju imuni sistem da prepozna i napadne ćelije raka.

U avgustu 2024. godine započelo je prvo kliničko ispitivanje personalizovanih mRNA vakcina protiv melanoma, dok su ispitivanja za rak pankreasa, creva i još neke vrste maligniteta, već u toku.

„Vakcine ne samo da mogu da leče, već deluju i preventivno, posebno kod osoba sa visokim genetskim rizikom od raka dojke ili jajnika”, navodi tim istraživača. Ova tehnologija može, takođe, da spreči povratak raka kod pacijenata koji su već lečeni.

3. Veštačka inteligencija u ranom otkrivanju tumora

Napredak veštačke inteligencije transformiše način na koji ozbiljne bolesti, poput raka pluća i tumora na mozgu, mogu da se dijagnostikuju. AI sistemi se već koriste u bolnicama u Velikoj Britaniji, gde analiziraju rendgenske snimke i identifikuju sumnjive promene koje mogu da promaknu ljudskom oku.

„AI povećava tačnost dijagnoze za 45 odsto i efikasnost za 12 odsto, što znači brže lečenje i duže živote pacijenata”, navodi NHS fondacija iz Saut Tinsajda i Sanderlenda. Očekuje se da će ove tehnologije u narednim godinama postati standard u medicinskoj dijagnostici širom sveta.

4. Teleskop Džejms Veb otkriva tajne univerzuma

Lansiran pre samo dve godine, teleskop Džejms Veb već je doneo revoluciju u razumevanju svemira. Njegove moćne kamere omogućile su nam da vidimo galaksije koje su postojale pre 14 milijardi godina, kada je univerzum bio mlađi od 300 miliona godina.

„Prvi zvezdani sjaj, dugo smatran svetim gralom astronomije, sada je na dohvat ruke”, kaže Hana Devlin, istraživač svemira. Ne samo da teleskop pruža prelepe slike, već i menja naše teorije o nastanku univerzuma, otkrivajući galaksije i crne rupe koje su mnogo veće i svetlije nego što se ikada mislilo.

5. Ekspanzija obnovljive energije

Prelaz na zelenu energiju ubrzava se širom sveta. Prema izveštaju Međunarodne agencije za energiju (IEA), u narednih šest godina projekti obnovljive energije napredovaće tri puta brže nego u prethodnoj deceniji.

Evropa je ovog leta postavila rekord u proizvodnji solarne energije, što je dovelo do smanjenja cena električne energije. Kina i Indija vode u globalnom prelasku na čistu energiju, a procenjuje se da će Kina do kraja decenije imati više od polovine svetskih kapaciteta obnovljive energije.

„Ovaj napredak ne samo da smanjuje emisiju štetnih gasova, već stvara i stabilnije energetske sisteme za buduće generacije”, piše Global Energy Monitor.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *