Pisma iz Tamnog vilajeta – Ludačka košulja za BiH
1 min readPiše: Dževad Galijašević
Bošnjačka politička scena ulazi u fazu dramatičnih unutrašnjih sukoba u kojoj su lideri vodeće bošnjačke stranke SDA pribegli starom modelu rešavanja sličnih neprijatnosti – traženju podrške od srpskih i hrvatskih nacionalnih stranaka. Do sada je, čuvajući moć i uticaj u zajedničkim institucijama BiH, uz pomoć HDZ-SDS koalicije i minornih DF-HSP-PDP, Alijina SDA iz sukoba izlazila sa tek ponekom ogrebotinom. Ali novo vreme sugeriše da bi na kraju ove balade SDA mogla biti ozbiljno poljuljana.
Problem se zove SDA
Sve je počelo ostavkom Fahrudina Radončića na mjesto ministra bezbjednosti i obrazloženja: Naš problem se zove SDA. On je markirao nekoliko problema, politiku ove stranke prema bezbjednosnom problemu ilegalnih migranata, „aferu respiratori“, sistemsku i endemsku korupciju kojom je SDA premrežila sve institucije BiH i, na kraju, loše odnose SDA, HDZ i SNSD, te odsustvo dogovora. Gostujući na Fejs TV, član Predsjedništva SDA i ministar policije u bošnjačko-hrvatskoj Federaciji Aljoša Čampara prokomentarisao je: „Svima je problem Sebija Izetbegović Seka. Treba da ode iz politike jer opterećuje Bakira i sebe.“ Za direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije Osmana Mehmedagića Osmicu, još sažetije: „Osmica ima feler s diplomom, polaznik treće godine! To nigdje nema, sramota za BiH, prije svega za Bošnjake!“
Već sutradan, na američkoj N1 TV, dugogodišnji funkcioner SDA i poslanik u Parlamentarnoj Skupštini BiH Šemsudin Mehmedović, dugogodišnji policajac, ukazao je na to da problema unutar SDA ima mnogo i da je potrebno da ti procesi idu svojim sopstvenim, prirodnim tokom. Tvrdi, rukovodstvo SDA je najodgovornije. „Ako lider želi da svi misle kao on – to je put nestanka a pokazalo se da Bakir Izetbegović ne voli drugačija mišljenja. To je njegova lična mana. Siguran sam da to proizvodi neke probleme…“
Zakasnele istine
U međuvremenu se oglasila i supruga Bakira Izetbegovića u „Teleringu“ na Radio-televiziji Republike Srpske koja je u tumačenju probleme s kojima se suočava SDA, ali i celo društvo, delovala intelektualno superiornije od dva uticajna SDA policajca. Sve naravno nije prošlo bez Nedžada Latića, koji je objasnio da je „Bakir gotov“, da je gotova i Sebija i da neće dočekati Novu godinu na ovim pozicijama.
Otkrio je da su „ljudi u crnom“, „neki sa Zapada“ već tu i da istražuju korupciju, „ventilatore, respiratore, Bakira i Seku“ jer svi putevi istrage o ovoj korupciji i pljački „vode do Sebije Seke Izetbegović“. Prvi put na nekoj sarajevskoj televiziji rečeno je da je Alija Izetbegović morao napustiti čelo SDA zbog terorizma, tačnije zbog veze koju je održavao sa Osamom bin Ladenom i Al Kaidom, tačnije zbog napada na Svjetski trgovinski centar i Pentagon, jedanaestog septembra 2001. godine. Ove zakasnele istine došle su od onih koji su zajedno sa Alijom učestvovali u kriminalu i pljački i podržali ga u promociji agresivnog i krutog islamizma. Tačno je da je Alija napustio mjesto predsjednika SDA samo mjesec dana poslije terorističkog napada na Ameriku koji su izvršili njegovi puleni i ahbabi. Nekoliko mjeseci kasnije bio je prisiljen da se povuče i iz Predsjedništva BiH, pa i politike i to zauvijek.
Kao osnivač SDA, na njenom čelu bio je proveo deset godina i šest mjeseci a zamjenio ga je, voljom tadašnjeg direktora OSCE u BiH Roberta Berija, umjereni Sulejman Tihić, koji će na toj poziciji ostati punih četrnaest godina – do 2015.
Od 2015. Bakir Izetbegović je predsjednik SDA. I pored najbolje volje i obavještenosti, teško je uočiti razliku u politici SDA za vrijeme tri lidera iako su sva trojica potpuno različiti profili ličnosti.
Kolosalna greška
Čini se da su Amerikanci u Dejtonu napravili veliku grešku vjerujući da će Bošnjacima poći za rukom da mudrom politikom integrišu Bosnu i Hercegovinu i uvjere Srbe i Hrvate da je najbolje raditi zajedno. Bila je to kolosalna greška američke politike. BiH je bila i ostala nesrećna i podjeljena zemlja u kojoj, u ime vjere i vjerovanja, politike, istorije i identiteta, funkcioniše ideja uprošćenog poimanja prostora i njegovog interesa.
Vrbujući pojedince, Srbe i Hrvate za sebe, i postavljajući ih na pozicije u zajedničkim institucijama BiH, SDA je obmanjivala vlastiti narod, uveravajući ga da na taj način gradi zajedničku državu i jača međunacionalnu saradnju.
Sa Alijom i bez njega, SDA je bila i ostala destruktivna snaga i generator sukoba i podjela. Ali bez mita o Aliji, najvećoj laži podmetnutoj bošnjačkoj sirotinji, Stranka demokratske akcije bi se već odavno našla na političkim marginama jer se politički istrošila i ogrezla u lopovluk i nemoral.
Danas je, članstvu i rukovodstvu SDA, ostalo samo da čuvaju moć umrlog, lažnog poštenjačine i samozatajnog vođe, skromne pameti ali „velikog vjernika“.
Na kraju, pravo pitanje je zašto je ta jedina i vječno vladajuća stranka, kod Bošnjaka, četvrt vijeka poslije rata nastavila sa istom ratnom politikom i kriminalom i šta su time dobili Bošnjaci a šta Bosna i Hercegovina kao država?!
Ništa, osim stranputice, i nesebične pomoći Latića.
Pročitajte JOŠ:
(VIDEO/FOTO) O. Gojko Perović u Nikšiću: SPC je jedina kanonska crkva svih pravoslavaca u Crnoj Gori