Платичево: Село у коме нема незапослених
1 min readНа улици су само пензионери и дјеца, а остали, углавном, на послу, па у том селу с правом понављају да сви путеви воде у Платичево. Тачније, доводе инвеститоре и мотивишу тамошње привреднике да отварају своја предузећа. Када је прије неколико година отворена фабрика робота, по чему су, како кажу, Сремци јединствени у Европи, схватили су своје потенцијале. Онда је стигао словеначки „Каблекс“ и у хали од 2000 квадрата запослио 110 мјештана који производе каблове за бијелу технику и аутомобиле. Данас се предузећа броје десетинама.
„Наше село има око 70 фирми, од малих и средњих предузећа па до фабрика и погона. У селу ради око 800 људи, а треба имати у виду да је ово село од око 2450 становника“, каже предсједник Мјесне заједнице Јован Салатић.
Прилика за жене
Хтјела је посао и Миланка Ковачевић и пронашла га је. Између рада на пет јутара земље у сусједном селу и фабрике обуће „Сара“ у Платичеву, изабрала је ово друго.
„Ја од овог посла школујем дете и издржавам кућу. То на селу не може да се заради од пољопривреде. Можда могу они који имају доста земље, али ја мислим да је ово одлична прилика за жене“, каже Миланка Ковачевић из суседног села Витојевци.
Она и још 30-ак њених колега и колегиница мјесечно произведу 15000 пари обуће за даме и господу широм Њемчке, Русије и Италије. Послије 18 година рада, задовољна је и власница Миланка Миловић која је овдје дошла из сусједне Руме и отворила погон.
Сушење шљива
„Ми смо тражили простор за фабрику и овдје пронашли оно што нам одговара. Желели смо да запослимо пре свега жене из овог села“, објашњава власница Миланка Миловић.
Толико запошљава и фирма „Техно-Божић“, позната по сушењу шљива, али и млади кланичар Далибор Јаворац. Платичево је, каже, као створено за ову дјелатност јер се налази у Срему, а близу Мачве.
Огласи стално отворени
„Мачва и Срем су познати по узгоју свиња и јунади. Ми откупљујемо, прерађујемо и продајемо. Могу вам рећи да је често овде тешко наћи радника јер су огласи стално отворени у појединим предузећима“, прича Далибор Јаворац.
Платичево има два млина и вулканизерске радње јер је позиционирано на магистралном путу Рума – Шабац. Расте број услужних радњи, па кад се све сабере, трећина села ради у неком предузећу. Путују и из сусједних општина на посао у Платичево.
„У мом комшилуку скоро да нема незапослених. Тако је код нас у Платичеву“, каже Драгица Салатић.
Доста младих ради
Нарочито је, кажу овдје, то добро за младе да могу да остану у свом селу.
„Доста младих ради. Можда нису неке плате, али важно је да нису на улици. Кроз село пролази пут, па сви свраћају. Раде добро трговине и ресторани“, каже Марица Хрњак.
Разлог је добар географски положај, а још више очекују од аутопута Рума-Шабац, који, према пројекту пролази пар километара од тог сремског села.
Извор: Блиц
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: