IN4S

IN4S portal

Plamenac: Ge ili (gdje) nestade pop Vaso Vukotić

1 min read
Odlukom nadležne opštinske komisije, proisteklom iz nagodbe opoziceje i vlasti u Skupštini opštine Bar, svojevremeno je jedna od barskih ulica dobila ime znamenitog sveštenika Vasilija Vukotića, paroha barskog.
Plamenac, Boka

Paroh barski protojerej Jovan Plamenac

Piše: protojerej Jovan Plamenac

Odlukom nadležne opštinske komisije, proisteklom iz nagodbe opozicije i vlasti u Skupštini opštine Bar, svojevremeno je jedna od barskih ulica dobila ime znamenitog sveštenika Vasilija Vukotića, paroha barskog.

Vodeći se logikom, Komisija je imenom popa Vasilija, Vasa, naimila uličicu uz samu portu crkve Svetog Nikole u Starom Baru, u kojoj je on Bogu službu prinosio.

Juče, 1. novembra 2018, prije podna, na početku te uličice, pored porte crkve, bila je tabla sa njenim imenom. Da li je postavljena juče ujutro, ili dan prije… ne znam. Tek, juče popodne nije je bilo. Neko je izvalio stub na kojem je bila tabla sa imenom popa Vasilija i sa njim i tablu. Uličica je tako ostala bez oznake svog imena.

U toj uličici žive muslimani.

Ovaj incident nije, na primjer, ravan paljenju crkve. Ali, govori taman toliko kao da je neko zapalio crkvu.

Knjaz Nikola Petrović je, nakon što je crnogorska vojska oslobodila Bar od turske okupacije, dva dana nakon Božića 1878. godine (računajući po gregorijanskom kalendaru), svojom milošću abolirao barske muslimane, vjerne podanike Turaka i sa njima jedinovjerne.

Barski i mrkojevićki muslimani ostali su da žive u Crnoj Gori kao dobri susjedi pravoslavnih Crnogoraca. Znali su ko su i što su, znali su da su njihovi preci bili pravoslavni, pa i njihova prezimena su zadržali. Ostali su u svojoj vjeri i odlično su znali da su jedne krvi sa svojim susjedima pravoslavcima. Na toj jednokrvnosti počivalo je čuveno barsko međuvjersko saglasje.

Tako je bilo dugo godina, sve dok vlast u Crnoj Gori ne preoteše ovi sada. Sa njima je krenulo pospješivanje međuvjerske i međunacionalne netrpeljivosti u Baru (i ne samo u Baru). To je samo jedan od potencijalnih sukoba koji aktuelni crnogorski režim njeguje i na kojem surfuje.

Razaranje međuvjerskog i međunacionalnog sklada žitelja barskog kraja crnogorski režim posljednjih godina izvodi zloupotrebljavajući obnovu Rumijske crkve. Koliko je režimu važno zakrvljenje naroda u podrumijskom kraju govori činjenica da su sve svoje resurse: medije koje kontrolišu („Pobjeda“=„Portal Analitika“ i sada, nakon puča, TV Crna Gora i druge), na koje su se samopridodali mediji istog duha, soroševski, aktiviste i srodne propagatore interesa DPS-a i onih koje su podvukli u svoju koaliciju da bi, po principima prevare zvane demokratija zajahali crnogorskim narodom, špijune ANB-a i druge ljigavce koji uskaču na tacnu privilegija koje im nude, pa i Ministarstvo kulture, upregli kao šarabaj beskrupulozne laži da je „Rumijska crkva poremetila barski međuvjerski sklad“.

Evo im ploda: izvaljeni stub na kojem je bila tabla sa imenom popa Vasilija Vukotića pored crkve Svetog Nikole u Starom Baru.

Staviću glavu na trupac da to „junačko“ djelo, da ga niko ne vidi, nije izveo nijedan musliman zrelih godina, starosjedilac Bara ili Mrkojevića. To je djelo ili muslimana došljaka u Bar ovih posljednjih godina, koji se napalio na laž da je „Rumijska crkva poremetila barski međuvjerski sklad“, ili nekog mlađeg starosjedioca koji je potpao pod uticaj dođoša, ili pak operativca aktuelnog crnogorskog režima.

Muslimani starosjedioci Bara i Mrkojevića na udaru su operativaca aktuelenog crnogorskog režima, od novinara u soroševskim medijima do pijandura po kafanama, koji im pune glave lažju da je „Rumijska crkva poremetila barski međuvjerski sklad“, ali i – još više – novopridošlih muslimana, prvenstveno iz Rožaja (Znate onu anegdotu, ili vic, svejedno: u Rožaju pošao mladić za Ameriku, a njegova majka plače, suze joj se ne suše. Tješe je rođaci i susjedi: ne plači, vratiće se – nije pošao u Bar), kao i iz Plava, Novog Pazara, sa Kosova i Metohije…

Vjerska i nacionalna struktura barske opštine posljednjih godina intenzivno se mijenja. Kuće, placeve, stanove, poslovne prostore… kupuju muslimani, pored onih iz Rožaja i drugih krajeva koje sam naveo, sada i Turci. I niko iz ovog bijednog režima ne pita ih odakle im novac. A oni, bukvalno, kupuju Bar. Rade ono što su prije 30-40 godina radili Albanci na Kosovu i Metohiji. I mi to gledamo i – ćutimo. Uh, kako smo bijedni.

Odakle Rožajcima, koji u Rožaju nemaju nikakva primanja, novac da kupuju nekretnine po Baru? Da ovi iz crnogorskog režima, koji podmićivanjem lakomih i plašenjem plahih, u najvećoj sistemskoj prevari od kad je svijeta i vijeka zvanoj demokratija, vladaju crnogorskim narodom, nekada časnim i hrabrim, imaju išta ljudskog u sebi – barem to bi ih pitali.

A ge nestade pop Vaso Vukotić?

Pitate se što je ovo „ge“? Tako barski i mrkojevićki muslimani kažu za „gdje“, „đe“. I sada od njih očekujem da se oglase povodom ovog, moderno rečeno, vandalskog čina uklanjanja table na kojoj je bio naziv ulice sa imenom popa Vasa Vukotića. Ili se oglasi, ili se ćutanjem saglasi! Nema sredine. To isto očekujem i od moga susjeda glavnog imama u Islamskom centru – džamiji Selimiji u Starom Baru Muidina Milaimija. To očekujem i od Vukotićâ, velikog bratstva crnogorskog, prvenstveno od Mima, znamenitog Baranina, stomatologa i sportiste, unuka popa Vasa, i njegove žene Bećke, bivše gradonačelnice Bara i ambasadorske Crne Gore u Srbiji.

Sinoć sam trpio pritiske da prećutim uklanjanje table sa nazivom ulice imenom popa Vasa Vukotića. Da ne talasam, jer sve to će biti izglađeno. Izdržah nekako.

Ko sukobe želio, u kući mu bili – kaže naš narod. Ali ćutati o izazivanju sukoba, u stvari – učestovanje je u njihovom izazivanju. Lopov je ne samo onaj koji krade, nego i onaj koji mu merdevine pridržava.

Nojevskim nabijanjem glava u pijesak ništa nećemo riješiti. Problem u odnosu pravoslavnih žitelja Bara i njegove okoline i novopridošlih muslimana, Bošnjaka i Albanaca, evidentan je. On se, kao na plazmi velikog formata, odlično vidi na odnosu prema Rumijskoj crkvi. Taj sukob tinja. Muslimani na barskom području, novcem, osvajaju teritoriju. Pravoslavci ćute.

Neće proći puno vremena i biće kasno za rješenje ovog problema. Zato je mudro i čestito što prije o ovim problemima otvoreno pričati, mirno, susjedski.

Crkva Svetog Nikole u Baru

Jutros je stubić sa tablom na kojoj je napisan o „Ulica popa Vasa Vukotića“ osvanula u porti crkve Svetog Nikole. Neko je tokom noći ubacio preko zida. Policija je izvršila uviđaj…

Autentičnim potpisom popa Vasa Vukotića od 20. marta 1910. godine:

2. novembra 2018. godine pozdravlja Vas pop
Jovan Plamenac, paroh barski.

Podjelite tekst putem:

11 thoughts on “Plamenac: Ge ili (gdje) nestade pop Vaso Vukotić

  1. Salih Selimović u knjizi Da budemo ono što jesmo,par puta pominje ovog popa.

    +++

    102. pop Vaso Vukotić, Bar, nalazio stare bule zorom se klanjaju pred crkvom..

    103.muslimani neki + poštuju,sv.Jovana Vladimira,u cg krajini taj krst muslimani i čuvaju…Rumija..

    105. SLAVE SLAVE I MRKOJEVIĆI KOD BARA,VEE SELO,PETRIĆEVIĆI 1932.IVANJDAN,imaju po 70-80 gostiju..

    107.str. musl cg primorja i krajine boje jaja u crveno za uskrs i vole da ista dobiju na poklon, 1932.u cg krajini kod muslimana slava velika gospojina do rušenja prečiste krajinske 1850.g.

    108. cg krajina,slave muslimani i Đurđevdan i Ilindan

    109. cg primorje i krajina…čobani rano ujutro kupaju stoku u moru i mašaju preko nje puškom, jer se vjeruje daje pucanje preko stoke i kupanje prije zore spasonosno i da lječi od silnih bolesti. u mrkojevićima s istim razlogom mlada djeca leže ili sjede na zelenoj travi. na đurđevdan i ilindan…

    110. cg kraj i mrkojevići, skupljaju se kod cr sv Ilije VELJE SELO, a popovi iz Bara dođu da služe tu Liturgiju…

    114. mrkojevii,cg i 1932.g nose muslimani čitulu u crkvu,prekinuli običaj,bravi im lipsali,nakon toga opet počeli,pa to i danas,tj tada rade.. A POP VASO IZ BARA, činio je u skorašnje vrijeme po molbi izvjesnih poturčenjaka, POMEN NA GROBOVIMA MUHAMEDANACA..muslimani na zadušnice nose u cr. panahiju,proskuru i svijeću,a kod kuće prave i jede priganice ili masnicu, kolač posut vrelim uljem.Mrkojevići su ranije lelekali nad umrlima kao i Cgci ali su taj običaj napustili jer im to zabranjuju njihove keige.Ranije su i njihove žene plakale nad mrtvima i tužile kao Cgke,danas samo nariču nad umrlim u kući,a nikako kad ga nose na groblje.daju večeru za pokoj duše umrlog na sedminu,40 dan,pola godeine i godinu,umjesto koljiva su alužili alvu. I Goranicu su sačuvalizadušnice i dr.

    115. cg primorje,kum djetetu sječe kosu,iako musliman

  2. Stanislave ne mozemo svaku ulicu u blizine koje je neki pop sluzio nazivati po njemu.Kakva je to lakrdija. Uopste ulice ne treba nazivati po beznacajnim popovima.

    1. On nije bio beznačajan no je i muslimanima obavao razne vjerske radnje o čemu piše Salih Selimović u knjizi Da budemo ono što jesmo,na vipe mjesta o tim radnjama piše..dakle tadašnjim muslimanima je on bio uvažena ličnost,a i današnjim poštenim.

  3. Anonimni – Morate imati (ali to je za vas božje slovo) sposobnost za kompromis i toleranciju. Kao što ne želite stvari koje vas vrijedjaju , nemojte to drugima raditi.

  4. Zašto bi nazivali ulicu u kojoj žive muslimani imenom pravoslavnog popa? Čemu to?

    1. Blentovene, objašnjeno je zašto.
      Ili možda Stari Bar nije u Crnoj Gori?

    2. Zašto bi nazivali ulicu u kojoj žive muslimani imenom pravoslavnog popa? Čemu to?

      Vjerovatno kad bi se ti pitao zvala bi se Mocart,ili Puso Njaro kao su se tvoji zvali .

  5. Znači u Baru ne žive više Srbi nego,je li, „Pravoslavni“!?

    Ovdje smo se dugo sprdali sa etničkom kategorijom Musliman (veliko M) jer je biti musliman religijsko, a ne etničko određenje.Kad gle čuda,odjednom smo mi ti koji smo ne više Srbi već smo Pravoslavni.

    Jadna nam majka šta smo dočekali.

    Srbi,svoga posla.

  6. Ko pravi lonca zna gdje dolazi poklopac,ili misli ,bar se tako cini.Da je otac Jovan cutao ne vjerujem da bi neko dosao da pita gdje je tabla,jer tako je nekda dok se zivjelo od stocarstva jednom domacinu neko pokrao ovce , a on naredio ukucanima da cute o tome,te ne prodje dan eto njegovg seljanina pa pita : cuo sam da su ti pokrali ovce,dok ce domacin :nije niko do tebe jer niko i nezna.Ovdje se to nemoze desiti,ali i samo vracanje table u porti crkve znaci nesto,bas ovo sto otac Jovan napisa.
    Sama rijec suzivot je mozda i najbolje u onom smislu samo gdje pise zajednicko postojanje,uvazavanje tesko,pogotovo onogo kojem smeta ova tabal vec odavno preminulog svetenika.
    Strasno je na sto su neki ili neka ziva bica spremna a svedoci smo toga u puno slucajeva i to pred ocima sviju nas,ruse se i grobovi i crkve i to neprekidno,bio rat ili neki zli mir,iz ovakvog mira moze doci samo nemir ako se ovako nastavi,farbanje crkve u stvri ispisivanjem nekih rijeci na istoj ,vjezeb u okolini Rumije Siptra i svojatanje iste,sad i tabla sa natpisom ulice u stvari imenom svetenika je samo narastanje svega onoga sto je naveo otac Jovan,a sto nije vise napisao mogu da ga rzumijem ,ostavio je njima tamo da se pokaju ako zele,bez obzira u sta vjeruje ,i ako uopste vjeruje?
    Obracnje onima kojima se obratio je moguce samo da se odgvori onako kao treba iskredno radi istne i sumnje se odagnaju na nekoga drugoga,sto se porodice tice nebih komnetrisao.
    Ko sukobe želio, u kući mu bili – kaže naš narod. Ali ćutati o izazivanju sukoba, u stvari – učestovanje je u njihovom izazivanju. Lopov je ne samo onaj koji krade, nego i onaj koji mu merdevine pridržava.

  7. Molim redakciju da objeve tekst kao prilog ploci koja je postavljena po oslobodjenju Bara od turaka
    Nadam se da je ploca u zivotu i da je jos uvijek na mjestu dje je Knjaz Nikola postavio
    Tj nadam se da nije imala sudbinu gore spomenutu

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *