IN4S

IN4S portal

Pisma iz tamnog vilajeta – Linija fronta

1 min read

Foto: Pečat

Kako smo od Borisa Džonsona saznali da se rat u Ukrajini prelio na daleku Bosnu, te u kojoj su vezi najavljeni britanski specijalci sa „Olujom“ koja se nadvila nad Kosovom?

BiH je loše mjesto za Srbe i Republiku Srpsku – primetiće, s gorčinom, član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, svestan da je, zahvaljujući Amerikancima, Britancima, Njemcima i političkom Sarajevu, pomenuto mjesto podjednako loše za sve ljude u njemu. Posebno u okolnostima kada se linija fronta koja razdvaja Rusiju i NATO/ Zapad – zbog čega je Velika Britanija na zahtjev i uz podršku NATO-a, odlučila da pošalje „vojne stručnjake“ – protegla preko Bosne.
Kako se rat na istoku Evrope „probudio“ u Bosni, te koga će i od čega štititi dva najavljena britanska stručnjaka.

NAJVEĆI JE LONDON Pomenuti stručni dvojac će, plan je, raditi u BiH sa Oružanim snagama i NATO-om na očuvanju mira i sigurnosti u zemlji. Jedan od britanskih stručnjaka biće zadužen za „ruske dezinformacije u BiH“, kako se ne bi „širilo nepovjerenje i podrivala demokratija u zemlji i regionu“. Drugi, civilni savjetnik za stratešku odbranu, biće angažovan na pružanju podrške, obuci Oružanih snaga BiH i radu na njihovoj bliskoj saradnji s medijima i institucijama kako bi lakše identifikovali laži i dezinformacije.

Iako izvori u BiH tvrde da se broj „vojnih stručnjaka“ Velike Britanije kreće između 1.000 i 2.000, premijer Boris Džonson se ograničio na pominjanje dvojice, kojima je – za razliku od njihovih kolega koji su podučavali Oružane snage Ukrajine, a Vrhovni sud Donbasa im odredio smrtnu kaznu – u Bosni bar garantovana bezbjednost.

Važne britanske persone u Sarajevu ima ko da dočeka i, u duhu tradicionalne komunikacije islamskih društava sa ovom imperijom, klekne na koljena i uzvikne: „London je najveći.“

Bošnjačka privrženost Britancima datira još iz 1990-ih godina kada su Alija Izetbegović, Mladi muslimani i rukovodstvo Stranke demokratske akcije posredstvom Londona otvorili direktne kanale saradnje i komunikacije s Muslimanskom braćom, ali, još važnije, i s tajnim službama i vladajućim krugovima u Velikoj Britaniji.

SPECIJALIZACIJA U ENGLESKOJ Jedan od bliskih „ahbaba“ Alije Izetbegovića i pripadnik organizacije „Mladi muslimani“, osuđen u sudskom procesu iz 1983. godine, Ismet Kasumagić obznanio je da se zajedno s Omerom Behmenom, još jednim od osuđenih Mladih muslimana, a na zahtijev samog Alije Izetbegovića, sastao s predstavnicima „Muslimanske braće u vrijeme specijalizacije u Engleskoj“. Ta takozvana specijalizacija Mladih muslimana u Engleskoj svakako je odredila tok mnogih događaja u ratu devedesetih u BiH u kojima su Britanci i njihove službe imali presudnu ulogu kada je reč o satanizavanju Srba, a zatim i opstrukciji svakog mogućeg dogovora s Muslimana. Pokazalo se da je to bilo pogubno za oba naroda.

Na sastanku s Muslimanskom braćom iz Egipta, Turske i Sirije u Londonu, koji pominje Kasumagić, utvrđeno je da SDA i „cijela Bosna“ imaju ista ideološka opredjeljenja a Kasumagić ih definiše ovako: „S velikim uvažavanjem gledamo na Muslimansku braću i s puno suosjećanja pratimo njihova nastojanja da arapske zemlje budu islamske republike i da se ujedine u sveislamskom umu, upravo kako se to zagovara u našoj ’Islamskoj deklaraciji’.“

REGION LIKUJE Ipak, saradnja se nije ograničavala samo na Aliju, Bakira i Muslimansku braću. U dubinu Republike Srpske Britanija je ušla vrbovanjem čitave jedne političke grupacije, Partije demokratskog progresa – PDP, koja će ubrzo, kao centar probritanskih obavještajnih politika, steći političku i medijsku naklonost Beograda. Ista struktura preporučila je i Dritana Abazovića, nakon čije posete Beogradu su s televizijskih ekrana u Srbiji nestali Milan Knežević, Andrija Mandić i Aleksa Bečić. Šema je ista i kada je reč o Republici Srpskoj i Kosovu. Medijski i salonski analitičari, bliski vlasti i opoziciji Srbije, daju svoj nemali doprinos okupaciji Republike Srpske i njenom institucionalnom urušavanju, pacifikovanju Srba u Crnoj Gori kojima se prozastire „crnogorska nacija“ i amputiranju Kosova od Srbije. Region zlobno likuje nad porazom Srbije i veliča pobjedu homogene, šiptarske plemenske svjesti.

POHOD NA BOSNU NATO, Bondstil, Britanci, Amerikanci i Njemci autori su projekta stvaranja napete atmosfere zbog navodne okupacije sjevera Kosova. Istina je da panika ima samo jednu funkciju – odvlačenja pažnje od agresivnog pohoda Britanaca i Amerikanaca na Republiku Srpsku. Navodnu nadolazeću „Oluju“, i licitiranje datumima demantuje činjenica da Šiptari u tzv. pregovaračkom procesu sa Srbijom rade šta hoće, otimaju i prisvajaju sve što zamisle, i dobro im ide. Razlog da Šiptari provociraju vojne sukobe ne postoji, ali potreba zastrašivanja drugačije je prirode – u senci obmanjivanja javnosti da se na Kosovu sprema egzodus teče ozbiljan proces razaranja Srbije i srpskog uticaja na Balkanu.

Apsolutni prioritet Zapada je obračun s Republikom Srpskom – uklanjanje Milorada Dodika, slabljenje predsjednice RS Željke Cvijanović, oduzimanje imovine Republike Srpske i poništavanje njenog ustavnog i zakonskog okvira. Zemlja, njihov je plan, treba da se preda u ruke SDA.

I dok se godinama zaredom razigravaju priče o pripremi „Oluje“ na Kosovu, predstavnici vojnih i obavještajnih struktura Velike Britanije, sa osmijehom, vojnim i drugim namjerama, a u inat hiljadama kilometara dalekoj Moskvi, prete miru i slobodi Republike Srpske.

Majstori britanske diplomatije uvereni su u delotvornost onoga što rade. Za pravo im daje istorijsko iskustvo. Zbunjuje samo činjenica da mnogi Srbi sa obe strane Drine još uvek nisu savladali te lekcije.

 

Izvor: Pečat

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Pisma iz tamnog vilajeta – Linija fronta

  1. Britanci su poticali sankcije protiv Rusije kako bi oslabili njenu ekonomiju, destabilizovali zemlju i smanjili povjerenje Rusa u rukovodstvo; Putina, Medvedeva, Vjačeslava, Peskova, Šojgua i druge Ruske prvake.
    A, eto vlada im se raspala, premijer u ostavci, ako je istina 21 ministar u ostavci što je strašna bruka, građani na ulicama, oslabljene ekonomije, sa najavom Škotske o odcjepljenju …
    Niti je ta zemlja pobornik demokratije niti su joj namjere dobre.
    Brzo im se vratilo, … začuđujuće.
    Ipak, još uvijek su preopasni za male zemlje, upravo kroz intrige.
    Tektovi gospodina Galijaševića su izvrsni.

    4
    1

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *