ИН4С

ИН4С портал

Пљевља: На дјечјем игралишту прекомјерне количине олова, арсена, цинка и бора

1 min read

Фото: Б. Је. /Дан

У земљишту са дјечјег игралишта у Скерлићевој улици у Пљевљима пронађени су олово, арсен, цинк и бор који премашују максимално дозвољене концентрације, а утврђено је и присуство хемикалије хексахлоробензена (ХБЦ), чија је концентрација 0,0042 мг/кг, што се сматра историјским загађењем јер се ради о перзистентном органском једињењу које има дуг период полураспада. То је показао мониторинг земљишта на дјечјим игралиштима који је у току прошле године спровела Агенција за заштиту животне средине.

У информацији о стању животне средине за прошлу годину, наводи се да је арсен који је пронађен на дјечјем игралишту у потпуности везан у силикатној фракцији земљишта, док су олово и цинк везани за силикате и оксиде, што у оба случаја, како констатују у Агенцији, указује да су ови хемијски елементи природног поријекла.

Олово у земљишту код фреквентних саобраћајница у Никшићу и Пљевљима

Утицај емисија из моторних возила, који користе нафту и њене деривате, сагледан је кроз анализе узорака земљишта поред фреквентних саобраћајница.

– У 2022. години анализом узорака земљишта узоркованих поред фреквентних саобраћајница, детектовано је прекорачење садржаја олова на локацији Рубежа у Никшићу, као и у Пљевљима на локацијама Градац и у Скрелићевој улици. Резултати анализе узорака земљишта узоркованог на локацији дјечјег игралишта у Скерлићевој улици у општини Пљевља, као и на локацији Рубежа у Никшићу, показују повећан садржај полицикличних ароматских угљоводоника (ПАХ) у односу на нормирану вриједност – пише у том документу.

– Садржај полицикличних ароматичних угљоводоника (ПАХ) показују повећан садржај у односу на нормирану вриједност дату правилником. ПАХ-ови су главни индикатори утицаја саобраћаја на загађење у урбаним срединама, сходно томе, њихов повећан садржај се приписује близини паркинга и саобраћајница, као и других извора непотпуног сагоријевања. ПОПс хемикалије су испод граница детекције, изузев хексахлоробензена (ХБЦ), чија је концентрација 0.0042 мг/кг, што се сматра историјским загађењем јер се ради о перзистентном органском једињењу које има дуг период полураспада – наводи се у документу Агенције.

На подручју општине Пљевља лани су узоркована и земљишта с пољопривредних земљишта у близини јаловишта Термоелектране (ТЕ) Пљевља и Граца и с локације Комини. Анализе земљишта с локације јаловишта и Комина показале су да је садржај свих параметара у оквирима прописаних вриједности. Анализом земљишта узоркованог на локацији Градац, одступања од прописаних концентрација евидентирана су у садржају кадмијума, олова, арсена, бакра, цинка и бора. Повећан садржај тих параметара, како се наводи, највећим дијелом је повезан са геохемијским саставом земљишта тог подручја, док је повећање садржаја кадмијума повезано са снажним антропогеним утицајем.

– Због специфичног састава на локацији Градац и његове околине закључује се да је повећан садржај олова и цинка условљен експлоатацијом истих из рудника који се налази у непосредној близини, као и арсена и бакра (који представљају природну нечистоћу руде олова и цинка) – наводи се у информацији.

Мониторинг Агенције обухватио је и никшићко насеље Рубежа и пљеваљско Комини, у сврху праћења потенцијалног загађења земљишта услед емисија из индустријских технолошких процеса, односно сагоријевања фосилних горива у индустрији, индивидуалним и локалним ложиштима. У земљишту узоркованом у насељу Рубежа, евидентиран је повећан садржај кадмијума.

– Резултати анализе узорака земљишта на садржај токсичних и канцерогених органских материја показују да је само на локацији Рубежа у општини Никшић повећан садржај полицикличних ароматских угљоводоника и ПЦБ, док је на локацији дјечјег игралишта у Скерлићевој улици у општини Пљевља повећан садржај полицикличних ароматских угљоводоника у односу на нормирану вриједност дату правилником – констатовано је у информацији, гдје се наводи да у Коминима није евидентирано ниједно прекорачење прописаних вриједности за садржај анализираних полутаната.

Анализирано земљиште у Беранама, Тивту, Подгорици, Жабљаку, Улцињу

Веће концентрације флуора пронађене су у земљишту у близини некадашње депоније „Васове воде“. Анализом узорка земљишта са локације у близини санитарне депоније комуналног отпада „Ливаде“ у Подгорици евидентиран је повећан садржај хрома, никла, флуора и бора у односу на нормиране вриједности. У Тивту је узорковано земљиште с локације Тиватско поље, а одступање од норми евидентирано је само у погледу садржаја никла, бора и хрома.

У Улцињу је испитивано земљиште с локације Улцињско поље, а одступања су евидентирана у садржаја никла и хрома. У узорку земљишта узоркованом у близини градске депоније на Жабљаку, садржај кадмијума, хрома и бора параметара прелази прописане вриједности.

 

Извор: Дан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy