Počeli 50. Beogradski međunarodni susreti pisaca
1 min readJubilarni 50. Beogradski međunarodni susreti pisaca, koje organizuje Udruženje književnika Srbije (UKS) u saradnji sa Kulturno-prosvetnom zajednicom Srbije, svečano su otvoreni danas u Sava centru.
Program je počeo intoniranjem himne „Bože pravde“, nakon čega su prisutne pozdravili predsednik UKS-a Radomir Andrić i predsednik Odbora za međunarodnu saradnju UKS-a Dragan Mraović.
Andrić je poželeo dobrodošlicu gostima i pozvao ih da „sve što ih ometa u ostvarivanju književničkih poslova prevazilaze i nadoknađuju entuzijazmom i delotvornom energijom iz još nepotrošenih humanističkih ideala“.
„Uvereni smo da književnost, posebno poezija, u ovom vremenu svoju osobnu funkciju opravdava potpunijem i smislenijem osvajanjem slobode, ne zanemarujući blagodatna svojstva ljubavi i mira“, ocenio je Andrić.
„Svi se mi moramo izboriti svojim pisanjem i intelektualnim moćima za prevlast delatnih značenja koja nas brane od duhovne opustošenosti“, dodao je on.
Andrić je primetio da je književna kritika odavno utvrdila da su žanrovske granice u današnjoj literaturi izbrisane i da sve više imamo pisaca sklonih da istražuju, u ime modernosrti, moć jezika u novim stvaralačkim praksama.
„Ovde smo da prijateljujemo i pružimo jedni drugima ruke u ime onih koji su pre 50 godina osnovali ove Susrete i istovremeno u ime onih koji dolaze posle nas i koji mogu više i bolje svojim književnim delima da uvećaju humanističke vrednosti našeg sveta“, istakao je predsednik UKS-a, navevši da su više od 2.000 pisaca ugostili tokom pola veka trajanja manifestacije.
Andrić je podsetio na nekoliko bitnih godišnjica – 200 godina od rođenja Petra Petrovića Njegoša, 120 godina od rođenja Miloša Crnjanskog, 70 godina od smrti Jovana Dučića i Radeta Drainca, 75 godina od smrti Branislava Nušića, 20 godina od smrti Desanke Maksimović.
Mraović je pozdravio pisce iz Turske, Velike Britanije, Slovačke, Slovenije, Kine, Ukrajine, Rusije, Rumunije, Italije, SAD, Nemačke, Makedonije, Jermenije, Letonije, Španije, Bugarske, Poljske, Hrvatske, Izraela, Azerbejdžana, Švedske, Finske, Palestine, Jordana, sa Kipra, naglasivši da Susreti nisu samo kulturna i književna razmena već i zblizavanje nacija.
On je rekao da su susreti u prošlosti posredovali među narodima i da su pojedine zemlje uspostavljale saradnju nakon što su se njihovi najbolji pisci upoznali i sreli u Beogradu.
Mraović je poručio da su Beograd, Srbija i UKS mesta susreta pisaca bez obzira na međusobne nesuglasice i sukobe njihovih zemalja, dodavši da je misija Susreta u službi zbližavanja kultura i naroda.
Na svečanosti je nastupila mlada violončelistkinja Jelena Mihajlović, a Biljana Đurović je kazivala delove iz Njegoševog „Gorskog vijenca“, „Sumatre“ Crnjanskog, kao i pesmu „Krvava bajka“ Desanke Maksimović i „Pesmu ženi“ Dučića.
Ispred sale 3 Sava centra izložene su stare i retke knjige i rukopisi Njegoša i Crnjanskog, povodom jubileja.
Program Susreta pod sloganom „Poezija i istorija“ trajaće do 21. septembra, a obuhvatiće, između ostalog, tribinu o položaju pisca u savremenom društvu, razgovor o Njegošu, Dučiću, Crnjanskom, Nušiću, Draincu, Maksimovićevoj, predstavljanje Antologije kosovsko-metohijske poezije (1960-2010) i Antologije slovenske poezije, druženje sa piscima, potpisivanje ugovora o saradnji između Saveza pisaca Azerbejdžana i UKS-a.